"Nažalost, moram potvrditi da ima poginulih, koji su stradali pri urušavanju zgrada. Pokušavamo doprijeti do onih koji su ostali pod ruševinama", rekao je u programu lokalnog radija gradonačelnik Francisco Jodar.
"Ljudi su jako preplašeni i boje se vratiti u svoje kuće. Cijelo središte Lorce jako je oštećeno. Na ulicama imamo tisuće dezorijentiranih ljudi", rekao je Rafael Gonzalez Tovar, izaslanik pokrajinske vlade Murcije.
Dio pročelja teško oštećene ckrve urušio se nekoliko sati nakon potresa, zamalo promašivši televizijskog novinara pri javljaju uživo u program.
Španjolski državni seizmološki institut zabilježio je potres u 16.47 po lokalnom vremenu. Nedugo prije grad je pogodio nešto slabiji potres magnitude 4,5 po Richteru.
Ovo je bio najjači potres u Španjolskoj u 50 godina, a posljednji u kojem je zabilježena ljudska žrtva, jedna, dogodio je prije 14 godina.
Zamjenik premijera Alfredo Perez Rubalcaba u četvrtak će otputovati u Lorcu, objavio je ured premijera Jose Luisa Rodrigueza Zapatera. Vlada je osim spasilačkh služba, u grad kao ispomoć poslala i 200 vojnika.
U gradu Lorci živi oko 90.000 stanovnika. Arheološki nalazi pokazuju da potječe iz brončanog doba, a pretpostavlja se da mu je naziv ostao još iz rimskog. Svojim drevnim utvrdama i starim crkvama velika je turistička atrakcija španjolskog juga.
Tako se proročanstvo o jakom potresu koji je u srijedu trebao razoriti Rim i koje je izazvalo strah kod tisuća Rimljana ipak se nije ostvarilo i "vječni grad" je ostao takav, ali je razoren stari grad 1300 kilometara zapadnije, napominju agencije.