Navodi kako je u prethodnoj procijeni događaja na elektrani Fukushima-Daiichi i posljedica u široj okolici, koje je 18. ožujka obznanilo japansko tijelo državne uprave nadležno za nuklearnu sigurnost, događaj bio klasificiran kao nesreća sa širim posljedicama – razine 5. na INES ljestvici.
"Novo klasificiranje obznanjeno je jutros u 6 sati po našem vremenu, a temelji se na novim procjenama ukupne količine do sada ispuštenih radioaktivnih tvari koja po radiološkom utjecaju odgovara aktivnost joda I-131 od oko 500.000 TBq (terabekerela). Kriterij za tešku nesreću, odnosno 7. razinu INES ljestvice, je ukupno ispuštanje od nekoliko desetaka tisuća terabekerela aktivnosti koja odgovara jodu I-131", navodi u priopćenju DZRNS.
Dodaje kako se INES ljestvica koristi od 1992. godine, a razina 7 bila je ranije dodijeljena samo nesreći reaktora u Černobilu 1986. godine. Tada je ispuštanje bilo deset puta veće, procijenjeno je na ukupno oko 5 milijuna terabekerela aktivnosti koja odgovara jodu I-131.
"Na lokaciji Fukushima-Daiichi ispuštaju se sve manje količine radioaktivnog materijala u more i u zrak. Mjerenja programa radiološkog nadzora okoliša koja se provode u RH, i mjerenja Sustava pravodobnog upozoravanja na nuklearnu nesreću (www.dzrns.hr/spunn) i dalje ne ukazuju na povećanje koncentracije aktivnosti joda I-131 i cezija Cs-137, ni drugih radionuklida koji su pokazatelji ispuštanja iz nuklearnih postrojenja", stoji u priopćenju DZRNS-a.