"Raspuštanjem parlamenta i izborima može se uspostaviti novo političko stanje i doći do vlade s mandatom koji bi bio dovoljno jak da se riješe ekonomski i strukturni problemi države", rekao je Tuerk u razgovoru za mariborski list.
Zbog odluke stranke umirovljenika (DESUS) da napusti vladajuću koaliciju lijevog centra koja tako ostaje bez većine u parlamentu, te zbog neizvjesnog rezultata referenduma 5. lipnja na kojemu će se odlučivati o strukturnim reformama Pahorove vlade, većina slovenskih oporbenih stranaka slaže se s Tuerkom da su potrebni prijevremeni izbori, no protiv toga je premijer Borut Pahor
Tuerk navodi i da je za sadašnje stanje u državi odgovorna i oporba koja u parlamentu i preko referenduma blokira učinkovit rad vlade i neizbježne promjene.
"Parlament ne provodi u cijelosti svoju zakonodavnu funkciju nego se sazivaju referendumi, izvanrednim zasjedanjima parlamenta provocira se politička histerija, što je uz razmimoilaženja u vladajućoj koaliciji temeljni problem naše situacije i krize političke elite", rekao je Tuerk, rekavši da je Pahorova vlada u svom dosadašnjem mandatu imala i dobrih poteza, ali da je djelovala u uvjetima svjetske ekonomske krize za koju ne može u cijelosti snositi odgovornost.
Tuerk se založio da se prijevremeni izbori održe na jesen, a da se u međuvremenu pažnja politike i javnosti prije referenduma u lipnju koncentrira na potrebne zakonodavne i strukturne promjene.
S druge strane, najveća oporbena stranka (SDS), koju vodi bivši premijer Janez Janša, u subotu je u izjavi za javnost premijera Boruta Pahora ponovo pozvala da sazove koordinaciju svih parlamentarnih stranaka na kojoj bi se dogovorilo kako doći do izvanrednih prijevremenih izbora, ne čekajući referendum.
(Hina) xfl ydj