FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Hrvatska u 12,30 sati

ZAGREB, 25. svibnja 2011. (Hina) - Pregled vijesti iz Hrvatske u 12,30 sati:

ZAGREB

Odmah na početku današnjeg zasjedanja u Saboru je na prijedlog oporbe određena stanka, a nakon što je zastupnik Hrvatskih laburista Dragutin Lesar zatražio da u sabornicu dođe ministar unutarnjih poslova Tomislav Karamarko i izvijesti zašto nije razriješio ravnatelja policije Olivera Grbića. Lesar je zatražio da Karamarko, s obzirom da danas dolazi na sjednicu saborskog Odbora za nacionalnu sigurnost, dođe i u sabornicu te objasni zašto nije razriješio Grbića koji je, po Lesarovu mišljenju, počinio kazneno djelo neprijavljivanja kaznenog djela. Podsjetio je da je Grbić, nakon što ga je bivši potpredsjednik vlade Damir Polančec optužio da je HDZ-u predložio podnošenje anonimnih prijava protiv oporbenih čelnika, nekoliko dana kasnije javno izjavio da je Polančec od njega tražio da stopira istragu u aferi Spice. "To je počinjenje kaznenog djela od strane Polančeca, a Grbić ga je odmah trebao uhititi ili kazneno prijaviti, ali to nije učinio, a neprijavljivanje kaznenog djela je također kazneno djelo", rekao je Lesar. Predsjednik Sabora Luka Bebić rekao je Lesaru kako može tražiti dolazak ministra u sabornicu, ali kako nije dobro "pretvarati se u tužitelja i suca, jer to (počinjenje kaznenog djela) mi ne znamo niti smo kompetentni i nadležni da to utvrđujemo". U ime SDP-a je Zoran Milanović zatražio stanku radi konzultacija oko dnevnoga reda, a zahtjevu za stankom potom su se pridružili i HNS/HSU, HDSSB, IDS i HDZ.

ZAGREB

Predstavnici oporbenih saborskih klubova SDP-a, HNS/HSU-a i IDS-a zatražili su danas od vladajućih da podrže njihov prijedlog za osnivanje istražnog povjerenstva koje bi istražilo koristi li se policija u obračunu s političkim neistomišljenicima. Zoran Milanović (SDP) izvijestio je da su stranke tzv. kukuriku koalicije jutros predsjedniku Sabora Luki Bebiću uputile prijedlog za osnivanje saborskog istražnog povjerenstva za utvrđivanje činjenica oko uloge ravnatelja policije Olivera Grbića u podnošenju anonimnih prijava protiv oporbenih političara, posebno u vezi s nabavom oružja u Rijeci 1991. Od Bebića i vladajuće većine zatražio je da taj prijedlog ozbiljno razmotre i što prije ga uvrste u dnevni red, odnosno da se, zbog javnog interesa da se što prije otkrije istina u slučaju Grbić-Polančec, ne čeka iduća saborska sjednica. Budući da HDZ nije zatražio istragu tog slučaja, to je učinila oporba, putem saborskog istražnog povjerenstva koje je, istaknuo je, Milanović, ustavna kategorija, tijelo koje istražuje precizno definirana pitanja od javnog interesa, kakvo je, uvjeren je, i to. I Vesna Pusić (HNS/HSU) smatra da je "od vitalnog javnog interesa" utvrđivanje istine je li ravnatelj policije Oliver Grbić, kako to tvrdi bivši predsjednik vlade Damir Polančec, stvarno savjetovao HDZ da podnosi anonomne prijave protiv oporbenih čelnika, "specifično protiv Slavka Linića i Radimira Čačića". Za Damira Kajina (IDS) "na djelu je zlouporaba institucija koje djeluju ko produžena ruka HDZ-a". Boro Grubišić najavio je da će HDSSB podržati osnivanje povjerenstva, iako svjesni da dosadašnja povjerenstva nisu "ništa posebno riješila".

