BERLIN - Njemački ministar zdravstva Daniel Bahr upozorio je da se ne donose nikakvi ishitreni zaključci glede informacije prema kojoj bi lokalno uzgojene klice i mladi izdanci mogli biti izvor smrtonosne bakterije escherichije coli (ECEH) koja je dosad usmrtila najmanje 22 osobe i od koje je oboljelo više od 2000 ljudi diljem Europe. "Raspolažemo jasnim indicijama prema kojima je jedna tvrtka iz regije Uelzen na sjeveru Njemačke izvor infekcije bakterijom, no moramo još pričekati kako bismo bili definitivno sigurni, nakon rezultata potvrde laboratorijskih ispitivanja. To će vjerojatno biti u utorak 7. lipnja", rekao je Bahr u nedjelju navečer za ARD. Ministar Bahr i dalje savjetuje potrošačima i konzumentima da izbjegavaju konzumiranje rajčica, krastavaca, salata te klica i mladih izdanaka povrća. Ministar poljoprivrede Donje Saske Gert Lindemann u nedjelju je izjavio kako bi uzgojene klice i mladi izdanci, uzgojeni u toj saveznoj državi mogli biti izvor smrtonosne epidemije. Također je kazao kako je tvrtka iz Uelzena zatvorena. Broj umrlih od epidemije povezane s bakterijom ECEH-om u Europi popeo se na 22, među kojima je čak 21 žrtva zabilježena u Njemačkoj, po izvješću objavljenom u nedjelju.
BRUXELLES - Europski ministri za poljoprivredu i sigurnost hrane sazvali su izvanredni sastanak za utorak u Luxembourgu gdje bi trebali razgovarati o posljednjem razvoju događaja vezano uz zarazu enterohemoragičnom bakterijom Escherichijom coli (ECEH) i njezinim posljedicama za proizvođače povrća, objavilo je u ponedjeljak mađarsko predsjedništvo EU-a. "Odlučeno je da se europski ministri za poljoprivredu i sigurnost hrane sastanu sutra u Luxembourgu", rekao je glasnogovornik mađarskog predstavništva pri EU-u Marton Hajdu. Pozvani su i europski povjerenici zaduženi za poljoprivredu Dacian Ciolos i za zdravlje John Dalli. Ranije je spominjan 17. lipnja kao datum tog izvanrednog sastanka, ali je on pomaknut unaprijed. O zarazi EHEC-om, koja izaziva potencijalno smrtnonosni hemolitičko-uremijski sindrom, razgovarat će u utorak i zastupnici EP-a s Europskom komisijom, a već u ponedjeljak jedna od tema sastanka ministara zemalja članica zaduženih za zapošljavanje, socijalnu politiku, zdravlje i zaštitu potrošača bit će posljednji razvoj događaja u vezi sa zarazom bakterijom Escherichijom coli. Broj umrlih od epidemije povezane s bakterijom ECEH-om u Europi popeo se na 22, među kojima je čak 21 žrtva zabilježena u Njemačkoj, objavilo je u nedjelju Europsko središte za sprečavanje i kontrolu bolesti (ECDC) u Stockholmu.
