Ta procjena agencije Dow Jones, koja premašuje procjenu Banke za međunarodna poravnanja (BIS) navedenu u "Izvješću za 2010. godine“ od 3.980 milijardi dolara, uzima u obzir službene podatke središnjih banaka iz Australije, Japana, Singapura, SAD-a, Kanade i Velike Britanije. Ona uključuje i procjene o vrijednosti trgovanja valutama u ostatku svijeta, izrađene na temelju prethodnih BIS-ovih godišnjih podataka.
A kako navodi agencija Reuters, u šest mjeseci do kraja travnja ove godine, dva najveća tržišta za trgovanje valutama u svijetu, London i New York ostvarila su snažan rast trgovine valutama.
Prema podacima Bank of England, prosječni dnevni promet na valutnom tržištu u Velikoj Britaniji skočio je u tome razdoblju za 23 posto, na rekordnih 2.191 milijardu dolara.
A po podacima Feda, u New Yorku je promet na valutnom tržištu ojačao 3,4 posto u odnosu na posljednje brojke iz listopada, na 798,7 milijardi dolara.
Valutni par dolar/euro u tome je razdoblju zadržao ulogu najtrgovanijeg. Tako je na britanskom tržištu u ukupnoj trgovini valutama udjel trgovine tim valutnim parom iznosio u spomenutome razdoblju 33,5 posto, a na sjevernoameričkom tržištu 31 posto.
"Vjerujemo da će se rast obujma trgovine valutama vjerojatno nastaviti barem u drugoj polovini godine, ako ne i dulje", kaže Justyn Trenner, izvršni direktor i glavni direktor londonske tvrtke za istraživanje i analitiku ClientKnowledge.
On je ukazao na niz čimbenika koji potiču rast trgovine valutama, uključujući dužničku krizu u svijetu te sve jeftiniju trgovinu valutama.
"Rast međunarodne trgovine i investicija nastavit će poticati temeljne potrebe za trgovinom valutama," dodaje Trenner.
Rast trgovine valutama poduprli su i veći pomak prema tehnologiji te sve jednostavnije i brže trgovanje. No, inovacije u tome području privukle su i pojačani nadzor regulatora, pa neki od analitičara smatraju da bi to s vremenom moglo potkopati ubrzani rast trgovine valutama.
"Visoka učestalost trgovanja i sve više malih trgovaca proteklih su godina bili dva velika pokretača rasta obujma trgovine valutama. No, ako se regulatori usmjere na tu trgovinu, kao što se predlaže, vjerojatno će o utjecati na obujam trgovanja", ističe Alexander J. McDonald, izvršni direktor u udruzi brokera Wholesale Markets Broker's Association.