Agencija za kreditni rejting Standard & Poor's snizila je u petak Sjedinjenim Američkim državama (SAD) kreditni rejting za jedan stupanj, s najvišeg mogućeg AAA na AA+, što je dosad nezabilježen slučaj u tom najvećem svjetskom gospodarstvu.
S&P je naveo da snižavanje kreditnog rejtinga odražava njihovo mišljenje po kojem mjere fiskalne konsolidacije koje je nedavno usvojio Kongres zaostaju za onim što je potrebno poduzeti kako bi se u srednjoročnom razdoblju stabilizirao američki dug.
Jedan od dužnosnika S&P-a izjavio je da je bila obveza njegove kompanije da poduzme taj težak i kontroverzni potez.
„Uzimamo vrlo ozbiljno našu odgovornost, i ako na kraju naše analize odbor zaključi da rejting više nije ondje gdje vjerujemo da bi trebao biti, naša je dužnost da učinimo taj korak“, izjavio je u intervjuu za agenciju Reuters David Beers, jedan od vodećih dužnosnika u S&P-u.
U međuvremenu, administracija predsjednika Baracka Obame napala je vjerodostojnost analize na temelju koje je Standard & Poor's donio odluku o snižavanju rejtinga, ustvrdivši da sadrži pogrešku tešku 2.000 milijardi dolara.
Nakon što je jedan dužnosnik američkog ministarstva financija otkrio da je S&P-ova procjena diskrecione potrošnje američke vlade bila za 2.000 milijardi dolara previsoka, S&P je bio prisiljen ukloniti tu brojku iz svoje analize. No, čak i nakon toga, S&P je ostao pri svojoj procjeni rejtinga SAD-a.
Očiti su užas i ljutnja unutar Obamine administracije na odluku S&P-a da snizi američki vrhunski rejting, unatoč grešci koju su dužnosnici vlade uočili u kalkulacijama.
„Odluka uz formalnu pogrešku od 2.000 milijardi dolara govori sama za sebe“, izjavio je glasnogovornik ministarstva financija.
Izvori bliski razgovorima između dužnosnika S&P-a i američkog ministarstva financija koji su se vodili u petak poslijepodne, kazali su da je agencija htjela vidjeti smanjenje američke proračunske potrošnje za 4.000 milijardi dolara u sklopu političkog dogovora u Washingtonu o podizanju limita zaduživanja. Na kraju, sporazumom je dogovoreno da će se proračunski deficit smanjiti za 2.100 milijardi dolara u idućih 10 godina.
Predsjednik Predstavničkog doma Kongresa, republikanac John Boehner, smanjenje rejtinga nazvao je „najnovijom posljedicom nekontrolirane potrošnje koja traje u Washingtonu već desetljećima“.
Senator Jim DeMint, vodeći konzervativac, otišao je i korak dalje, ustvrdivši da bi američki ministar financija Timothy Geithner trebao dati ostavku.
Bijela kuća zasad je tiha, no direktor za komunikaciju Dan Pfeiffer signalizirao je na Twitteru kakva će biti strategija Obamine administracije – krivi su republikanci.