ZAGREB - Analiza kretanja prihoda i troškova u kućanstvima Slovenije u prošloj godini pokazuje da gotovo 60 posto kućanstava ima prihode veće od potrebnih, dok u Hrvatskoj 77 posto kućanstava navodi da su im prihodi niži od potrebnih, pokazala su istraživanja agencija GfK. U 2010. prosječno slovensko kućanstvo raspolagalo je mjesečno s oko 1.500 eura, podaci su iz istraživanja GfK Slovenije koje prenosi agencija GfK Hrvatske iz koje istodobno podsjećaju na podatak svoga istraživanja da je u Hrvatskoj prosječno kućanstvo lani raspolagalo sa 866 eura prosječno mjesečno. Prema subjektivnoj procjeni ispitanih, potrebni prihodi za zadovoljenje osnovnih troškova odnosno potreba obitelji u Sloveniji iznosili su u prosjeku mjesečno oko 1.260 eura, dok su u Hrvatskoj bili 1.186 eura. Proizlazi da je kod slovenskih kućanstava razlika između potrebnih i ostvarenih prihoda u prosjeku u plusu za oko 240 eura, dok je u Hrvatskoj u minusu 320 eura. Po podacima GfK Slovenije, lani je 57 posto kućanstava u susjednoj državi imalo prihode veće od potrebnih, 25 posto je pak ostvarilo prihode niže od potreba, a 18 posto točno koliko im treba. U Hrvatskoj pak svega je 9 posto kućanstava navelo da su im u 2010. ostvareni prihodi bili veći od potrebnih, 11 posto je ostvarilo prihode točno koliko im treba, a 77 posto je, po subjektivnoj procjeni, imalo prihode niže od potrebnih.
ZAGREB - Europska komisija blokirala je 12 milijuna eura britanskoj tvrtki Twinings koja se bavi proizvodnjom čajeva nakon što je zaključila da bi novac mogao biti iskorišten za subvencioniranje premještanja proizvodnje u Poljsku, piše ovoga vikenda list Financial Times. Twinings, koji je tražio subvencije kroz poljsku podružnicu R. Twining and Company, ukinuo je 400 radnih mjesta u dva postrojenja u Britaniji i trenutno je u fazi premještanja dijela proizvodnje u Swarzedz, piše FT. Prošle su godine poljske vlasti dale zeleno svjetlo da se kompaniji isplate subvencije iz europskih strukturnih fondova. Međutim Komisija smatra da poljske vlasti nisu u potpunosti poštivale europske smjernice po kojima su poljske vlasti trebale dobiti potvrdu da će tvrtka koristiti subvencije za nova ulaganja a ne za premještanje proizvodnje u druge zemlje članice. Zajednička istraga koju su prošle godine proveli list Financial Times i britanski ured za istraživačko novinarstvo o korištenju europskih strukturnih fondova pokazala je da su milijuni eura europskih subvencija korišteni za premještanje proizvodnih postrojenja iz zapadne u istočnu Europu. Zaključeno je i da nadzor nad korištenjem subvencija nije dovoljno snažan.
SINGAPUR - Međunarodna organizacija zračnih prijevoznika (IATA) u ponedjeljak je prepolovila svoje ranije procjene dobiti zrakoplovne industrije za 2011. na četiri milijarde dolara. "Hoćemo li uopće uspjeti poslovati s dobiti u ovoj godini, s obzirom na ovakvu kombinaciju nezapamćenih šokova, rezultat je krhke razlike između prihoda i rashoda. Prirodne katastrofe u Japanu, nemiri na Bliskom istoku i u sjevernoj Africi, plus snažan rast cijena nafte, snizili su očekivanja dobiti zrakoplovne industrije na četiri milijarde dolara u ovoj godini", kazao je glavni direktor IATA-e Giovanni Bisignani na 67. godišnjem sastanku te organizacije koji se od 5. do 7. lipnja održava u Singapuru. Revidirane prognoze dobiti značajno su snižene u odnosu na ranije procijenjenu dobit za ovu godinu od 8,6 milijardi dolara, koju je IATA objavila početkom ožujka, prije nego što su razorni potres i tsunami pogodili sjeveroistok Japana. Pokažu li se najnovije prognoze točnima, bio bi to 78-postotni pad dobiti u odnosu na 18 milijardi dolara koliko su zrakoplovne kompanije ostvarile lani.
