Crobex indeks potonuo je prošloga tjedna 2,82 posto, na 1.978 bodova, dok je Crobex10 pao 2,46 posto, na 1.072 boda. Oba indeksa sada su na najnižim razinama od sredine prosinca prošle godine.
Od početka mjeseca Crobex je na gubitku 8,96, a Crobex10 8,08 posto. Od početka godine, pak, Crobex je u minusu 6,26, a Crobex10 7,11 posto.
Redovni promet dionicama iznosio je prošloga tjedna svega 52,4 milijuna kuna, što je za 226 milijuna manje nego tjedan dana prije.
Pad cijena dionica na Zagrebačkoj burzi ponajviše je posljedica gubitaka na globalnim tržištima. Zbog straha od izbijanja nove recesije u američkom gospodarstvu i širenja dužničke krize u eurozoni, na svjetskim su burzama cijene dionica oštro pale već četvrti tjedan zaredom,.
Na Wall Streetu je Dow Jones indeks prošloga tjedna izgubio 4 posto, dok je S&P 500 potonuo 4,7, a Nasdaq indeks 6,6 posto.
I na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna oštro pale. Londonski FTSE indeks izgubio je 5,3 posto, dok je frankfurtski DAX potonuo 8,6, a pariški CAC 6,1 posto.
„Strah od usporavanja rasta globalnog gospodarstva zauzeo je primarnu ulogu na tržištima dionica diljem svijeta. Polovinom kolovoza uslijedio je na burzama tehnički uzlet cijena dionica, nakon njihovog prethodnog oštrog pada, no sada se opet zbog novih makroekonomskih pokazatelja u SAD-u na tržišta vratio pesimizam“, kaže Dalibor Balgač, analitičar odjela Ekonomskih istraživanja Hypo Alpe Adria banke.
Ulagače je ponajviše obeshrabrilo, dodaje Balgač, izvješće podružnice Feda u Philadelphiji, čiji je indeks industrijske aktivnosti u središnjem dijelu SAD-a pao u kolovozu na minus 30,7 bodova, najnižu razinu u dvije i pol godine. Pad tog indeksa ispod nule ukazuje na pad proizvodnje.
„Taj indeks pao je na razinu kada je američko gospodarstvo bilo u recesiji, nedugo nakon propasti investicijske banke Lehman Brothers i vrhunca financijske krize. Još je teško reći da američko gospodarstvo uranja u recesiju, no vidljivo je značajno usporavanje njegova rasta. S druge strane, tržište je već s otprilike 60 posto u cijene dionica uračunalo mogućnost recesije. Naime, S&P 500 indeks pao je od svoje najviše ovogodišnje razine, dosegnute u travnju, oko 17 posto, dok je u razdobljima recesije taj indeks u prosjeku gubio oko 30 posto“, kaže Balgač.
Oštar pad svjetskih burzovnih indeksa posljedica je i strahovanja ulagača da će dužnička kriza u eurozoni nanijeti velike štete europskim bankama i izazvati krizu cijelog financijskog sustava.
„Posljednji sastanak predsjednika Francuske Nicolasa Sarkozya i njemačke kancelarke Angele Merkel nije rezultirao konkretnim prijedlozima za rješavanje dužničke krize, kao što bi bilo, primjerice, kreiranje zajedničkih obveznica eurozone, nego su prijedlozi dosta općeniti, što je razočaralo ulagače“, kaže Balgač.
Kako dodaje, sve to se negativno odrazilo i na domaće tržište, koje je u posljednje vrijeme vrlo sinkronizirano sa svjetskim burzama, pa se svaki izraženiji pad svjetskih tržišta odražava i kod nas.
„Idućega tjedna očekujem i dalje nervozu i veliku volatilnost na svjetskim burzama. Bit će oštrih korekcija cijena dionica i prema gore i prema dolje, što će prije svega ovisiti o novim vijestima koje će pristizati na tržišta“, zaključuje Balgač.
Na Zagrebačkoj je burzi prošloga tjedna najveći promet ostvaren dionicom HT-a, 19,8 milijuna kuna. Cijena joj je oscilirala u rasponu od 234,35 do 246,88 kuna, a tjedan je završila na 240 kuna, što predstavlja pad na tjednoj razini od 2,28 posto.
S prometom od 3,1 milijun kuna, slijedi dionica PBZ-a, pri čemu joj je cijena pala 3,57 posto, na 540 kuna.
U većem fokusu investitora bila je i dionica Ingre. Uz promet od 2,48 milijuna kuna, cijena joj je oslabila 2,8 posto, na 12,15 kuna.
