Na Wall Streetu je Dow Jones indeks prošloga tjedna potonuo 4,2 posto, na 12.143 boda, dok je S&P 500 pao 3,9 posto, na 1.292 boda, što je njegov najveći tjedni pad u godinu dana. Nasdaq indeks oslabio je, pak, 3,6 posto, na 2.756 bodova.
Cijeloga prošloga tjedna tržište je bilo pod pritiskom nadmudrivanja republikanaca i demokrata u Kongresu u vezi smanjenja proračunskog deficita i povećanja zaduživanja države.
Zasad nema nikakvih naznaka kompromisa, premda u utorak, 2. kolovoza, američka vlada neće imati dovoljno novca za plaćanje svih svojih obveza, ako se ne postigne dogovor o povećanju razine dozvoljenog zaduživanja države, koje sada iznosi 14.300 milijardi dolara.
I jedna i druga strana inzistiraju na svojim prijedlozima rješenja. U petak je Predstavnički dom Kongresa, u kojemu većinu drže republikanci, tijesnom većinom prihvatio prijedlog republikanaca o smanjenju proračunskog deficita za oko 900 milijardi dolara i istodobnom povećanju dozvoljenog zaduživanja države za otprilike isti iznos.
Međutim, Senat, u kojemu većinu imaju demokrati, odbio je taj prijedlog praktično bez rasprave. Predložio je, pak, novi zakon prema kojemu bi proračunski deficit bio smanjen za 2.400 milijardi dolara, a za taj bi se iznos moglo povećati državno zaduživanje.
Ako do utorka demokrati i republikanci ne postignu dogovor, to bi vjerojatno značilo smanjenje vrhunskog AAA kreditnog rejtinga SAD-a, uzdrmalo bi financijska tržišta, izazvalo daljnji pad cijena dionica i tečaja dolara, potaknulo rast kamatnih stopa te negativno utjecalo na najveće svjetsko gospodarstvo.
„Ova je rasprava frustrirajuća i za ulagače i za američke građane. U ovakvom okruženju, jasno je da će se ulagači povući s tržišta dionica i više ulagati u gotovinu i druge investicije koje se smatraju sigurnijim utočištem za kapital“, kaže Natalie Trunow, direktorica u fondu Calvert Investment Management.
Na povlačenje ulagača s tržišta ukazuje iznadprosječan obujam trgovanja. Na Wall Streetu, American Stock Exchangeu i Nasdaqu vlasnika je posljednjih dana mijenjalo više od 8 milijardi dionica, dok prosječan dnevni obujam u ovoj godini iznosi 7,47 milijardi.
Na strahovanja ulagača od dužničke krize u SAD-u ukazuje i snažan rast VIX 'indeks straha' Čikaške burze opcija, koji je u petak u jednom trenutku dosegnuo najvišu razinu od polovice ožujka. To pokazuje da ulagači pojačano osiguravaju svoje portfelje od mogućeg daljnjeg pada cijena dionica.
I na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna oštro pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 2,03 posto, na 5.815 bodova, dok je frankfurtski DAX potonuo 2,30 posto, na 7.158 bodova, a pariški CAC 4,46 posto, na 3.671 bod.
Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks prošloga tjedna pao 2,96 posto, na 9.833 boda.