FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Svijet u 21.00

ZAGREB, 27. lipnja 2011. (Hina) - Pregled vijesti iz svijeta do 21.00:

BEOGRAD

Srbijanska ministrica pravosuđa Snežana Malović izjavila je u ponedjeljak za Hinu da će to ministarstvo, nakon što od Interpola dobije službenu obavijest o uhićenju Dragana Paravinje, od Bosne i Hercegovine zatražiti njegovo izručenje, ali i poštovati načelo europske konvencije o poštivanju prioriteta težeg kaznenog djela kod izručenja. "U skladu s europskim konvencijama okrivljeni se izručuje zemlji u kojoj je počinio teže kazneno djelo i Ministarstvo pravde Republike Srbije će se s tim suglasiti", kazala je Malović. Hrvatsko pravosuđe traži Paravinju zbog osnovane sumnje da je ubio Antoniju Bilić kako bi prikrio pokušaj silovanja. Za to kazneno djelo, teško ubojstvo, za koje je Paravinja osumnjičen kaznenim je zakonom propisano najmanje deset godina zatvora ili kazna dugotrajnog zatvora. Paravinja je jučer, nakon uhićenja u BiH, priznao zločin.

ZAGREB

Predsjednica hrvatske Vlade Jadranka Kosor u ponedjeljak je u Zagrebu rekla kako Hrvatsku prožima izniman osjećaj ponosa u prigodi obilježavanja 20. obljetnice državnosti i završetka pristupnih pregovora s EU kao iznimno važnog povijesnog nacionalnog projekta. Hrvatska premijerka je to rekla u prigodnom govoru na svečanom primanju za diplomatski zbor akreditiran u Hrvatskoj u povodu obilježavanja 20. obljetnice stjecanja samostalnosti kojem su nazočili predsjednici Republike i Sabora, ministri u vladi, predsjednici Vrhovnog i Ustavnog suda te članovi diplomatskog zbora. Premijerka Kosor kazala je kako je od samog nastanka hrvatske države cilj bio europska i demokratska Hrvatska, što se potvrdilo na kraju pregovaračkog puta s EU kad je, kako je rekla, Hrvatska "afirmirana kao zemlja snažne demokracije, utemeljena na vladavini prava i poštivanju zajedničkih europskih vrijednosti". Premijerka Kosor naglasila je kako je uspjeh Hrvatske u približavanju EU uspjeh svih njezinih građana i institucija, napomenuvši kako će ulazak Hrvatske biti jasan signal zemljama u regiji da je širenje Unije dostižno uz provođenje zadanih reformi. U ime diplomatskog zbora govorio je apostolski nuncij Mario Roberto Cassari koji je premijerki, svim hrvatskim političkim dužnosnicima i građanima Hrvatske čestitao 20. obljetnicu neovisnosti i suverenosti zemlje. Apostolski nuncij, kao doajen diplomatskog zbora, najavio je kako Hrvatska i u buduće može računati na pomoć brojnih prijateljski nastrojenih vlada "ako bi se to smatralo prikladnim i ako bi se zatražilo".

ZAGREB

Predsjednica hrvatske vlade Jadranka Kosor sastala se u ponedjeljak u Banskim dvorima s potpredsjednikom vlade i ministrom vanjskih poslova Države Izrael Avigdorom Libermanom, priopćeno je iz vlade. Potpredsjednik Liberman je čestitao premijerki Kosor na završetku pristupnih pregovora s Europskom unijom. Također ju je izvijestio o situaciji na Bliskom istoku, te istaknuo važnost uspostavljanja mira, izražavajući pritom zabrinutost za razvoj situacije u široj bliskoistočnoj regiji. Također je izrazio interes za stabilnost u Bosni i Hercegovini i poštivanje prava svih konstitutivnih naroda. Premijerka Kosor se zauzela za pokretanje mirovnih pregovora, ističući pravo Izraela na mir i stabilnost, te pravo Palestinaca na demokratsku državu. Ta se dva načela trebaju pomiriti, istaknula je predsjednica hrvatske vlade, koja je u kontekstu najavljene rasprave na jesenskom zasjedanju Opće skupštine UN također naglasila kako će Hrvatska voditi bliske konzultacije s partnerima u EU te Sjedinjenim Američkim Državama. Predsjednica vlade izrazila je punu potporu uspostavljanju mira na Bliskom Istoku te je, isto tako, osudila i negiranje holokausta.

