Bez obzira na tu tvrdnju, vijest će dodatno zakomplicirati ionako složene odnose Kine s libijskim ustanicima.
Kinesko ministarstvo potvrdilo je pisanje listova Globe, Mail i The New York Times kako dokumenti otkriveni nakon pada Tripolija otkrivaju da su kineske tvrtke nudile raketne bacače, protutenkovske rakete i ostale vrste oružja za oko 200 milijuna dolara progadafijevim snagama, unatoč UN-ovoj zabrani.
Glasnogovornik ministarstva Jiang Yu rekao je da su članovi Gadafijeve vlade dolazili u Kinu i razgovarali s nekoliko kineskih tvrtki bez znanja službenog Pekinga. "Nijedna kineska tvrtka nije potpisala ugovor o prodaji oružja Libiji, ili ga tamo izvozila", dodao je Jiang.
Čak i ako se pokaže da kineska vlada za to nije znala, te vijesti pojačat će nepovjerenje između Pekinga i ustanika koji pokušavaju dokrajčiti ostatke Gadafijeve vojske i preuzeti kontrolu nad cijelom Libijom.
"Čuli smo za dokaze o dogovorima Kine i Gadafija i imamo dokumente koji to potvrđuju", rekao je vojni glasnogovornik libijskih ustanika Abdulrahman Busin, piše NY Times.
Kina je druga najveća svjetska uvoznica nafte, a oko tri posto svojih potreba uvozi iz Libije. Nacionalno prijelazno vijeće dalo je naslutiti da će nagraditi one zemlje koje predvodile podršku ustanicima u njihovoj borbi protiv režima, a Kina nije bila među njima. Štoviše, Peking još nije priznao NTC kao legitimnu vlast u Libiji.