Tečaj eura na dnevnoj je razini ostao gotovo nepromijenjen u visini oko 1,4400 dolara, nakon što je nakratko dosegnuo najvišu razinu u četiri tjedna od 1,4448 dolara.
Dolar je zabilježio i novu najnižu razinu prema švicarskom franku, nakon što su loši američki gospodarski podaci pritisnuli zelenu novčanicu, nasuprot dobrim rezultatima iz švicarskog proizvodnog i maloprodajnog sektora koji su poduprli franak.
Dolar je tako prema franku oslabio za više od jedan posto, na rekordno niskih 0,8442 švicarska franka. Euro je također oslabio za jedan posto, na 1,2160 franaka.
Euro je na dobitku za više od tri posto u odnosu na najnižu razinu u dva mjeseca prema američkom dolaru, zabilježenu 23. svibnja, temeljem očekivanja da će Grčka uvesti mjere štednje i nastaviti s planovima privatizacije imovine kako bi osigurala pomoć Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).
Po riječima jednog izvora za agenciju Reuters, dodjela pete tranše pomoći Ateni od 12 milijardi eura, u sklopu zajedničkog paketa pomoći MMF-a i EU-a vrijednog 110 milijardi eura, ovisit će o sastanku viših europskih financijskih dužnosnika u Beču te o skorom sastanku ministara financija eurozone.
Na kretanje tečaja eura nisu imali značajnijeg utjecaji najnoviji podaci londonske tvrtke Markit o usporavanju rasta aktivnosti u proizvodnom sektoru eurozone. Ulagači su više fokusirani na sastanak Europske središnje banke (ECB), zakazan za idući tjedan, kada se očekuje da će signalizirati rast kamatnih stopa u srpnju.
"Nalazimo se u situaciji u kojoj tržišta stječu dojam da će europski dužnosnici pomoći Grčkoj da se osovi na noge", kazala je Audrey Childe-Freeman iz JP Morgan Private Banka. "Za daljnji rast euro treba samo signal od čelnika ECB-a o povećanju kamatnih stopa".