ZAGREB

Predsjednik Republike Hrvatske Ivo Josipović primio je u ponedjeljak skupinu hrvatsko-iranskog prijateljstva iranskog parlamenta, priopćeno je iz Ureda predsjednika. Iranski parlamentarci čestitali su predsjedniku Josipoviću dvadesetu obljetnicu hrvatske državnosti kao i uspješan završetak pregovora s Europskom unijom. Izraženo je zadovoljstvo dinamičnom suradnjom parlamenata dviju zemalja, kao i želja da se dodatno unaprijede ekonomski i kulturni odnosi Hrvatske i Irana.

ZAGREB

Predsjednik Hrvatskog sabora Luka Bebić primio je u ponedjeljak izaslanstvo Skupine prijateljstva iranskog parlamenta na čelu s voditeljem Skupine Hešmatoliahom Falahatpišeom, priopćeno je iz Sabora. Izrazivši zadovoljstvo uzvratnim posjetom iranske parlamentarne skupine prijateljstva, Bebić je pohvalio programe kulturne suradnje između Hrvatske i Irana koji se ostvaruju od 2009. Bebić je podsjetio na dobre primjere gospodarske suradnje poput suradnje s ADRIS grupom i Inom, ali je istaknuo kako su potencijali gospodarske suradnje znatno veći od iskorištenih. Osvrnuvši se na gospodarski razvoj Irana, Falahatpiše je istaknuo kako Iran od rata s Irakom ostvaruje najviši BDP u regiji te je izrazio uvjerenje kako s obzirom na geopolitički položaj Irana, postoji velik prostor za produbljivanje gospodarske suradnje s Hrvatskom.

LJUBLJANA

Slovenski Liberalni demokrati (LDS) ostaju u manjinskoj vladi premijera Boruta Pahora, kako bi kroz "kontrolirani proces" došlo do prijevremenih izbora, izjavila je u ponedjeljak nakon sastanka s premijerom i čelnikom Socijalnih demokrata (SD) predsjednica LDS-a i ministrica unutarnjih poslova Katarina Kresal. Dodala je da se s Pahorom dogovorila kako će manjinska vlada, koja nakon odlaska stranke Zares iz koalicije ima samo 33 zastupnička glasa u parlamentu sa 90 zastupnika, idućih mjeseci kao svoj prioritet postaviti zakone i propise koji se odnose na borbu protiv gospodarskog kriminala i na fiskalnu konsolidaciju države.

Stranka Zares koja je zajedno s SD-om i LDS-om činila trostranačku koaliciju lijevog centra u ponedjeljak je Pahora i službeno obavijestila da napušta koaliciju, kako je i ranije najavljivala, tumačeći to blokadom izazvanom referendumima koje potiče oporba, te neslaganjem oko toga kako okončati krizu vlade koja je zadnjih mjeseci eskalirala.

Premijer Borut Pahor nakon sastanka s predsjednicom LDS-a Katarinom Kresal nije davao izjave. Prema medijskim nagađanjima, Pahor je odustao od namjere da traženje povjerenja svojoj vladi u parlamentu veže uz glasovanje o smanjenju državnog proračuna za 456 milijuna eura, kako je ranije najavljivao i to na savjet LDS-a i Zaresa.

LJUBLJANA

Predsjednik stranke Zares koja se u ponedjeljak i službeno povukla iz slovenske vladajuće koalicije optužio je premijera Boruta Pahora za "aroganciju", te naveo da njegovo ponašanje otvara vrata za pobjedu desnice i bivšeg premijera Janeza Janše na sljedećim izborima, što Zares želi izbjeći. Predsjednik stranke Zares i donedavni ministar za znanost i visoko školstvo Gregor Golobič u svom je pismu Pahoru i predsjednici Liberalnih demokrata (LDS) Katarini Kresal obrazložio razloge povlačenja iz vlade, te među ostalim kao posve pogrešno ocijenio Pahorovo odbijanje "temeljite rekonstrukcije" vlade s novim premijerom, kako je to ranije predlagao Zares.