HONG KONG - Talijanska luksuzna modna kuća Prada planira prikupiti do 2,6 milijardi dolara novog kapitala putem inicijalne ponude dionica (IPO) na burzi u Hong Kongu. Ta milanska tvrtka planira u Hong Kongu prodati 423,24 milijuna svojih dionica, pri čemu je cjenovni raspon po kojoj će prodavati dionice utvrdila između 36,5 i 48 honkonških dolara (4,7 do 6,2 američka dolara). Inicijalnom ponudom dionica, čiji upis započinje danas, Prada planira prikupiti između 2 i 2,6 milijardi dolara. Službena ponuda bit će lansirana 14. lipnja na burzi u Hong Kongu. Ta modna kuća, koja uključuje marke Prada, Miu Miu i Car Shoe, a u 95-postotnom je vlasništvu obitelji Prada i izvršnih direktora, posljednja je u nizu modnih brandova koja izlazi na kinesko tržište kapitala. Nedavno su na tamošnje burze svoje dionice uvrstili i američki proizvođač putnih kovčega Samsonite, kao i proizvođač ručnih torba Coach. Kinesko je tržište najbrže rastuće tržište luksuzne robe u svijetu. Novac prikupljen IPO-om u Pradi planiraju iskoristiti za proširenje svoje prodajne mreže i otplatu bankarskih zajmova.
KUALA LUMPUR - Malezijska državna energetska kompanija Petronas u ponedjeljak je objavila da postojeći temeljni odnosi ponude i potražnje na svjetskim tržištima sirove nafte nalažu niže cijene nafte. "S obzirom na aktualno stanje po pitanju tržišnih fundamenata i troškovnog okruženja, vjerujem da bi se cijene nafte trebale zadržati u rasponu od 75 do 80 dolara za barel", kazao je Shamsul Azhar Abbas, izvršni direktor malezijske naftne kompanije na jednom sastanku sudionika te industrije. Kretanja cijena nafte bila su neujednačena u trgovanju na azijskim tržištima u ponedjeljak uoči 159. po redu sastanak Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC), koji će se održati 8. lipnja u Beču. Na njujorškom tržištu barel sirove nafte za isporuke u srpnju poskupio je za osam centi, na 100,30 dolara, dok je barel nafte na londonskom tržištu pojeftinio šest centi, na 115,78 dolara. Osvrnuvši se na sadašnju visoku razinu cijena nafte Shamsul je pitao "kako smo dosegnuli ove razine cijene tako brzo u ovome gospodarskom ciklusu, s obzirom na izostanak stvarnih dokaza manjkova na fizičkim tržištima". Ministri za naftu 12-članog OPEC-a održat će sastanak u trenutku dok u svijetu rastu strahovanja da bi visoke cijene nafte mogle dodatno zakočiti globalni gospodarski rast i potražnju za energentima.
LONDON - Cijena sirove nafte na londonskom tržištu spustila se u ponedjeljak ispod 115 dolara za barel, nakon što je zabrinutost zbog potražnje uoči ključnog ovotjednog sastanka Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) pritisnula tržište. Cijena barela sirove nafte u Londonu pala je za 1,09 dolara, na 114,75 dolara, dok je na američkom tržištu bila u minusu 95 centi i iznosila 99,27 dolara. Znakovi da visoke cijene nafte pogađaju potražnju na Zapadu, što je potvrdilo najlošije američko izvješće o zaposlenosti od rujna prošle godine, zabrinjavaju ključne članice OPEC-a na čelu sa Saudijskom Arabijom. One će se založiti za povećanje proizvodnje kako bi se smanjile cijene i podupro gospodarski rast, no tomu bi se mogli usprotiviti Iran i Venezuela. "Nema potrebe povećati proizvodnju na 159. sastanku OPEC-a", rekao je iranski predstavnik u OPEC-u Mohammad Ali Khatibi, navodi se u izvješćima koja se pozivaju na internetsku stranicu tamošnjeg ministarstva nafte SHANA. Slabi gospodarski podaci iz SAD-a, poglavito oni s tržišta rada, i dalje utječu na kretanja cijena na tržištima, tumače analitičari.
