Posebno su važne političke okolnosti Hadžićeva uhićenja, zatim to što je uhićen u razmjerno kratku vremenu nakon Mladića te da su obojica uhićena na tlu Srbije, rekao je. Srb je ustvrdio da su srbijanske državne službe znale gdje se nalaze oba haaška bjegunca, ali da nisu provodile postupke njihova uhićenja nadajući se da će Srbija, zahvaljujući potpori dijela članica EU-a, dobiti status kandidata za ulazak u EU i bez njihovih uhićenja, vjerojatno najviše preko leđa Hrvatske.
Kako je rekao Srbija se odlučila na uhićenje Mladića i Hadžića tek pošto joj je nakon sjednice Europskog vijeća potkraj svibnja poručeno da neće dobiti status kandidata dok obojica ne budu izručena. Srb je ocijenio da je to upozorenje Hrvatskoj na koji se način vodi srbijanska vanjska politika te da je potreban velik oprez u odnosima s tom državom.
Dao bih punu potporu održavanju sastanka na vrhu koji je organizirao predsjednik Ivo Josipović sa srbijanskim predsjedinikom Borisom Tadićem i s tročlanim predsjedništvom BiH kad bi takav sastanak ojačao utjecaj Hrvatske u zemljama u okružju, prije svega u BiH i Srbiji, odnosno Vojvodini, gdje živi velik broj pripadnika hrvatskog naroda, istaknuo je.
Ocijenio je da je do sada Srbija iz takvih susreta uspijevala izvući maksimum za jačanje vlastita utjecaja u regiji, a da joj je Hrvatska u tome samo pomagala, na vlastitu štetu, te da se to mora promijeniti.
(Hina) xhsup yvkn