Više od 2 milijuna kuna prometa prošloga je tjedna ostvareno i dionicama AD Plastika i Ericsson Nikole Tesle. Dionica AD Plastika pojeftinila je 4,18, a Ericsson Nikola Tesla 3,2 posto.
Većina dionica s milijunskim prometom tjedan je završila s gubitkom na cijeni. Dionica Belja pojeftinila je 4,90 posto, Končar Elektroindustrije oko 6, a Atlantske plovidbe 5,1 posto.
Među rijetkim dobitnicima je dionica Petrokemije, kojoj je cijena porasla za 1,63 posto.
U blok transakcijama protekloga je tjedna ostvareno 50,3 milijuna kuna prometa. Dionicom Belišća ostvaren je blok promet od 29,8 milijuna, a Zagrebačke banke 20,5 milijuna kuna.
Tehnička analiza S&P-a: nužna je potpora s valutnih tržišta
Najvažniji američki S&P 500 indeks potonuo je prošloga tjedna 4,7 posto, na 1.123 boda.
„Novinski naslovi pozivaju na oprez: 'ne kupuj', 'propast je blizu'… Možda su i u pravu, no sve dok S&P 500 indeks tjedan ne završi ispod 1.120, odnosno 1.100 bodova, nema previše razloga za strah. Prethodna tehnička analiza najavila je 'divlju vožnju' na tržištu, a upravo je takvo tržište kao stvoreno za špekulante. Pokušaj porasta S&P-a do veće granice otpora na 1.230 bodova osujećen je već početkom prošloga tjedna s vrhom na 1.208 bodova. Nakon toga tržište se počelo lagano topiti da bi ubrzanje pada doživjelo pred kraj tjedna, kada je S&P potonuo sve do očekivane potpore na 1.120 bodova. Taj pad izazvao je paniku među ulagačima koji ne prate tehničku analizu, ali ne i među onima koji je prate. Naime, trenutačno je glavna igra na tržištu kupovanje na granicama potpore, a prodaja na otporima, dakako sa 'stop lossovima' i kupovanjem na 'breakoutima'“, kaže Marko Erdeljac, stručni suradnik u riznici Erste banke.
Razina S&P indeksa od 1.120 bodova, gdje se tržište zaustavilo, pokazat će svoju važnost idućega tjedna, kada bi se napokon moglo rasplesti klupko dugoročnijeg kretanja tržišta.
„Naime, na razinama oko 1.100 bodova tržište ima priliku izgraditi dvostruko dno, a možda i trostruko. Usporeni pad oscilatora na dnevnom grafu pri padu tržišta na malom obujmu otkriva 'bikovsku divergenciju', koja bi mogla biti prva naznaka oporavka tržišta. Upravo u zadnjim danima prošloga tjedna tržište je najviše palo, ali je obujam bio nizak. Nizak obujam pri pokušaju testiranja određenih granica obično govori da postoji velika mogućnost preokreta“, kaže Erdeljac.
Idućega tjedna bit će ključno nekoliko granica potpore S&P indeksu.
„Prva granica je na 1.120 bodova. Iako postoji mogućnost da će se tržište od te razine odbiti već u ponedjeljak, veća je mogućnost da se to ipak ne dogodi. Naime, savršenu tehničku sliku bi dao daljnji pad do granice od 1.100, odnosno 1.080 bodova, gdje bi trebalo doći do prave bitke između kupaca i prodavača. U slučaju da se idućega tjedna S&P indeks ne zadrži iznad 1.080 bodova, možemo očekivati daljnji pad cijena dionica i zaboraviti na preokret na tržištu u bližem roku“, kaže Erdeljac.
Ipak, Erdeljac idućega tjedna više šanse daje preokretu, nego daljnjem padu cijena dionica.
„Koliko će taj preokret biti velik, to će pokazati vrijeme, ali i kretanje tečaja eura prema dolaru. Jačanje europske valute pogodovalo bi dioničkim 'bikovima' zbog njegovog utjecaja na dionice iz financijskog sektora, što bi doista pokrenulo cjelokupno tržište. Bez prave potpore s tržišta valuta, nada u preokret na tržištima dionica mogla bi brzo splasnuti“, zaključuje Marko Erdeljac.
* HAAB upućuje čitatelje ovog teksta na web stranicu http://www.hypo-alpe-adria.hr , gdje su sadržane sve zakonske objave potrebne u svezi izrade te objavljivanja investicijskih istraživanja.