ZAGREB - Andrija Hebrang najavio je da HDZ neće podržati osnivanje povjerenstva, jer to smatra politizacijom pitanja koja su u nadležnosti pravosuđa i policije. "Politizacija istraga koje su u tijeku ne može doprinijeti pravnoj državi i onome u što se svi zaklinjenmo, da iskorjenimo kriminal i korupciju", istaknuo je. Oporbu je pozvao da prestane politizirati i počne se ponašati kao i HDZ, odnosno da, bez obzira nađu li se pod istragom njihovi članovi, prepuste nadležnim institucijama da rade svoj posao. "Božica pravde samo se u jednom predmetu pomakne na drugu stranu vage i odmah eksplozija. To je čista politizacija", poručio je Hebrang oporbenjacima. Kritizirao je i njihov prijedlog da istražno povjerenstvo kao prvi korak analizira Polančecove izjave, istaknuvši da je Polančec pravomoćno osuđen u jednom slučaju, optužen u drugom te osumnjičen u još nekoliko njih, te da koristi sve, pa i javnost i odvjetnika, da odmakne odgovornost sa sebe. Oporbu je upitao i bi li htjela osnivati povjerenstvo za njihove afere, poput Excelsiora, prodaje 25 posto plus jedne dionice Ine, Barbarige, 3. maja, Riječkih tržnica, Daimlera.

ZAGREB

Društveni ugovor BICRO BIOCentar d.o.o. i Ugovor o provedbi projekata Inkubacijskog centra za bioznanost (BICRO BIOCentra) potpisali su danas u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i športa predstavnici Poslovno inovacijske agencije RH BICRO, Grada Zagreba i Sveučilišta u Zgrebu. Projekt BIOCentra vrijedan je 18.823.995 eura (oko 140 milijuna kuna), financiran je 85 posto iz Instrumenta pretpristupne pomoći (IPA) i 15 posto iz državnog proračuna, a nalazit će se u sklopu kampusa Sveučilišta u Zagrebu na Borongaju. Riječ je o inkubacijskom centru površine 4.500 četvornih metara, prvom centru takve vrste u RH i jedinstvenom projektu u regiji koji udružuje centralni laboratorij, priručne laboratorije i uredske prostore kako bi poduzećima u razvoju u području bioznanosti pružio uvjete za obavljanje njihove djelatnosti. BICRO BIOCentar se osniva kao tvrtka koja će upravljati Inkubacijskim centriom za bioznaost i komercijalizaciju tehnologije. Njezin temeljni kapital sastoji se od tri poslovna udjela - Poslovno-inovacijska agencija RH BICRO financira 60 posto, Sveučilište u Zagrebu 27 posto, a Grad Zagreb 13 posto temeljnog kapitala. Ugovore su potpisali ravnatelj Agencije BICRO Dalibor Marijanović, rektor zagrebačkog Sveučilišta Aleksa Bjeliš te gradonačelnik Grada Zagreba Milan Bandić. Potpisivanje ugovora pozdravio je ministar znanosti, obrazovanja i športa Radovan Fuchs istaknuvši kako se radi o projektu koji je u ovom trenutku po vrijednosti najveći projekt koji se financira iz IPA-e.

