Znanstvenici iz Belgije, Britanije i Španjolske utvrdili su da izlaganje embrija goveda visokim razinama masnih kiselina izaziva njegov sporiji razvoj, mutacije gena i izmijenjeni metabolizam - sve faktore koji pridonose njegovu ukupno slabijem razvoju.
Iako je istraživanje rađeno na kravljim embrijima istraživači kažu da bi rezultati mogli objasniti zašto žene koje pate od poremećaja poput pretilosti ili dijabetesa tipa 2 imaju problema da zatrudne i održe trudnoću.
Taj zaključak dodatno učvršćuje zdravstvene preporuke ženama da trebaju težiti zdravoj težini prije nego se odluče na majčinstvo.
Istraživači, naime, mogu u kravljim jajašcima izazvati poremećaje slične onima kod ljudi. Pretile osobe ili dijabetičari metaboliziraju veći postotak uskladištenih masti što povećava razinu masnih kiselina u ovarijima a koje pak, pokazala su ranija istraživanja, imaju toksično djelovanje na rast jajašca prije ovulacije.
U ovom istraživanju prvi smo puta mogli pratiti i preživjele embrije i pokazati negativni učinak masnih kiselina, kazao je Jo Leroy sa sveučilišta u Antwerpenu koji je vodio istraživanje objavljeno u znanstvenom časopisu PLoS One.