U dijelovima Londona počelo je veliko čišćenje ulica od razbijenoga stakla, cigli, boca i spaljenih zgrada, nakon što je policija preuzela kontrolu nad pogođenim četvrtima.
Političari i policija krive kriminalce i huligane za najgore nemire u Velikoj Britaniji u posljednjih nekoliko desetljeća.
No, stanovnici i neki komentatori pripisuju ih lokalnim napetostima i nezadovoljstvu gospodarskim prilikama u gradovima u kojima je sve izraženiji jaz između bogatih i siromašnih.
"Nemamo posla, nemamo novca. Čujemo da neki ljudi dobivaju sve besplatno, zašto ne i mi?", upitao je E-Nan, mladić s bejzbol kapom na glavi u Hackneyu, multietničkoj četvrti istočnog Londona koja je bila poprištem najvećih nereda.
Nasilje je izbilo uslijed rastućeg nezadovoljstva u Velikoj Britaniji koja pokušava postići rast gospodarstva dok vlada poduzima oštre rezove javne potrošnje i diže poreze, kako bi se smanjio proračunski manjak od deset posto GDP-a.
Nemiri bacaju i ružnu sliku na London, samo godinu dana uoči početka Olimpijskih igara 2012. koje bi prema organizatorima trebale pokazati dinamičan, napredan i kozmopolitski grad.
Policija je izvijestila da su u istočnom Londonu uhićene 334 osobe, a oko 100 u Birminghamu. Nasilje je izbilo i u Bristolu na jugozapadu te u Liverpoolu na sjeverozapadu zemlje.
Vatrogasci kažu da u jednome trenutku nisu imali dovoljno vozila kako bi ugasili sve požare, a policija je zatražila pojačanje od 1,700 policajaca kako bi se mogla nositi s mobilnim skupinama huligana.
Cameron je u ponedjeljak prekinuo odmor u Italiji i doputovao u zemlju. Kasnije tijekom utorka trebao bi predsjedati sastankom Cobre, kriznog vladinog stožera, koji bi trebao osmisliti strategiju prevencije novih nemira i razmotriti zašto je nasilje izbilo i tako se brzo širilo, za što vlasti nisu bile spremne.
Premijer će se vjerojatno naći pod rastućim pritiskom da učini više za siromašne dijelove britanske prijestolnice. Cameron se dosad odupirao pozivima da proračunski deficit reže sporije kako bi smanjio negativan utjecaj na sadržaje za mlade.
Neredi su počeli u subotu navečer u četvrti Tottenham na sjeveru Londona, kada su se mirni prosvjedi zbog policijskog ubojstva jednog osumnjičenika prometnuli u nasilje, ostavljajući za sobom zapaljene zgrade i opljačkane trgovine u glavnoj ulici. U ponedjeljak su se neredi proširili na Hackney na istoku prijestolnice i na siromašne četvrti Peckham i Lewisham na jugu.
Najnovija događanja drugi su val nemira kojima je London svjedočio u manje od godinu dana. U prosincu prošle godine studentski prosvjedi protiv povećanja školarina prerasli su u divljanje mladih po središtu Londona. Trenutno stanje podsjeća na nerede koji su izbili 1985. kada je jedan policajac na smrt izboden na napuštenoj farmi Broadwater u sklopu širih nemira.