FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Makroekonomija: BDP porastao 0,8 posto, manje od očekivanja

ZAGREB, 25. kolovoza 2011. (Hina) - U drugom tromjesečju ove godine u Hrvatskoj je bruto domaći proizvod (BDP) porastao za 0,8 posto u odnosu na isto razdoblje lani, što predstavlja izlazak gospodarstva iz recesije, ali i manji rast od očekivanja makroekonomista.

Premijerka Jadranka Kosor izvijestila je na današnjoj sjednici Vlade da je u drugom ovogodišnjem tromjesečju BDP porastao po stopi od 0,8 posto.

Osam makroekonomista, koji su sudjelovali u anketi Hine, procjenjivalo je u prosjeku da je u tom tromjesečju hrvatsko gospodarstvo ojačalo 1,1 posto, nakon što je u prvom tromjesečju palo za 0,8 posto.

Svi anketirani očekivali su rast gospodarstva, i to u rasponu od 0,5 do 1,4 posto.

Službene podatke o BDP-u Državni zavod za statistiku trebao bi objaviti u petak, u 11 sati.

„Rast BDP-a u drugom tromjesečju ove godine uglavnom je ostvaren na baznom efektu industrijske proizvodnje te pozitivnom utjecaju kasnijeg termina Uskrsa, zbog čega se blagdanska potrošnja prelila iz prvoga u drugi kvartal. Očito je da dobro protječe i turistička sezona, barem što se tiče fizičkih pokazatelja, jer se njezin financijski učinak još ne može procijeniti“, kaže Hrvoje Stojić, voditelj odjela Ekonomskih istraživanja Hypo Alpe Adria banke.

Stojić i nije očekivao značajan rast BDP-a u drugom tromjesečju zbog relativno skromnog porasta prometa u trgovini na malo u lipnju. Naime, u lipnju je potrošnja realno porasla za 1 posto, kao i u prethodnome mjesecu, i također je bila niža od procjena makroekonomista, koji su očekivali njezin rast od 1,4 posto.

U trećem ovogodišnjem tromjesečju Stojić očekuje nešto veću stopu rasta BDP-a, između 1,5 i 2,0 posto u odnosu na isti lanjski kvartal, i to ponajviše zbog turističkih rezultata i obnavljanja zaliha industrijskih proizvođača.

„Moguće je da će u trećem kvartalu na BDP-u biti vidljiv i utjecaj nekih infrastrukturnih projekata koji se obično dinamiziraju u izbornoj godini, a moguća je i nešto življa kreditna aktivnost“, smatra Stojić.

Ovaj rast BDP-a znači da je, nakon više od dvije godine, gospodarstvo izašlo iz recesije. Osim blagog, 0,3-postotnog rasta u trećem lanjskom tromjesečju, BDP je neprestano slabio od prvog kvartala 2009. godine.

No domaći statistički podaci, ali i usporavanje rasta europskih gospodarstava, najvažnijih izvoznih tržišta Hrvatske, najavljuju spori oporavak. Dio je makroekonomista stoga snizio procjene rasta BDP-a u ovoj godini.

Prije tri mjeseca osam makroekonomista procjenjivalo je u prosjeku da će BDP u 2011. godini porasti 1,2 posto, dok sada očekuju rast od 1,1 posto. Pritom se njihove procjene kreću u rasponu od 1 do 1,3 posto, dok su se prije tri mjeseca kretale između 1 i 1,6 posto.

„Manja od očekivanja stopa rasta BDP-a u drugom ovogodišnjem tromjesečju samo potvrđuje naša očekivanja o gospodarskom rastu na razini cijele godine ispod 1 posto“, napominje Stojić.

Najveća nepoznanica su gospodarska kretanja u četvrtom tromjesečju, ističe.

„Naime, već krajem drugog tromjesečja u Europi smo vidjeli značajno slabljenje potražnje, što bi moglo odgoditi oporavak domaće industrijske proizvodnje ili bi ona mogla zabilježiti tek mršavi rast. Ujedno, u izbornoj godini zamiru privatne investicije, jer investitori zbog neizvjesnosti u pogledu ekonomskih politika za sljedeće četverogodišnje razdoblje čekaju ishod izbora“, kaže Stojić.

Kako napominje, zabrinjava i fiskalna kriza koja se s periferije eurozone polako širi i na glavne članice, pa su trenutačno tržišta novca u stresnom stanju. Zbog toga je, kaže Stojić, problem doći do potrebnog novca po prihvatljivoj cijeni, što također utječe na procjene ukupnog godišnjeg gospodarskog rasta.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