Voditelj slovenske podružnice agencije "MPS International" koja ima sjedište u Grazu Tomaž Šilak izjavio je za mariborski list "Večer" da je zanimanje Slovenaca za rad u Austriji vrlo veliko, te da mu je u jednom trenutku gotovo ponestalo formulara koje zainteresirani moraju ispuniti kako bi ušli u bazu podataka austrijskih poslodavaca.
"Radnik je u Austriji zaštićen, plaće normalne, a ugovor se uvijek sklapa na neodređeno vrijeme", kazao je Šilak.
U susjednoj Austriji već je do sada uz radne dozvole radilo oko 7000 Slovenaca, očekuje se da će sada taj broj porasti, osobito na području Maribora i u Prekmurju, gdje je nezaposlenost znatno viša nego u središnjem dijelu Slovenije.
Kako navode mediji, Slovenci u Austriji rade uglavnom kao "dnevni migranti", vraćajući se istog dana nakon posla kući, a vrlo su česti slučajevi da se susjedi voze jednim automobilom, kako bi uštedjeli na benzinu i troškovima.
Šilak tvrdi da je prednost austrijskih poslodavaca pred slovenskima i u tome što se drže kolektivnih ugovora koje su sklopili sa sindikatima.
Prvi je motiv za rad preko granice ipak znatno veća plaća.
Najniža plaća fizičkog radnika u Austriji iznosi oko 1000 eura neto, a ako radi u smjenama može dobiti i 1600 eura, rekao je Šilak.
Slovenski mediji navode da austrijski poslodavci u Sloveniji najviše traže zaposlenike za rad u strojogradnji i elektroindustriji te ugostiteljstvu, ali i radnike za sezonske poslove u poljoprivredi.
Uz to, traženi su i zaposlenici s područja zdravstvene njege, gdje je razlika u plaćama između Slovenije i Austrije još veća nego u drugim zanimanjima. Tako medicinska sestra ili tehničar u Austriji zarađuju tri puta više nego u Sloveniji.
Ravnatelica mariborskog zavoda za zapošljavanja Vlasta Stojak izjavila je za ljubljanski "Dnevnik" da su u Austriji, s kojom je slovenski zavod povezan preko europske mreže za zapošljavanje EURES, trenutačno najtraženija deficitarna zanimanja zavarivača, programera, mecicinske sestre, limara, građevinskog radnika i montera.