Mali brodograditelji smatraju da su Vladini prijedlozi usmjereni dodjeljivanju gradnje brodova za Hrvatsku ratnu mornaricu, odnosno za obalnu stražu, brodogradilištu Brodosplit BSO.
Podsjećaju da je premijerka Jadranka Kosor prigodom posjeta Brodosplitu, u veljači, najavila mogućnost gradnje tih brodova u splitskom škveru.
Za stvarnu namjeru Vlade znakoviti su Vladini prijedlozi da izmjene zakona stupe na snagu 1. siječnja 2012. godine, osim odredbi koje omogućuju Vladi da provede postupak nabave prema svojim uredbama, a ti bi članci zakona stupili na snagu osmog dana od objave u Narodnim novinama, kaže Branko Žirović iz tvrtke Adria Mar.
Kako su izmjene zakona u hitnoj saborskoj proceduri, to bi se moglo dogoditi vrlo skoro, dodaje.
Direktor Adria Mara Mladen Šarić upozorava da je prema važećem Zakonu o javnoj nabavi država dužna na natječaj za gradnju brodova pozvati sve sposobne ponuđače te da je Uredbom o javnoj nabavi za potrebe obrane i sigurnosti određeno da se mora pozvati najmanje pet ponuđača, odnosno tri ako nema više sposobnih.
Pored toga, Hrvatska je tek zatvorila poglavlje o tržišnom natjecanju u pregovorima s EU-om, a svojim prijedlozima krši temeljna načela iz tog poglavlja, kaže Šarić.
Brodove obalne straže u Hrvatskoj trenutno može graditi desetak brodogradilišta, a predstavnici malih brodogradilišta kažu kako njihova gradnja u Brodosplitu ili drugim brodogradilištima te veličine ne bi za njih značila gotovo ništa s obzirom na velik broj zaposlenih i raspoložive kapacitete, ali manjim bi značila puno.
Riječ je o 40 metarskim brodovima vrijednim osam do deset milijuna eura, što je kap u moru za veliko brodogradilište, ali značajan posao za manje brodogradilište, istaknuto je.
Direktor prodaje šibenskog brodogradilišta NCP Roko Vuletić kaže da bi radnici zaposleni u privatnim brodogradilištima za državu trebali biti jednako vrijedni kao oni u državnim te da država već zbog toga ne bi trebala diskriminirati mala brodogradilišta u natjecanju za gradnju vojnih brodova.
"Želimo se ravnopravno nadmetati za gradnju vojnih brodova. Država ne bi trebala pogodavati nikome nego stvoriti milje za fer natjecanje", dodaje direktor brodogradilišta Tehnomont Miljenko Brnić.
Prihvati li Sabor Vladine prijedloge, mali brodograditelji najavljuju će o tome izvijestiti Europsku komisiju i Agenciju za zaštitu tržišnog natjecanja, predsjednika države Ivu Josipovića, Transparency International, a zatražit će i ocjenu ustavnosti.