"Vlada prijeti da će poskupjeti potrošački krediti, a medijskom kampanjom čini sve da bi utjecala na odluku birača, čime je došla do najniže točke u nastojanju da ostvari svoje ciljeve", navela je u priopćenju za javnost Slovenska nacionalna stranka Zmage Jelinčiča.
Ministar za rad, obitelj i socijalnu politiku Ivan Svetlik rekao je u srijedu novinarima da bi odbijanje mirovinske reforme imalo negativan godišnji učinak od 300 milijuna eura na državni proračun. Uz to, kako je dodao, bili bi potrebni rezovi plaća javnih službenika, ali i mirovina, te socijalnih primanja.
Na Svetlikova upozorenja reagirala je u četvrtak izjavom za javnost i Slovenska demokratska stranka (SDS) koju vodi bivši premijer Janez Janša.
SDS u priopćenju navodi da vlada u javnost izlazi s proizvoljnim podacima o negativnim učincima neprihvaćanja mirovinske reforme na referendumu te da, u nastojanju da promijeni javno mnijenje o reformi, pribjegava "primitivnoj političkoj propagandi i zastrašivanju".
Najveća oporbena stranka u parlamentu isto tako navodi da je zbog "destruktivnih i pesimističkih procjena" Pahorove vlade, na kojima se temelji reforma mirovinskog sustava, prošle godine u mirovinu otišla trećina ljudi više nego inače, čime se dodatno opteretio mirovinski fond.
SDS u izjavi navodi da je, umjesto neuspješne mirovinske reforme i katastrofičnih ekonomskih najava, Pahorova vlada trebala stvarati uvjete za otvaranje novih radnih mjesta, a da bi zapošljavanje polovice sada nezaposlenih mirovinskoj blagajni osiguralo dodatnih 300 milijuna eura iz doprinosa.
Ako slovenski birači na referendumu odbiju novi zakon o mirovinskom osiguranju, iz Pahorove bi koalicije, nakon stranke umirovljenika DESUS, mogla izaći i koalicijska stranka ZARES, navodi u četvrtak ljubljansko "Delo". Središnji slovenski dnevni list u komentaru tvrdi da bi poraz vlade na referendumu izazvao političku krizu "snage atomske bombe", iako Pahor najavljuje da bi i u tom slučaju ostao na svom položaju. Slovenska politika u cjelini, uključujući vladu i oporbu, do referenduma ima vremena razmisliti postoji li u Sloveniji uopće spremnost za strukturne reforme i promjene, navodi list dodajući da bi se, ako te spremnosti nema, moglo dogoditi da se "država nađe na koljenima, a građani u stanju potpune političke apatije".