FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Sastanak G7 prije otvaranja azijskih burzi, a ECB-a poslijepodne

ZAGREB, 7. kolovoza 2011. (Hina/Reuters) - Ministri financija skupine industrijski najrazvijenijih država svijeta G7 raspravit će na telefonskoj konferenciji u ponedjeljak prije otvaranja azijskih burzi snižavanje američkog kreditnog rejtinga i dužničke probleme eurozone, najavio je danas izvor iz japanske vlade.

Kako je kazao, iako još nema službenih najava, 'normalno bi bilo' da se ta konferencija održi prije početka rada azijskih burzi te da će možda G7 objaviti i priopćenje nakon toga. Članice skupine G7 su Britanija, Kanada, Francuska, Njemačka, Italija, Japan i SAD.

U međuvremenu, danas su na tu temu telefonsku konferenciju održali financijski izaslanici skupine G20, objavio je zamjenik južnokorejskog ministra financija Choi Jong-Ku.

Uslijed intenziviranja dužničke krize u eurozoni i problema s američkim kreditnim rejtingom, protekloga tjedna na svjetskim burzama cijene dionica oštro su pale, 'izbrisavši' investitorima čak 2.500 milijardi dolara na vrijednosti njihove imovine.

Na samom kraju tjedna, nakon zatvaranja Wall Streeta, agencija za kreditni rejting Standard & Poor's snizila je SAD-u kreditni rejting za jedan stupanj, s najvišeg mogućeg AAA na AA+, što je dosad nezabilježen slučaj u tom najvećem svjetskom gospodarstvu.

Zakonodavci s velikom zabrinutošću, pa i strahom iščekuju početak rada svjetskih burzi u ponedjeljak, jer ne znaju koliko će žestoka biti reakcija investitora.

Zamjenik japanskog ministra financija Fumihiko Igarashi nije potvrdio da će se održati sastanak G7, no nastupajući u jednom televizijskom programu u nedjelju kazao da se on priprema.

„Nismo u fazi da bismo mogli najaviti konferenciju. Na valutnim tržištima važno je iznenađenje, stoga mislim da nije dobra ideja najavljivati nešto unaprijed“, izjavio je Igarashi.

Također, upozorio je da će Tokio ponovno intervenirati na valutnim tržištima vidi li 'neprirodna' kretanja špekulativne prirode.

„Još nismo završili s intervencijom“, izjavio je Igarashi.

Japanske vlasti prošloga su tjedna intervenirale s otprilike 1.000 milijardi jena na deviznom tržištu, u nastojanju da oslabe tečaj jena, koji se smatra sigurnim utočištem za kapital, kao i švicarac, i tako spriječe daljnje narušavanje konkurentnosti japanskih izvoznika.

Po Igarashijevim riječima, Japan pozorno prati američka nastojanja na se provede fiskalna reforma.

„Pratimo razvoj situacije s krajnjom zabrinutošću, jer bi to potencijalno moglo izazvati globalnu financijsku krizu“, poručio je Igarashi.

Središnje banke posljednja linija obrane, poslijepodne konferencija ECB-a

Financijski dužnosnici G7, raspravljat će o tome kako koordinirati akciju velikih središnjih banaka, izjavila je jedna osoba upoznata sa situacijom za agenciju AP.

Mnogi ekonomisti vjeruju da su najveće svjetske središnje banke posljednja linija obrane u ovome kriznome trenutku, nakon što se zakonodavci u Europi i SAD-u nisu uspjeli dogovoriti o agresivnim potezima koja zahtijevaju investitori na financijskim tržištima.

U eurozoni, sezona ljetnih godišnjih odmora i prekid rada nacionalnih parlamenata odgađa realizaciju ključnih promjena vezanih uz fond za spašavanje pod teretom dugova posrnulih članica eurozone, kako bi se iz njega moglo pomoći ne samo Grčkoj, Irskoj i Portugalu, već i Italiji i Španjolskoj.

Danas poslijepodne Europska središnja banka (ECB) održat će telefonsku konferenciju. Ta banka vrlo rijetko održava konferencije nedjeljom. Investitori, pak, s nestrpljenjem očekuju hoće li ECB odlučiti otkupljivati talijanske i španjolske državne obveznice radi stabilizacije njihove cijene i prinosa.

Mnoge središnje banke diljem svijeta proteklih godina u više su navrata intervenirale na obvezničkim i valutnim tržištima u nastojanju da posustalim gospodarstvima pruže pomoć.

U međuvremenu, analitičari se pribojavaju da bi još neka vodeća svjetska gospodarstva mogla izgubiti vrhunski rejting.

„Osim što je potkopalo povjerenje u SAD, S&P-ovo snižavanje rejtinga SAD-u moglo bi izazvati slične akcije rejting agencija i u odnosu na druga gospodarstva s vrhunskim rejtinzima. U pitanje bi mogli doći AAA rejtinzi zemalja poput Britanije i Francuske“, upozorava Mansoor Mohi-uddin, izvršni direktor pri UBS-u.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