FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

GONG: DIP prošle godine nije odgovorio na izazove

ZAGREB, 9. svibnja 2011. (Hina) - GONG je u izvješću o radu Državnog izbornog povjerenstva (DIP) u 2010., koje je predstavio na današnjem okruglom stolu o ulozi i važnosti izborne administracije, ocijenio kako "DIP prošle godine nije odgovorio na izazove", a predstavnici DIP-a optužili su GONG za "samopromociju" i GONG-ovce pozvali da "se bave onim što je GONG-ova uloga".

DIP-ove samostalno organizirane i provedene aktivnosti bile su minimalne nakon predsjedničkih izbora, a šira javnost i ne zna da to tijelo radi kontinuirano, istaknuli su GONG-ovci u izvješću.

Po ocjeni GONG-a, DIP bi trebao izraditi svoj višegodišnji strateški plan te godišnji plan aktivnosti, javno objaviti godišnje izvješće o radu, a na godišnjoj bi razini trebao početi i samostalnu organizaciju i provedbu aktivnosti povezanih s izbornim procesima i referendumima.

Vlada bi, drži GONG, trebala osigurati dovoljno novca za neometan i stalan rad toga tijela te u zakonsku proceduru uputiti prijedlog izmjena zakona o DIP-u kako bi to tijelo dobilo sve stalne članove, predsjednika i potpredsjednika različitih struka, a ne samo pravnike.

U izvješću se uspoređuju aktivnosti DIP-a s troškovima predviđenim za njegov rad te se napominje kako "više od pet milijuna kuna uloženih u 2010. nije donijelo znatnu dodanu vrijednost u stvarima koje su u ovlasti DIP-a, poput unaprjeđenja izbornog procesa, pokretanja javnih rasprava o izbornoj reformi, edukaciji birača i sličnog".

DIP uživa povjerenje javnosti, poručila je potpredsjednica DIP-a Zdravka Čufar-Šarić, spočitnuvši GONG-u "nerazumijevanje zakonske regulative" kada je riječ o ovlastima DIP-a. Naime, kako je kazala, povjerenstvo se često proziva zbog propusta drugih državnih tijela, te je navela i primjer popisa birača, za koji je, kako je kazala, zaduženo ministarstvo uprave, a DIP je samo korisnik.

Čufar-Šarić je odbacila i GONG-ove zamjerke o DIP-ovoj "nevidljivosti", rekavši kako je zakonom utvrđeno da je povjerenstvo tijelo za provedbu izbora, a ne tijelo koje će oblikovati politička stajališta.

Na primjedbe kako bi u povjerenstvu trebalo biti i politologa odgovorila je kako se DIP-ov rad temelji na primjeni, tumačenju i provedbi pravnih propisa pa je, kako je kazala, logično da se tim postupkom i bave pravnici.

Na zamjerku kako se DIP nije uključio u edukaciju građana o izbornom procesu, predstavnici toga tijela odgovorili su kako su sigurni da građani dovoljno znaju što činiti kad dođu na biračko mjesto. Naime, tim se poslom, kako je rekla Čufar-Šarić, unazad tri godine isključivo bavio GONG, a to su, po njihovoj vlastitoj ocjeni, kako je rekla, radili "vrlo uspješno".

Nenad Zakošek s Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu rekao je kako se društvo mora zauzeti za "istinski neovisno tijelo". Naveo je i primjer Velike Britanije koja je izborno povjerenstvo dobila tek 2000. Do danas je to, kako je rekao, postalo ugledno tijelo koje svoje nadzorne i edukativne zadaće obavlja odlično. Riječ je o tijelu s deset povjerenika i 150 zaposlenika, od kojih čak 30 radi u komunikacijskom odjelu, rekao je.

Zakošek se zauzeo i za, kako je kazao, otklon od opsesije da samo pravnici mogu obavljati funkciju u DIP-u.

DIP-ov rad ne može se uspoređivati s radom nevladinih udruga koje su puno slobodnije u kreiranju i iznošenju svojih stajališta, zaključila je Čufar-Šarić.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