Stotine stanovnika stajale su u redu za hranu i tumarale ulicama Lorce zaogrnute dekama u četvrtak. Većina njih provela je noć na otvorenom nakon potresa u kojemu je poginulo devetero ljudi, a više od 120 je ozlijeđeno.
Većina od 90.000 stanovnika čeka građevinske inspektore koji provjeravaju zgrade kako bi utvrdili može li se u njima stanovati.
Španjolski premijer Jose Luis Rodriguez Zapatero izjavio je da je u Lorci raspoređeno 800 vojnika i pripadnika civilne garde, poslano je 370 vojnih šatora, a uspostavljena je i privremena bolnica.
"Aktivirali smo sve mjere pomoći maksimalnom brzinom", kazao je premijer koji u petak namjerava posjetiti grad.
Španjolske vlasti u srijedu su prvo priopćile da je u potresu poginulo desetero ljudi, a zatim su ispravile tu brojku i objavile da je smrtno stradalo devetero ljudi.
Brojne stare zgrade, crkve i kuće oštećene su, a neke i potpuno srušene, izvijestile su agencije.
Ovo je bio najjači potres u Španjolskoj u 50 godina, a posljednji u kojem je zabilježena ljudska žrtva, jedna, dogodio se prije 14 godina.
U gradu Lorci živi oko 90.000 stanovnika. Arheološki nalazi pokazuju da potječe iz brončanog doba, a pretpostavlja se da mu je naziv ostao još iz rimskog razdoblja. Svojim drevnim utvrdama i starim crkvama velika je turistička atrakcija španjolskog juga.