FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Svijet u 15,30 sati

ZAGREB, 25. srpnja 2011. (Hina) - Donosimo pregled najvažnijih vijesti iz svijeta do 15,30 sati.

OSLO - Norvežanin Anders Behring Breivik, koji je priznao da je u petak u ubilačkom pohodu ubio 93 ljudi, napustio je zgradu suda u Oslu nakon prvog saslušanja na kojem se trebalo odlučiti o privremenom pritvoru. "Saslušanje je završeno. Dvorana je prazna", rekao je dužnosnik sigurnosne službe. Sada bi sudac Kim Heger trebao odlučiti o privremenom pritvoru za Behringa Breivika. Tužitelji su kazali da će tražiti osam tjedana pritvora. Snimke televizijske postaje TV2 prikazale su konvoj policijskih vozila, u kojem su bila i dva crna blindirana Mercedesa, kako napušta sud. Saslušanje je bilo zatvoreno za medije i javnost, a ispred suda bilo je okupljeno više od 100 novinara.

BRUXELLES/STRASBOURG - Dužnosnici europskih institucija u ponedjeljak su minutom šutnje odali počast žrtvama pokolja počinjena u petak u Norveškoj. "Budimo svi ujedinjeni s Norveškom", rekla je u ime Europske komisije povjerenica za ribarstvo Maria Damanaki, pozvavši potom novinare koji su se okupili na redovitoj dnevnoj konferenciji na minutu šutnje. "U znak sućuti s norveškim narodom" minutom šutnje odana je počast žrtvama i u Europskom vijeću, priopćila je služba za odnose s javnošću. U Vijeću Europe u Strasbourgu norveška zastava spuštena je na pola koplja, a veleposlanici zemalja članica i predstavnici lokalnih vlasti također su odali počast žrtvama minutom šutnje.

OSLO - Norveška je minutom šutnje u ponedjeljak u podne odala počast za 93 žrtve ubilačkog pohoda desničarskog terorista koji je u petak zgrozio svoju domovinu i svijet. Od burze u Oslu do zračnih luka, čitava 4,8 milijunska kraljevina koja se nije oporavila od šoka, nakratko je u podne prekinula sve aktivnosti, a nisu prometovali ni vlakovi. Počast su žrtvama pred sveučilištem u Oslu odali i kralj Harald i njegova supruga Sonja te premijer Jens Stoltenberg. "Za počast žrtvama ubijenima u sjedištu vlade i na otoku Utoeya, molim vas za minutu šutnje", rekao je Stoltenberg. Televizija NRK prikazala je kako su rad na jednu minutu prekinule i spasilačke snage koje tragaju za nestalima na otoku Utoeya, gdje je ubijeno 86 osoba, prema podacima objavljenima u nedjelju, no broj žrtava mogao bi biti smanjen, najavila je norveška policija.

VARŠAVA - Poljski tužitelji istražuju moguću poljsku vezu s bombaškim napadom u norveškoj prijestolnici Oslu u kojemu je ubijeno sedmero ljudi, ali zasad nisu nikoga optužili niti uhitili, izjavila je u ponedjeljak glasnogovornica ureda tužitelja u Wroclawu. "Na zahtjev norveške policije provodimo akcije kako bi istražili moguće veze, ali zbog istrage ne možemo otkriti nikakve detalje", rekla je glasnogovornica Malgorzata Klaus u izjavi za Reuters. Poljska javna televizija je izvijestila da policija ispituje vlasnika internetske kemijske trgovinske tvrtke u svezi s bombaškim napadom u Norveškoj te da je pretražila jedno od njegovih skladišta u Wroclawu.

