Euro se tako nakratko spustio na 1,4113 dolara, najnižu razinu od sredine kolovoza, no potom se oporavio, te se njime trgovalo po 1,4160 dolara. Dodatno ga je pritisnuo i današnji pad cijena dionica na europskim tržištima.
Jedinstvena europska valuta oslabila je i prema švicarskom franku, i to 0,7 posto, spustivši se na 1,1113 franaka. Potražnju za švicarskom valutom poduprle su tvrdokorne zabrinutosti u vezi gospodarstva eurozone, a privlačnost mu raste i zbog nastavljenog usporavanja američkog gospodarstva.
Dolar je pak ostao nepromijenjen u odnosu na jen i njime se trgovalo po 76,82 jena, dok je prema franku blago oslabio, 0,24 posto, kliznuvši na 78,63 centima.
Prošlotjedni prekid misije EU-a i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) u Grčkoj potaknuo je pitanja u vezi sposobnosti Grčke da ostvari ciljano smanjenje proračunskog manjka koje je uvjet za dobivanje nove tranše zajma. Tržište talijanskih obveznica pritišće pak to što vlada u Rimu nije zasad ispunila obećanja u vezi proračuna.
Analitičari očekuju daljnje slabljenje eura nakon jučerašnjeg oštrog pada podrške kršćanskim demokratima njemačke kancelarke Angele Merkel na regionalnim izborima u Meklenburgu-Zapadnoj Pomeraniji.
"S obzirom na takve vijesti pritisci na daljnje slabljenje eura su i dalje prisutni. A hoće li to značiti spuštanje eura ispod 1,41 dolara, teško je reći", kazao je valutni strateg Richard Falkenhall iz SEB-a u Stockholmu.
Skok franka u proteklih oko tjedan dana potaknuo je očekivanja da će švicarska središnja banka možda morati pokušati novim mjerama oslabiti svoju valutu.
U središtu pozornosti bit će ovog tjedna i zasjedanja značajnih središnjih banaka, poglavito Europske središnje banke (ECB) u četvrtak, s obzirom na snažne naznake posrtanja oporavka globalnog gospodarstva. Tržišta spekuliraju u vezi toga hoće li Europska središnja banka nastaviti s kupovinama talijanskih državnih obveznica, što je bilo izazvalo veliku podijeljenost dužnosnika ECB-a.