Cijena barela sirove nafte za isporuke u listopadu pala je u Londonu za 93 centi na 113,92 dolara. Na američkom tržištu bila je u minusu 34 centa i iznosila je 88,47 dolara.
Tržišta je zabrinulo izvješće insituta Markit, koje je pokazalo pad industrijske proizvodnje u eurozoni u kolovozu prvi puta u dvije godine. Indeks menadžera nabave koji izrađuje taj institut spustio se u kolovozu na 49 bodova, sa srpanjska 50,4 boda.
Pritom posebno zabrinjava činjenica da su njemačke proizvodne aktivnosti zabilježile u prošlom mjesecu najsporiji rast u gotovo dvije godine, zbog oštrog pada novih narudžbi, dok je francuska proizvodna aktivnost pala po prvi put od srpnja 2009.
"Glavna stvar koja je jutros pritisnula naftu su zaista loši indeksi menadžera nabave (PMI) u Europi", rekao je Olivier Jakob iz Petromatrixa. "Indeksi menadžera nabave pali su u Europi u cjelini, što je potvrda da gospodarstvo usporava".
Europski podaci neutralizirali su one iz Kine, koji su pokazali rast proizvodnje u kolovozu, potpirivši nade da bi kineski rast mogao nadoknaditi usporavanje u industrijskim gospodarstvima.
Kineski PMI porastao je u kolovozu na 50,9 bodova, s najniže razine u 28 mjeseci od 50,7 bodova, koja je zabilježen u srpnju, pokazali su službeni podaci.
Ulagači će u petak pratiti objavu podataka o američkoj zaposlenosti u kolovozu. Očekuje se da će pokazati rast broja zaposlenih za 75.000, u odnosu na srpanjskih 117.000, pokazala je anketa Reutersa.
Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) objavila je u međuvremenu na svojim internetskim stranicama da je cijena barela referentne košarice njezine nafte u srijedu iznosila 111,40 dolara, što znači da je bila 1,92 dolara viša nego dan ranije.