DEN HAAG - Nakon sedam godina u bijegu, Goran Hadžić, vođa pobunjenih Srba u istočnoj Slavoniji i posljednji optuženik Haaškog suda, prvi put će se pojaviti pred Haaškim sudom u ponedjeljak u 16 sati te izjasniti o krivnji pred južnokorejskim sucem O-Gon Kwonom po novoj dopunjenoj optužnici koja ga sada tereti i po zapovjednoj odgovornosti. Haaški optuženik i vođa srpske pobune u istočnoj Slavoniji tijekom Domovinskog rata, Hadžić je u petak izručen u Haag, a u srijedu je uhićen u Srbiji. I Hadžić i njegovi branitelji formalno su se odrekli prava na žalbu na odluku beogradskog suda o ispunjenosti uvjeta za njegovo izručenje. Hadžića je Haaški sud optužio 2004. po 14 točaka optužnice za zločine protiv čovječnosti i povrede ratnog prava i običaja počinjene ubojstvima stotina i progonom tisuća Hrvata s okupiranih područja Hrvatske tijekom Domovinskog rata, te za niz drugih zločina. U izmijenjenoj optužnici, objavljenoj u petak kasno poslijepodne u Haagu, Hadžića sud tereti ne samo po individualnoj nego i po zapovjednoj odgovornosti. U novoj optužnici, od lipnja 1991. do kraja 93. godine bio najviše rangirana osoba u tzv. SAO krajinama te je obavljao i dužnost predsjednika tzv. SAO Krajine. Iz toga je proizlazila, kažu tužitelji, njegova puna kontrola nad vojnim snagama koje su djelovale na okupiranim područjima Hrvatske kao i nad političkim strukturama pobunjenih Srba. Stoga je, ističe tužiteljstvo, odgovoran za osmišljavanje i naređivanje zločina, poticanje podređenih na počinjenje, a odgovoran je i za propuste u spriječavanju zločina i propuste kažnjavanja počinitelja. Haaško je tužiteljstvo proširilo i razdoblje u kojem je djelovao udruženi zločinački pothvat za više od dvije godine pa sada obuhvaća razdoblje od 1. travnja 1991. godine do najmanje 31. prosinca 1995. godine.

ISTANBUL - Sud u Istanbulu osudio je u ponedjeljak ubojicu turskog novinara armenskog podrijetla Hranta Dinka na 22 godine i 10 mjeseci zatvora. Istaknuti novinar armenske manjine u Turskoj Hrant Dink ubijen je 19. siječnja 2007. ispred ureda dvojezičnog tursko-armenskog tjednika Agos, čiji je bio urednik. Sud je najprije Oguna Samasta osudio na doživotni zatvor, a zatim je kaznu smanjio na 21,5 godinu jer počinitelj nije bio punoljetan u vrijeme zločina, ali ga je također osudio na 16 dodatnih mjeseci zatvora zbog nelegalnog posjedovanja oružja. Iako je osuđeni priznao zločin, njegov odvjetnik je uzalud tražio poništenje procesa zbog nedostataka tijekom vođenja istoga i zbog maloljetnosti optuženika, što suci nisu uzeli u obzir. Dink se zalagao za pomirenje Turaka i Armenaca u pogledu njihove krvave prošlosti, ali nacionalisti mu zamjeraju što je masakr Armenaca tijekom Otomanskog carstva nazivao "genocidom" što službena Ankara odlučno odbacuje. U rujnu je Europski sud za ljudska prava ocijenio da turske vlasti nisu poduzele prikladne mjere za zaštitu Dinka i nisu spriječile ubojstvo koje je potreslo Tursku i izazvalo val negodovanja u svijetu.

PARIZ - Francuski ured za istrage i analize (BEA) najavio je u ponedjeljak da će u petak objaviti novo izvješće o točnim okolnostima pada zrakoplova Air France AF447 Rio-Pariz koji se srušio u lipnju 2009. u blizini brazilskih obala, pri čemu je poginulo 228 ljudi. Treće izvješće sadržavat će prve rezultate analize i nove činjenice nakon obrade podataka crnih kutija koje su izvađene početkom svibnja, gotovo dvije godine od nesreće, precizira BEA, zadužena za tehničku istragu te nesreće. Analize crnih kutija su omogućile rekonstrukciju posljednjih trenutaka leta, ali točni uzroci nesreće zrakoplova Airbus A330 Air Francea još nisu poznati. Do sada su istražitelji utvrdili da je jedan od uzroka katastrofe kvar na brzinomjerima, ali smatraju da njihovo nefunkcioniranje ne objašnjava pad zrakoplova.

