FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - svijet - ukratko do 17,30 sati

ZAGREB, 18. svibnja 2011. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 17,30 sati.

BRUXELLES - Članice Europske unije predstavile su planove kojima bi se ograničila špekulativna trgovina državnim obveznicama i dionica, a u nastojanju da se postroži kontrola. Plan bi omogućio europskom regulatoru da obustavi pojedine transakcije i uvede ograničenja takozvanog short-sellinga državnih obveznica i dionica kompanija, a i bit će temelj pregovora s Europskim parlamentom koji traži još strože propise. Short-selling se odnosi na spekulativne transakcije u kojima trgovci posuđuju od vlasnika vrijednosne papire u očekivanju pada njihove vrijednosti i naknadno ih otkupljuju po nižoj cijeni i vraćaju vlasniku nakon što su zaradili na razlici. Posebna je vrsta tih spekulacija takozvani nepokriveni short selling, u kojem prodaju vrijednosne papire koje nisu stvarno posudili. Po europskim bi planovima investitori trebali obavještavati regulatore o velikim špekulativnim transakcijama, dok bi europski regulatori trebali dobiti ovlasti da traže od investitora osjetljive informacije i da privremeno zabranjuju short-selling. Zemlje, članice EU-a, imat će pak mogućnost ulaganja veta na takve zabrane. Ukoliko Europski parlament i zemlje članice EU-a postignu sporazum o novim planovima, odgovarajući zakon mogao bi stupiti na snagu do kraja godine.

BRUXELLES - Nakon što je završila tromjesečni pregled financijskog programa pomoći za Irsku, Europska komisija izvijestila je u srijedu da Vlada u Dublinu ostvaruje zadane ciljeve, usprkos pojedinim izazovima. Komisija je priopćila da su dogovoreni fiskalni ciljevi za prošlu godinu ostvareni i da gospodarski podaci za dosadašnji dio ove godine pokazuju da je ciljani manjak od 10,6 posto BDP-a ostvariv. Također smatraju da je postignut važan napredak u reformi irskog bankovnog sustava. Bruxelles je također pohvalio ustrajnost vlade u Dublinu u ostvarivanju zadanih ciljeva kao i njezin dosadašnji napredak. Upozoravaju ipak da treba nastaviti striktno provoditi zacrtani program, uključujući i planirane reforme fiskalnog okvira zemlje. To je važno kako bi se "prigušile preostale bojazni u vezi s irskim povratom dugova, koje se očituju u nastavljenoj povišenoj razlici u kamatama na irske državne obveznice u odnosu na referentne njemačke". EU je Irskoj odobrio ukupno 45 milijardi eura pomoći na razdoblje od tri godine, što uključuje i bilateralne zajmove Velike Britanije, Švedske i Danske. Irska je do sada dobila ukupno 12 milijardi eura pomoći.

STOCKHOLM - Osnivač švedskog lanca trgovina namještajem Ikea objavio je u srijedu da njegova kompanija nema što skrivati i obećao je transparentnost, nakon niza optužbi koje su u posljednje vrijeme upućene na adresu tvrtke. "Nemamo što skrivati. Ne pokušavamo ništa sakriti. Pročešljat ćemo sve i dokazati da poštujemo zakone i propise svih zemalja", kazao je za dnevni list Expressen Ingvar Kamprad, 85-godišnji milijarder koji je 1943. osnovao Ikeu. Bit ćemo transparentniji", najavio je. Kamprad je istupio nekoliko mjeseci nakon što je na švedskoj državnoj tv-postaji SVT emitiran dokumentarac u kojem se tvrdi da je osnovan tajni fond kako bi kontrolirao kompaniju, ujedno izbjegavajući plaćanje poreza. Expressen je objavio da je obitelj Kamprad na sastanku u ponedjeljak raspravljalo o optužbama na račun Ikee i odlučilo se obvezati na potpunu transparentnost. Kamprad je naglasio da će 'čišćenje' biti velik posao i da nije siguran kada će ga obaviti. „Možda na kraju ove ili početkom iduće godine".Neposredno prije emitiranja dokumentarca u siječnju ove godine priznao je da još uvijek kontrolira nekada tajnu zakladu Intergo. Utemeljitelj Ikee inače od 1976. živi u Švicarskoj kako bi izbjegao plaćanje visokih švedskih poreza. Švedska je tvrtka bila upletena i u skandal s podmićivanjem u Rusiji, zbog čega su otpuštena njezina dva direktora.

LONDON - Euro je u srijedu ostao gotovo nepromijenjen prema dolaru na međunarodnim tržištima valuta, budući da ulagači važu izglede za restrukturiranje grčkih dugova, s jedne strane, sa mogućnosti da će kamatnjaci u Sjedinjenim Državama ostati niski, s druge strane. Prema dolaru se euro tako stabilizirao na 1,4245 dolara. Dolar je prema jenu skliznuo pola posto, te se njime trgovalo po 81,00 jen. Pojedini analitičari procjenjuju da je restrukturiranje grčkog duga malo vjerojatno sve dok europski dužnosnici ne budu sigurni da bi rizik širenja problema na ostale slabe članice eurozone u tom slučaju bio vrlo mali. Drugi pak upozoravaju da euro neće moći značajnije ojačati sve dok ulagači ne budu mogli točnije ocijeniti koliko se uspješno Grčka, Portugal i Irska nose s dužničkim problemima. Kretanje eura unutar ograničenog raspona navodi na zaključak da tržište trenutno zazire od zauzimanja većih pozicija na temelju aktualne situacije u eurozoni. Dolar se pak našao pod pritiskom uoči objave zapisnika sa svibanjskog sastanka monetarnog povjerenstva američke središnje banke Fed tijekom dana, s obzirom na mogućnost da očituje sklonost zadržavanju kamatnjaka na važeći niskoj razini. Potražnju za zelenom novčanicom vjerojatno će dodatno ograničavati i nastavljeni fiskalni problemi u Sjedinjenim Državama, jer je američko Ministarstvo financija u ponedjeljak objavilo da je dostignut zakonski limit za zaduživanje od 14.290 milijardi dolara i predložilo izvanredne mjere kako bi se spriječilo probijanje tog plafona.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