Predstavnici te inicijative ocijenili su na konferenciji za novinare da bi donošenje spomenutoga "paketa" zakona značilo katastrofu za cijelo hrvatsko društvo. Smatraju da je postojeći sindikat zaposlenika u visokome školstvu - Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja "od samoga početka 'kolaborirao' s Ministarstvom znanosti, obrazovanja i športa u donošenju tih zakona" te da akademskoj zajednici nije preostalo ništa drugo nego da formira novi sindikat.
Podsjetili su da je taj sindikat osnovan 9. ožujka, a registriran 30. ožujka ove godine te dodali da okuplja akademske radnike i studente iz cijele Hrvatske te da je iz dana u dan sve brojniji, a članove ima u Zagrebu, Zadru, Splitu, Rijeci i Puli.
U izjavi za medije te inicijative, među ostalim, stoji da " u izbornoj godini sve više pada popularnost Vlade, a potpora HDZ-u trenutačno je mizerna, ali Vlada ne odustaje od daljnjih štetnih reformi nadajući se u posljednjoj godini svoje vladavine donijeti još koji zakon od kojega će korist imati samo manjina".
Smatraju da se "neprestano manipulira EU i briselskim zadovoljstvom novim zakonima koji doista nemaju nikakve veze s EU osim što čvrsto zagovaraju politiku u visokom obrazovanju i znanosti koja širom Europe izaziva masovne prosvjede, otpor, snažnu kritiku i nezadovoljstvo akademske zajednice pa Vlada, dakle, još jednom bezočno laže".
U predstavljenoj izjavi plenuma Filozofskoga fakulteta u Zagrebu povodom objave završnih tekstova nacrta prijedloga zakona iz područja znanosti i visokog obrazovanja stoji da se njima "uspostavlja temelj za daljnje smanjenje pristupa visokom obrazovanju socijalno podčinjenim slojevima, a znanosti se ostavlja tržište kao dugo iščekivani krajobraz njezine egzistencije pa time egzistencije, ali i progresa, društva u cjelini".
Navodi se da "konačni proizvod rada prosudbenih povjerenstava, kao i povjerenstva za izradu konačnih nacrta zakona, ne znači dugo željeno ostvarenje besplatnog obrazovanja" već da je riječ "o običnoj zamjeni pojmova kojom participacije u troškovima studija u ovom slučaju postaju upisnine koje su već odavno implementirane na zagrebačkom sveučilištu dijelom i zbog nedostatnog financiranja iz državnog proračuna".
Plenum smatra da zakoni neće zaustaviti komercijalizaciju obrazovanja ali će, ako prođu zakonsku proceduru, dugoročno promijeniti sliku visokog obrazovanja u Republici Hrvatskoj što će u budućnosti dovesti do smanjenja upisnih kvota, ukidanja pojedinih studijskih grupa i fakulteta te stalnog povećanja troškova studija.
"Na našoj generaciji ostaje da spriječimo takav scenarij ne susprežući se i od direktnih akcija što smo zadnje dvije godine u više navrata pokazali", ističe se u izjavi plenuma.