VATIKAN - Vatikan je opozvao svog veleposlanika u Irskoj nakon žestokih kritika irskog parlamenta na račun uloge Crkve u zataškavanje seksualnog zlostavljanja djece, izjavio je u ponedjeljak zamjenik glasnogovornika Vatikana otac Ciro Benedettini. Nadbiskup Giuseppe Leanza, apostolski nuncij u Irskoj, pozvan je na konzultacije u Vatikan, rekao je Benedettini. Taj je potez povučen pošto je irski parlament prošli tjedan osudio Svetu Stolicu nakon objave izvješća u kojemu se optužuju crkvene vlasti da su prikrivale seksualno zlostavljanje djece koje su počinili svećenici 1996. i 2009. u cloynskoj biskupiji u Corku. Neuobičajen korak Vatikana odražava pojačanu napetost zbog tog pitanja nakon vala kritika u Irskoj zbog uloge Crkve u prikrivanju skandala. U izvješću se zaključuje da je odgovor irskih katoličkih vlasti bio "neprikladan i neprimjeren" te da su skrivale seksualno zlostavljanje djece. Irski premijer Enda Kenny u govoru je osudio Svetu Stolicu, rekavši da je "silovanje i mučenje bilo podcijenjeno ili je umanjena važnost toga kako bi se sačuvala institucija crkve, njezina moć i ugled". Bijes se prebacio s lokalnih biskupa na Vatikan kad je otkriveno da je u pismu Vatikana irskim biskupimna 1997. umanjena važnost irskih smjernica o prijavljivanju takvih slučajeva. Vatikan je zanijekao da je to pismo bilo poziv na zanemarivanje irskih zakona.

ZAGREB/MOSKVA - Konačan broj mrtvih u potonuću turističkog broda Bulgarije na Volgi u početku srpnja je 122, pošto su pronađena tijela posljednjih dviju nestalih osoba, objavili su u ponedjeljak ruski mediji. Među mrtvima je 28 djece i 72 žene. Spašeno je 79 ljudi. Olupina broda izvučena je na površinu u petak. Bulgaria, izletnički brod s dvjema palubama, sagrađen 1955. u tadašnjoj Čehoslovačkoj, potonuo je za samo osam minuta, po izjavama spašenih putnika. Nesreća se dogodila 10. srpnja za nevremena oko 80 kilometara od Kazana, na dijelu gdje je Volga jako široka. Na brodu, koji je korišten za turističko krstarenje po Volgi iako nije za to imao dozvolu, bila je 201 osoba, među kojima oko 60 djece. Dopušteni broj putnika i članova posade tog broda bio je 140. U početku se govorilo o 208 putnika i članova posade, ali je poslije ta brojka ispravljena na 201. Policija istražuje nesreću, a dvije osobe su već optužene jer su izdale potvrdu o ispravnosti broda koji je potonuo. Po prvim podatcima istrage, na brodu je bilo previše putnika, motor mu je bio u kvaru i općenito je bio u lošem stanju.

YANGON - Mianmarska oporbena čelnica održala je u ponedjeljak sastanak s vladinim ministrom, što je rijedak događaj koji je probudio nadu u zatopljenje odnosa između dobitnice Nobelove nagrade za mir i novog vodstva Mianmara. Suu Kyi, koja je dobila obavijest o sastanku tek u nedjelju, razgovarala je više od sat vremena s ministrom rada Aungom Kyiom. U zajedničkom priopćenju dvije strane su izjavile da su zadovoljne sastankom na kojemu su raspravljali o pitanjima koja su važna za mianmarski narod.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