TRIPOLI

Libijski pobunjenici su se u njihovom najvećem prodoru u više tjedana približili na oko 80 kilometara od libijske prijestolnice Tripolija, rekao je u ponedjeljak agenciji Reuters glasnogovornik pobunjenika. Pobunjenici u Zapadnim planinama jugozapadno od Tripolija s Gadafijevim snagama bore se za nadzor nad gradom Bir al-Ganemom što znači da su sa svoji ranijih položaja napredovali oko 30 kilometara prema sjeveru, rekao je njihov glasnogovornik Reutersu. Pobunjenici već tjednima ne uspijevaju znatnije napredovati iz svojih enklava na istoku i zapadu a NATO-ovi zračni udari nisu uspjeli srušiti Gadafija. Analitičari kažu da ako operacije pobunjenika van prijestolnice počnu dobivati na zamahu da bi to moglo potaknuti protuvladine skupine u prijestolnici da ustanu protiv Gadafijeve vlasti što bi, vjeruju mnogi, bio najučinkovitiji način da ga se svrgne.

BRUXELLES

Europska unija je primila u ponedjeljak na znanje odluku Međunarodnog kaznenog suda (ICC) o izdavanju uhidbenog naloga za vođu libijskog režima Muamera Gadafija, njegova sina Saifa al-Islama i čelnika obavještajne službe Abudlaha al-Senusija ističući važnost načela da najteži zločini ne smiju ostati nekažnjeni. ICC je u ponedjeljak ocijenio da postoje "utemeljeni razlozi" za sumnje da su Gadafi, njegov sin i al-Senusi počinili zločine koji spadaju u njegovu nadležnost te izdao uhidbene naloge. To je drugi put da ICC izdaje uhidbeni nalog protiv nekog šefa države nakon sudanskog predsjednika Omara al-Bashina 2009. i 2010. za zločine protiv čovječnosti, ratne zločine i genocid.

BENGAZI

Libijski pobunjenici pozdravili su naloge za uhićenje Moamera Gadafija i njegovog sina Saifa al-Islama kao i čelnika obavještajne službe Abdulaha al-Senusija koje je izdao Međunarodni kazneni sud ocijenivši da će to ubrzati odlazak libijskog čelnika s vlasti. "Krajnje smo sretni što se cijeli svijet ujedinio u progonu Gadafija za zločine koje je počinio", rekao je glasnogovornik pobunjeničkog vijeća Džalal al-Galal telefonom iz Bengazija. "Ljudi se takvim odgovorom osjećaju osvećeni". Galal je rekao i da su sada razgovori o pregovorima bespredmetni. "Nakon ovog naloga sve je irelevantno. Ne možemo pregovarati s ratnim zločincima. Svijet je potvrdio što cijelo vrijeme govorimo. On je ratni zločinac i zato mu treba suditi", rekao je Galal.

ATENA

Članovi grčkog parlamenta u ponedjeljak su otvorili raspravu o strogim mjerama štednje koje bi u predstojećih pet godina trebale dovesti do značajnog smanjenja potrošnje, povećanja poreza i prodaje državne imovine, čiji je cilj izlazak zemlje iz teške dužničke krize. Rasprava je u parlamentu počela poslijepodne, a parlamentarci bi o paketu mjera trebali glasati u srijedu. U četvrtak bi se trebali izjasniti o prijedlogu zakona koji sadrži posebne korake za primjenu ovih mjera. Plan proračuna za 2012. - 2015., kojemu se protive sindikati, uvjet je za nastavak pomoći euro-zone zemlji.

Glavni grčki sindikati u ponedjeljak su ponovno pozvali na veliki 48-satni štrajk tijekom tjedna, smatrajući da bi njegovo održavanje moglo pomoći u blokiranju strogih mjera štednje koje traži međunarodna zajednica. ADEDY, sindikat zaposlenih u javnom sektoru, koji čini oko pola milijuna članova i GSEE, sindikat zaposlenih u privatnom sektoru, koji predstavlja oko dva milijuna radnika, pozvali su na dvodnevni štrajk u cijeloj zemlji, a njegovo održavanje trebalo bi se poklopiti s glasovanjem o paketu mjera štednje u parlamentu.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