Riječ je o centralnoj platformi za rasprave o ekonomskim i socijalnim pravima te formuliranju političkih preporuka zemljama članicama UN-a i sustavu UN-a u cjelini.
Od 1968., kad je taj status reguliran, do danas ostvarilo ga je nešto više od tri tisuće udruga civilnog društva iz cijelog svijeta. Nakon B.A.B.E.-a i Koalicije za promociju i zaštitu ljudskih prava, a uz potporu hrvatskog ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija, GONG je postao trećom hrvatskom udrugom s tim statusom.
Uvjet za ostvarenje tog statusa jest prolazak zahtjevne prijave kojom se dokazuje bitan i održiv doprinos u postizanju ciljeva Ujedinjenih naroda u području ekonomskih, socijalnih, obrazovnih i drugih pitanja povezanih s ljudskim pravima te utjecaj koji prelazi granice matične države.
Već prvi dan zasjedanja odbora ekonomskog i socijalnog vijeća UN-a za nevladine udruge (ECOSOC UN-NGO), koji se održava od 16. do 24. svibnja u New Yorku, prihvaćen je GONG-ov zahtjev za dodjelu savjetodavnog statusa pri ECOSOC-u.
Time se GONG-u dodjeljuje pravo da i na međunarodnom planu, radi zagovaranja svoje misije, nazoči svim javnim zasjedanjima ECOSOC-a i njegovih podtijela te im podnosi pisana izvješća.
Pristup sjednicama raznih mjerodavnih tijela UN-a vrlo je bitan za šire inicijative civilnog društva koje traže potporu međunarodne zajednice. Primjerice, to GONG-u omogućuje još aktivnije sudjelovanje u postupku izrade izvješća o stanju ljudskih prava u Hrvatskoj pred Vijećem za ljudska prava (tzv. mehanizam UPR).