Nakon ostavke Dominiquea Strauss-Kahna u četvrtak na položaj čelnika MMF-a neke su zemlje u razvoju zatražile da se to mjesto otvori i za ne-Europljane.
Od utemeljenja dviju globalnih financijskih institucija sa sjedištem u Washingtonu 1945. direktor MMF-a uvijek je bio Europljanin, dok je predsjednik Svjetske banke bio Amerikanac.
"Potpuno se slažem da je došlo vrijeme da se promijeni nešto što je stvar tradicije a ne propisa ili zakona", kazao je Gurria u pariškom sjedištu OPEC-a, skupine 34 bogate zemlje svijeta. "Najvažnije je pitanje zasluga, a ne nacionalnosti", kazao je.
Dodao je kako po njegovom mišljenju francuska ministrica financija Christine Lagarde, koja se spominje kao najizglednija kandidatkinja za Strauss-Kahnovog nasljedika, "bez sumnje" ima kvalitete dobrog kandidata.
Ostavka Strauss-Kahna nakon optužbe da je pokušao silovati sobaricu u jednom njujorškom hotelu otvorila je utrku za njegovog nasljednika u ključnom trenutku za MMF, uključenog u pomoć zemljama eurozone kao što su Grčka, Irska i Portugal da prebrode dužničke probleme.
Gurria je izrazio uvjerenje da će eurozona biti u stanju prevladati probleme, te da će euro nastaviti dobivati na važnosti kao valuta za devizne rezerve. Također je ustvrdio da španjolska vlada drži proračunski manjak pod kontrolom, te da je poduzela i druge mjere kako ne bi bila prisiljena također zatražiti međunarodnu pomoć.