BEOGRAD - Srbijanska ministrica pravosuđa Snežana Malović izjavila je u subotu da će zajednička radna skupina hrvatskog i srbijanskog tužiteljstva preispitati sve optužnice za ratne zločine, naslijeđene od nekadašnjeg vojnog pravosuđa, i utvrditi treba li dalje voditi te postupke ili ih obustaviti. Malović je novinarima kazala kako na temelju tih optužnica Srbija ima raspisanih 90 međunarodnih tjeralica za ratne zločine počinjene u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i na Kosovu. Malović je kazala kako je nakon ukidanja vojnih sudova srbijanskom pravosuđu ostao veliki broj predmeta vezanih za ratne zločine, a za neke od njih, kako je kasnije ustanovljeno, nije bilo nikakvih dokaza za pokretanje postupaka. Ministrica je dodala je kako je sa srbijanskim Tužiteljstvom za ratne zločine nedavno dogovoreno preispitivanje predmeta na temelju kojih su raspisane tjeralice. "Već postoji mješovita skupina Hrvatske i Srbije koja će utvrditi u kojim je slučajevima svrsishodno da se ti slučajevi procesuiraju, ako se uopće trebaju procesuirati", dodala je.
LJUBLJANA - Susret čelnika Slovenije, Hrvatske i Srbija ima uz ostalo i simboličku poruku, piše u subotu u komentaru o susretu hrvatske premijerke Jadranke Kosor, slovenskog premijera Boruta Pahora i srbijanskog predsjednika Borisa Tadića U Smederevu mariborski list "Večer". Regionalni čelnici većinu razgovora posvetili su gospodarskoj suradnji i stanju na južnom Mediteranu, ali njihov susret ima i veliku simboličnu poruku, piše list. "Poruka smederevske trilaterale je simbolična: nakon napetosti koje je izazvao slučaj Purda lideri Hrvatske i Srbije ponovo su se rukovali zajedno sa slovenskim premijerom Pahorom, u nastojanju da osovina Ljubljana-Zagreb-Beograd želi djelovati na dobro svih, i to nakon 20 godina od raspada Jugoslavije, a to je vrijeme bilo obilježeno frustracijama i neispunjenim nadanjima o boljem životu", navodi mariborski list. Slovenski mediji ističu da se "personalna trilaterala" učvršćuje kao već ustaljeni oblik regionalne suradnje, te da je važno što su Kosor, Pahor i Tadić međusobno podržali nastojanja svih država u regiji da napreduju u približavanju Europskoj uniji.
BEČ - Slovenska manjina u Koruškoj, južnoj austrijskoj pokrajini, očekuje skoro postavljanje dvojezičnih natpisa u mjestima sa slovenskom manjinom pošto je u noći na subotu postignut kompromisa kojim bi se trebao zaključiti taj višedesetljetni prijepor. Nakon maratonskog sastanka, koruške vlasti i čelnik slovenske manjine u Koruškoj Valentin Inzko su objavili da su postigli dogovor o postavljanju dvojezičnih natpisa na ulazima u mjesta u kojima 17,5 posto stanovništva govori slovenskim jezikom. Na temelju podataka iz popisa stanovništva 2001. godine, koruški Slovenci procjenjuju da će biti postavljeno između 150 i 160 natpisa. Kompromis koji još treba potvrditi i pokrajinski parlament, ipak je daleko je od temeljnog zahtjeva slovenske zajednice, koja je željela postavljanje dvojezičnih tabli u mjestima u kojima je 10 posto stanovništva slovenskog porijekla. "Tražili smo optimalan sporazum", rekao je Inzko, ujedno i visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH. Postavljanje dvojezičnih natpisa zajamčeno je državnim sporazumom još iz 1955. godine, ali nikada nije bio primijenjeno u Koruškoj, posebice zbog žestokog protivljenja Joerga Haidera, čelnika krajnje desnice, koji je poginuo 2008. u automobilskoj nesreći.
ABUJA - Nigerijsko izborno povjerenstvo odlučilo je do ponedjeljka odgoditi održavanje parlamentarnih izbora, koji su trebali početi danas, jer birački materijali nisu stigli u sve izborne jedinice. Odgoda je veliki udarac očekivanjima da će izbori, prvi u nizu koji se održavaju ovoga mjeseca, pomoći zemlji da konačno prekine s praksom kaotičnih izbora koje su pratili namještanja rezultata i nasilje. Birački materijali nisu na vrijeme stigli u glavni grad Abuju te u nekoliko saveznih država u delti Nigera na jugu, te u srednjem i sjeveroistočnom dijelu zemlje. Biračko povjerenstvo izrazilo je uvjerenost da će u ponedjeljak sve biti spremno za glasovanje. Sljedeće subote u Nigeriji bi trebali biti održani predsjednički, a tjedan nakon toga i lokalni izbori u 36 saveznih država.
BREGA - Najmanje deset libijskih ustanika poginulo je u petak u zračnom napadu koalicijskih snaga kod grada Brege, objavili su u subotu libijski ustanici. Reutersov dopisnik prenosi da se olupine najmanje četiri vozila, među kojima je i vozilo hitne pomoći, nalaze uz cestu na istočnom ulazu u taj grad, a muškarci mole uz svježe iskopane grobove. "Gadafijevi borci prikrali su se među pobunjenike i zapucali u zrak. Nakon toga stigle su snage NATO-a i bombardirali ih", rekao je pobunjenik Mustafa Ali Omar. Ustanici tvrde da su nakon tri dana žestokih borbi uspjeli ponovo osvojiti Bregu, ali zasad nema neovisne potvrde te informacije.
GAINESVILLE - Američki propovjednik Terry Jones koji je u prošli mjesec javno spalio primjerak Kurana i time u Afganistanu potaknuo nemire u kojima je dosad poginulo najmanje 16 ljudi, izjavio je u subotu da za nasilje krivim smatra islam, a ne sebe. "Islam nije religija mira", navodi se u priopćenju male kršćanske zajednice Dove World Outreach, koju Jones vodi u Gainesvilleu, na Floridi. Sedmero djelatnika UN-a (četiri Nepalca, te po jedan Šveđanin, Norvežanin i Rumunj) ubijeni su u petak u Mazar-i-Šarifu nakon što je skupina od nekoliko tisuća prosvjednika, gnjevna zbog paljenja Kurana, napala njihov kamp. Još je devetero ljudi ubijeno, a deseci su ozlijeđeni u subotu u prosvjedima u Kandaharu. Prosvjednici su tražili da se protiv propovjednika Jonesa u SAD-u pokrene sudski postupak. Jones je to nasilje nazvao "zločinačkim djelom" i zatražio je hitnu akciju UN-a i SAD-a. Taj je propovjednik pažnju svjetske javnost izazvao prošle godine, kada je spaljivanjem Kurana prijetio povodom godišnjice terorističkih napada 11. rujna. Pod pritiskom iz SAD-a i svijeta Jones je tada odustao od te namjere. Kuran je zato spalio 20. ožujka, bez velike pompe i pred pedesetak svojih sljedbenika, ali je potom svoj čin objavio na internetskoj stranici Dove World Outreach centra.