Proizvodnja nafte u toj zemlji članici OPEC-a već je mjesecima u prekidu zbog višemjesečnih sukoba između ustanika i snaga lojalnih Moameru Gadafiju. U borbama je oštećena infrastrukutra, a strani radnici bili su prisiljeni napustiti zemlju. Sve je to prisililo globalne ekonomije da od veljače, otkad je počeo građanski rat u Libiji, plaćaju više od 100 dolara po barelu nafte te dovelo do povećanja troškova i cijena velikim kupcima, poput Talijana, Nijemaca i Francuza.
"Operacija ponovne proizvodnje na istočnim naftnim poljima počet će 15. rujna i do kraja mjeseca bit ćemo u mogućnosti izvoziti naftu iz Tobruka", rekao je glasnogovornik Arapske zaljevske naftne tvrtke AGOCO Abdeldžalil Majuf, podsjetivši kako se naftna polja Sarir i Mesla nalaze duboko u libijskoj pustinji. Takođe je kazao kako će tehničke ekipe biti poslane na naftna polja po završetku muslimanskoga svetog mjeseca ramazana, u prvome tjednu rujna.
Na konferenciji za novinare održanoj u Bengaziju glasnogovornik ustanika Ahmed Bani kazao je kako je plinovod Libija-Italija popravljen te da je počela opskrba crpnih postaja i rafinerije Melita. Također je kazao kako će plin početi teći prema Europi, ne preciziravši kada će se to realizirati.
510 km dugačak plinovod između Melite, smještene zapadno od Tripolija i talijanske Gele, u 50-postotnom je vlasništvu talijanske naftne tvrtke ENI. Plinovod je zatvoren u veljači, nedugo nakon pobune protiv Gadafija. Bani je kazao kako je njegovo zatvaranje rezultiralo gubicima u iznosu od milijun eura dnevno.