ZAGREB

Hrvatsko kardiološko društvo i Hrvatska udruga kardioloških medicinskih sestara organiziraju ovoga tjedna Hrvatski tjedan zdravlja srca kako bi upozorili na kardiovaskularne bolesti kao vodeći javnozdravstveni problem u Hrvatskoj. Prema podacima za 2009. godinu, u Hrvatskoj je od srčanih bolesti umrlo 25.976 osoba, što je oko 49 posto svih umrlih. Iako se taj postotak prvi put spustio ispod 50 posto, stručnjaci upozoravaju kako i dalje treba ustrajati na edukaciji o težini bolesti srca i krvnih žila. "Srčano-žilne bolesti su ubojica broj jedan, ali su sprječive primarnom prevencijom, promicanjem zdravih načina življenja te stalnim upozoravanjem na čimbenike rizika i njihovu kontrolu", rekao je na današnjoj konferenciji za novinare predsjednik Hrvatskog kardiološkog društva (HKD) prof. Davor Miličić. Dopredsjednik HKD prof Mijo Bergovec naveo je rezultate istraživanja provedenog među srčanim bolesnicima koji su preživjeli infarkt u 13 hrvatskih zdravstvenih centara o najčešćim čimbenicima rizika za pojavu njihove bolesti. Rezultati su pokazali da 72 posto oboljelih ima povišene masnoće u krvi, a 70 posto visok krvni tlak. Četrdeset osam posto bolesnika je predebelo, 43 posto su pušači, a 88 posto ne upražnjava bilo kakvu fizičku aktivnost. Istraživanje o poznavanju glavnih čimbenika rizika među liječnicima i građanima pokazalo je da je to znanje nedovoljno unatoč velikom broju napisa u medijima o kardiovaskularnim bolestima, kazao je predsjednik Hrvatskog društva za aterosklerozu ak. Željko Reiner. Dodao je da, iako dva puta više ljudi umire od bolesti srca, više se boje malignih bolesti koje su ipak prvi put nakon više desetljeća po broju smrti pale ispod 50 posto, kazao je Reiner.

ZAGREB

Institut za razvoj obrazovanja (IRO) pokrenuo je novi internetski servis s informacijama o studiranju u inozemstvu putem društvene mreže Facebook kako bi potaknuo interes studenata u Hrvatskoj za međunarodnu mobilnost, budući da broj hrvatskih studenata koji studiraju u inozemstvu zaostaje za europskim prosjekom, priopćeno je iz tog instituta. Facebook zajednica "Želim studirati u inozemstvu" (http://www.facebook.com/studiranje.u.inozemstvu) predstavit će svaki dan obavijesti, savjete i video sadržaje vezane uz studiranje u inozemstvu. Donijet će obavijesti o stranim sveučilištima i studijskim programima, o natječajima za stipendije, o iskustvima studenata kao i korisne informacije vezane za standardizirane testove potrebne za studij u inozemstvu. Svi članovi Facebook zajednice moći će postavljati pitanja obrazovnim savjetnicima Instituta, alumnijima i uključiti se u raspravu s ostalim članovima zajednice, što je novitet u korištenju društvenih mreža za svrhu obrazovnog savjetovanja u Hrvatskoj, kaže se u priopćenju. Trenutno u Europi 2,7 posto studenata studira u inozemstvu, iako je u određenim zemljama postotak znatno veći. Primjerice, na Islandu je to 16 posto, u Irskoj 10 posto a u Švicarskoj 5 posto.

ZAGREB

Misnice u sve četiri liturgijske boje jedan su od brojnih darova koji će se, povodom apostolskog pohoda našoj zemlji, darovati papi Benediktu XVI., a dar će mu darovati Unija redovničkih poglavarica i Konferencija redovničkih poglavara, objavljeno je danas na internetskim stranicama www.papa.hr. Misnice su izradile četiri sestre reda „Kćeri Božje ljubavi“, a krase ih motivi dvaju križeva isprepletenih u pleteru, dva prekrižena ključa kao simbol Vatikana te natpis „IHS“, otkrila je za papa.hr jedna od sestara koja je izrađivala ovaj dar. "Papin dolazak je velika stvar, a rad na ovome daru mnogo mi znači jer radim na slavu Božju", istaknula je sestra. Izrada ovih misnica trajala je oko dva mjeseca i to ručnom tehnikom na starinskim strojevima. Pripadnice reda „Kćeri Božje ljubavi“ radile su misnice i za oba pohoda pape Ivana Pavla II. Hrvatskoj, 1994. i 1998., a svaku su tada, kao i danas, izrađivale u potpunoj predanosti, svijesne da će biti nošena na samoj euharistiji.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