Prema djelomičnim neslužbenim rezultatima koje je večeras nakon prebrojanih 60 posto glasova objavilo državno izborno povjerenstvo, protiv primjene zakona koji uvodi restrikcije i više doprinose za povremeni rad studenata, nezaposlenih i umirovljenika glasovalo je skoro 80 posto birača.
Odaziv na referendum bio je slab, pa se o jednom od zakona iz "reformnog paketa" sadašnje vlade izjasnilo manje od trećine birača. Unatoč tome, odbijanje zakona na tzv. naknadnom zakonodavnom referendumu po slovu ustava znači da sadašnja vlada najmanje godinu dana ne smije u zakonodavnu proceduru uputiti zakonski prijedlog s istom materijom koji bi bio u suprotnosti s rezultatima referenduma.
Dok premijer Borut Pahor ponavlja kako će za budućnost njegove vlade, ali i cijele države mnogo presudniji biti referendum o mirovinskoj reformi koji bi se trebao održati kroz mjesec-dva, pojedini prvaci stranaka oporbe koja se u kampanji protiv zakona o malom zapošljavanju pridružila vodećim sindikatima i studentskoj populaciji već su vladi i premijeru uputili poruke u kojima tvrde da je negativni rezultat referenduma znak da bi vlada trebala dati ostavku i pristati na prijevremene izbore.
Pahor večeras još nije komentirao uvjerljiv poraz vlade na referendumu, a autor spornog zakona, ministar za rad i socijalnu skrb Ivan Svetlik izjavio je za Slovensku televiziju netom prije početka prebrojavanja glasova da bi odbijanje zakona moglo sugerirati kako slovenski birači nisu svjesni situacije u kojoj se država nalazi i nužnosti dubokih strukturnih reformi.