Iako je Odbor za medije sredinom travnja jednoglasno prihvatio prijedlog Statuta HRT-a te ga uputio Saboru na prihvaćanje, vlada je iznijela dvadesetak primjedbi na taj tekst, zamjerajući mu da u dijelu odredbi nije u skladu sa Zakonom o HRT-u.
Vlada je takvo mišljenje dostavila Saboru od kojega je zatražila da obveže Programsko vijeće i Nadzorni odbor HRT-a da u roku od tri dana naprave izmjene i vrate ga Saboru na potvrdu.
Predsjednica Nadzornog odbora HRT-a Silvija Luks Kalogjera je na današnjoj sjednici Odbora kazala da su Programsko vijeće i Nadzorni odbor prije nekoliko dana na hitnoj sjednici usuglasili prijedlog Statuta s primjedbama vlade.
"Mi smo suštinske pogreške otklonili uz pomoć pravnika iz Ministarstva kulture. Ostale su bile tehničke greške koje je, na svu sreću, vlada pravovremeno uočila, vratila nam prijedlog Statuta i mi smo ga ispravili", kazala je.
Naglasila je da ni konačna verzija Statuta nije idealna, posebno s obzirom na činjenicu da na HRT-u privremeno ravnateljstvo djeluje već dvije godine, zbog čega, ustvrdila je, nije napravljen ni cjelovit plan restrukturiranja HRT-a.
"Ovo je Statut koji daje naznake za neko moguće restrukturiranje, ali u okviru postojećeg stanja i pretpostavki da neće imati jako dugog vijeka, mislimo da je to za sada najbolje rješenje", poručila je Luks.
Državna tajnica u Ministarstvu kulture Nina Obuljen kazala je da vlada nema primjedbi na novi tekst Statuta, jer ga smatra u cijelosti usklađenim sa zakonom.
Primjedbe koje je imala na prethodnu verziju uglavnom su se, istaknula je, odnosile na nomotehničko usklađivanje sa zakonskim propisima.