FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - svijet - ukratko do 17,30 sati

ZAGREB, 26. svibnja 2011. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 17,30 sati.

ZAGREB/WASHINGTON - Američka vlada potvrdila je u četvrtak važeću prognozu o rastu BDP-a u prvom tromjesečju, navodeći kao razlog snažan skok uvoza i smanjenu javnu potrošnju. U drugoj je procjeni Vlada potvrdila važeću prognozu o rastu aktivnosti u razdoblju od siječnja do kraja ožujka za 1,8 posto u odnosu na isto razdoblje lani. U prethodnom je tromjesečju BDP porastao za 3,1 posto. Analitičari su očekivali reviziju prognoze na 2,2 posto. Glavni je razlog usporavanja rasta nagli skok uvoza za 7,5 posto. U četvrtom tromjesečju uvoz se smanjio za 12,6 posto. Rast izvoza istodobno je blago ubrzao, na 9,2 posto, s 8,6 posto u prethodnom tromjesečju. Dodatni je uteg za aktivnosti bilo i smanjenje javne potrošnje za 7,9 posto. U četvrtom tromjesečju potrošnja je pala za 0,3 posto, pokazuju vladini podaci.

PARIZ - Planirana selektivna ograničenja spekulativne trgovine državnim obveznicama u Europskoj uniji mogla bi potkopati vjerodostojnost regulatora, upozorio je čelnik nove europske regulatorne agencije za vrijednosnice i tržišta (ESMA) Steven Maijoor na međunarodnoj konferenciji u Parizu. Riječ je o transakcijama u kojima trgovci u očekivanju pada vrijednosti prodaju određene vrijednosnice i potom ih kupuju po nižoj cijeni, zarađujući na razlici, iako nisu njihovi vlasnici niti su ih čak posudili. Dogovor na razini EU-a omogućuje pojedinim zemljama da privremeno ukinu zabranu na matičnom tržištu ako likvidnost u obveznicama padne ispod praga koji još nije utvrđen. Maijoor ističe da nesmetana spekulativna trgovina obveznicama u određenoj članici i paralelna zabrana takvih transakcija u ostalima može izazvati probleme. "Financijska tržišta obveznica funkcioniraju na europskoj razini, pa i šire, na svjetskoj razini, i različit tretman takvih transakcija potkopat će vjerodostojnost regulatornih intervencija", upozorio je Maijoor. ESMA je počela s radom u siječnju i ovlaštena je članicama nametati obvezujuće tehničke standarde, utemeljene na okvirnim zakonima. Maijoor želi da ESMA sudjeluje i u pregovorima u kojima se utvrđuju ti zakoni. "ESMA bi po mom mišljenju trebala moći iznositi svoja mišljenja u fazi pregovora ili im bar prisustvovati u ulozi promatrača", pojasnio je.

PARIZ - Internet je sada najzanimljiviji pokretač rasta i treba ga regulirati na način prihvatljiv i vladama i samoj industriji, zaključci su koje će sudionici foruma e-G8 prenijeti čelnicima industrijski najrazvijenijih zemalja svijeta (G8) na summitu što počinje u četvrtak u Deauvilleu. Internetska elita, a među njima osnivač Facebooka Mark Zuckerberg i predsjednik grupe Google Inc. Eric Schmidt, završila je u srijedu u Parizu dvodnevni forum upozorenjem vladama da bi presnažna regulacija interneta mogla naštetiti njegovim vrijednostima, javlja Reuters. Internet je sada najzanimljiviji pokretač rasta "i treba omogućiti njegov razvoj", rekao je Maurice Levy, izvršni direktor oglašivačke tvrtke Publicis i domaćin foruma, piše agencija AFP. Države trebaju internetu "pristupati kao sektoru koji ostvaruje rast", no "važno je i regulirati to tržište". "Treći element, bez sumnje je najvažniji - kreativnost", rekao je Levy.

LJUBLJANA - Slovenska Vlada potvrdila je u četvrtak plan Europske unije o pomoći financijskoj stabilizaciji Portugala, u okviru kojega na Sloveniju otpada 155 milijuna eura jamstava, izjavio je u četvrtak slovenski ministar financija Franci Križanič. Sudjelovanje Slovenije u tom mehanizmu komentirao je u četvrak na konferenciji za novinare i predsjednik slovenske vlade Borut Pahor. On je rekao da je stabilnost zajedničke europske valute slovenski interes, te da bi odbijanje sudjelovanja u mehanizmu za pomoć Portugalu samo zbog zadrški što se glede toga javljaju u slovenskoj javnosti bilo neodgovorno.

LONDON - Euro je u četvrtak ojačao prema dolaru na međunarodnim tržištima valuta, dosegnuvši najvišu razinu u tjedan dana nakon medijskih napisa da je Kina zainteresirana za kupovinu EU obveznica za pomoć Portugalu. Euro je tako prema dolaru bio na dobitku 0,65 posto, ojačavši na 1,4177 dolara, nakon što je nakratko dosegnuo 1,4197 dolara. Bio je u plusu i prema švicarskom franku, za 0,3 posto, te se njime trgovalo po 1,2334 franaka, nakon što se dan ranije spustio na rekordno nisku razinu od 1,2270 franaka. Dolar je u takvim okolnostima oslabio i prema jenu, za 0,3 posto, i njime se trgovalo po 81,76 jena. Kupovine eura potaknuli su napisi u londonskom dnevniku Financial Times da je Kina zainteresirana za kupovinu obveznica namijenjenih spašavanju Portugala na aukciji koja se planira sredinom idućeg mjeseca. FT se pritom poziva na izjave izvršnog direktora Europskog fonda za financijsku stabilnost). Dobra potražnja, kažu trgovci, zabilježena je s Bliskog istoka i iz Azije, a analitičari kažu da će euro vjerojatno dobivati podršku i od očekivanja da će Europska središnja banka dodatno podići ključne kamatne stope. "Euru će ići na ruku gospodarske i razlike u ključnim kamatnim stopama", kazao je Thanos Papasavvas, čelnik analize valuta u Asset Managementu, dodajući kako očekuje da će euro i dalje imati podršku na razinama iznad 1,4000 dolara.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