LONDON/FRANKFURT - Europski burzovni indeksi u ponedjeljak su pali, jer investitore i nadalje zabrinjava stanje američkog gospodarskog oporavka nakon niza slabih pokazatelja, uključujući i onaj s tržišta rada objavljen u petak. Londonski Ftse indeks kliznuo je 0,09 posto, na 5.849 bodova, frankfurtski DAX 0,18 posto, na 7.096 bodova, dok je pariški CAC bio na većem gubitku, od 0,75 posto, spustivši se na 3.861 bod. Budući da stanje u američkom gospodarstvu uvelike utječe na raspoloženje europskih ulagača, novi niz slabih gospodarskih podataka, poglavito onaj o mršavom broju novih radnih mjesta otvorenih u svibnju, razlog je slabljenja europskih dionica. Najveći gubitnici su dionice kompanija osjetljivih na izmjene gospodarskih ciklusa, nakon što je Goldman Sachs preporučio selektivnu izloženost tim dionicima te smanjio procjene rasta globalnog gospodarstva. Gubile su dionice proizvođača industrijskih roba i usluga te one iz tehnološkog i turističkog sektora. Nakon što je IATA prepolovila svoje ranije prognoze dobiti zrakoplovne industrije, pale su dionice IAG-a, Lufthanse i Air Francea u rasponu od 0,9 posto do 1,2 posto. Dionice banaka, poglavito francuskih s većom izloženošću Grčkoj, također su pale te su Societe Generaleove, Credit Agricoline i BNP Paribasove bile su niže od 1,6 do 2,6 posto.
TOKYO - Na azijskim su burzama cijene dionica jutros pale jer su slabi podaci s američkog tržišta rada ulagače natjerali na oprez, a likvidnost je mršava jer se u Kini, Hong Kongu i Južnoj Koreji zbog blagdana ne radi. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu oko 1 posto, dok su cijene dionica u Singapuru i Australiji oslabile 0,5 posto. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je u 7,30 sati u minusu 0,1 posto. Podaci od petka da je u SAD-u u svibnju otvoreno samo oko 54.000 novih radnih mjesta, znatno manje nego što se očekivalo, naveli su ulagače na azijskim burzama na oprez jer usporavanje rasta američkog gospodarstva nije dobra vijest za azijske kompanije kojima je SAD najveće izvozno tržište. Ulagači su na oprezu i zbog toga što je moguće daljnje zaoštravanje monetarne politike u Kini kako bi se suzbila inflacija. U četvrtak, pak, zasjedaju čelnici Europske središnje banke. Ne očekuje se povećanje ključnih kamata već sada, ali bi predsjednik ECB-a Jean-Claude Trichet mogao najaviti zaoštravanje monetarne politike u srpnju.
NEW YORK - Na Wall Streetu su cijene dionica pale pet tjedana zaredom, zbog usporavanja rasta američkog gospodarstva, a premda bi se njihovo klizanje moglo nastaviti, na tržištu još nije zavladala panika. Prošloga je tjedna Dow Jones indeks oslabio 2,3 posto, na 12.151 bod, a za toliko je pao i S&P 500, na 1.300 bodova. Nasdaq indeks također je izgubio 2,3 posto, skliznuvši na 2.732 boda. Pad vodećih indeksa peti tjedan zaredom ponajviše je posljedica usporavanja rasta američkog gospodarstva, na što upućuju gotovo svi posljednji makroekonomski podaci. Posebice podaci od petka, prema kojima je u svibnju u SAD-u otvoreno samo 54.000 novih radnih mjesta, dok se očekivao rast zaposlenosti za 150.000. S&P 500 indeks sada je oko 5 posto niži u odnosu na svoju najvišu ovogodišnju razinu, dosegnutu krajem travnja, pa je točno na pola puta onoga što se na tržištu definira kao korekcija – 10-postotni pad indeksa u odnosu na njegov posljednji vrhunac. No na tržištu ne vlada panika, prije oprez. Većina fond menadžera smatra da posljednji podaci ukazuju na usporavanje rasta, polagano prizemljenje gospodarstva, a ne na novu recesiju.