FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - Hrvatska - ukratko do 17,30 sati

ZAGREB, 30. ožujka 2011. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz Hrvatske do 17,30 sati.

SPLIT - Predsjednik Republike Ivo Josipović pozvao je danas na 10. Cisco Expo konferenciji, na kojoj sudjeluje oko 500 profesionalaca i poslovnih ljudi hrvatske informatike i telekomunikacija, stručnjake da se zauzmu za sprječavanje zloporabe interneta. Predsjednik Josipović pozvao je na trodnevnome skupu, koji je danas počeo u splitskome hotelu "Le Meridien Lav", informatičare da spriječe zloporabu interneta te ih je zamolio da vode računa o opasnostima jer je internet, kako je rekao, "postao moćno sredstvo političke borbe pa nepoznati autori mogu na njemu protiv nekoga uputiti razne laži i objede". Josipović je upozorio kako na internetu ima "vrlo sofisticiranih napada na pojedince i sustav", pri čemu je kao primjer naveo svoje iskustvo u vezi s registrom hrvatskih branitelja, za čije se objavljivanje, kako je rekao, on zauzima. Objasnio je kako je na internetskom portalu jednih dnevnih novina objavljen taj registar, a jedan od komentara posjetitelja glasio je: "Nije Josipović tako glup da stavi svoj kod na registar branitelja." "Netko je uzeo krivu verziju registra branitelja i stavio ga na jedan server u Americi te je skinuo moj kod i stavio na taj registar. Istraga je pokazala da je to bila podvala", rekao je Josipović tumačeći zloporabu interneta. Također je rekao kako su mnogi podaci o zemljišnim knjigama na internetu netočni te da je to "jedan od glavnih opstruktivnih čimbenika u našem društvu". Internet ima i mnogo pozitivnih strana, istaknuo je Josipović i dodao da internetom svakodnevno dobiva od 250 do 300 poruka građana koje uglavnom ne poznaje. "To znači da je svakom građaninu dostupan predsjednik Republike", dodao je.

RIJEKA - Radnici Transadrije održat će 11. travnja dvosatni štrajk upozorenja jer im od kolovoza prošle godine nisu isplaćene plaće, najavio je danas povjerenik Sindikata pomoraca Hrvatske u toj tvrtki Radoslav Karinja. Karinja je rekao Hini da je štrajk upozorenja zakazan za 11. travnja iako još traje obavezni postupak mirenja s poslodavcem, a štrajk će se održati ako mirenje ne uspije. Ako pak poslodavac ne ispuni zahtjev za isplatom plaća, zakazat ćemo novi štrajk, rekao je dodavši kako se za štrajk izjasnila većina radnika od kojih je najveći dio učlanjen u sindikat. Po riječima Karinje, uprava nije ispoštovala obećanje o isplati zaostalih plaća do kraja veljače, a u sindikatu su nezadovoljni zbog nedostatka komunikacije između sindikata i uprave. O budućnosti i financijskom stanju riječke Transadrije znat će se više nakon 19. travnja za kada je, nakon što je dio radnika predao zahtjev za pokretanje stačaja, na Trgovačkom sudu u Rijeci zakazano prvo ispitno ročište.

ZAGREB) - Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenom u pravnim osobama u Hrvatskoj za siječanj ove godine iznosila je 5.342 kune, što je nominalno 2 posto manje, a realno 2,6 posto manje u odnosu na prosinac 2010. godine, objavio je Državni zavoda za statistiku). U odnosu na siječanj prošle godine, prosječna mjesečna neto plaća po zaposlenom u pravnim osobama za siječanj ove godine bila je nominalno viša za 1,6 posto, a realno je bila niže za 0,3 posto. Najviša prosječna neto plaća za siječanj među pojednim djelatnostima isplaćena je u promidžbi (reklami i propagandi) i istraživanju tržišta u iznosu od 9.474 kune. Slijede upravljačke djelatnosti; savjetovanje u vezi s upravljanjem sa 9.081 kunom te zračni prijevoz sa 9.000 kuna. Najnižu prosječnu neto plaću za siječanj ove godine od 2.778 kuna imali su zaposleni u proizvodnji odjeće. U proizvodnji kože i srodnih proizvoda prosječna neto plaća za siječanj iznosila je 2.802 kune, a u preradi drva 3.075 kuna.

ZAGREB - U Hrvatskoj je u veljači bilo ukupno 1.378.176 zaposlenih, što je za 5.735 osoba ili za 0,4 posto manje nego u siječnju, objavio je Državni zavod za statistiku. Pritom je broj zaposlenih u pravnim osobama u veljači u odnosu na siječanj smanjen za 4.938 osoba ili za 0,4 posto i pravne su osobe krajem veljače imale 1.133.425 zaposlenih. U obrtu i slobodnim profesijama u veljači je bilo 213.408 zaposlenih, što je za 0,3 posto ili za 619 osoba manje nego u siječnju. Zaposlenih osiguranih poljoprivrednika u drugom je mjesecu ove godine bilo 31.343 ili 0,6 posto manje nego u siječnju. Broj nezaposlenih u veljači je u odnosu na siječanj povećan za 0,6 posto te je krajem veljače bilo evidentirano 336.411 nezaposlenih. Stopa registrirane nezaposlenosti, izračunata kao odnos broja nezaposlenih evidentiranih u Hrvatskom zavodu za zapošljavanje prema ukupnom aktivnom stanovništvu, povećana je sa 19,5 posto u siječnju na 19,6 posto u veljači. U statistici zaposlenih prema djelatnostima podatci na godišnjoj razini dani su jedino za pravne osobe u kojima je u veljači ove u odnosu na veljaču prošle godine broj zaposlenih smanjen za 2,8 posto.

ZAGREB - Na hranu, piće i ostale proizvode svakodnevne potrošnje jedno kućanstvo u prosjeku potroši oko dvije tisuće kuna mjesečno, najpopularniji obliku trgovine su supermarketi, većina kućanstava u veće nabavke ide jednom mjesečno, a više od 50 posto kao osnovni razlog zašto najviše novca potroše u određenoj trgovini navodi blizinu stanovanju ili poslu, pokazalo je istraživanje GfK Hrvatske o potrošačkim navikama u maloprodaji. Kada se promatra prodaja proizvoda svakodnevne potrošnje Konzum je i dalje apsolutni lider u spontanoj i ukupnoj poznatosti, sa 98 posto, trgovačkih lanaca u Hrvatskoj. Značajnu ukupnu poznatost, od preko 90 posto, imaju još Lidl, Kaufland i Billa, a slijede Plodine, DM, Getro i Mercator (ukupna poznatost svakog od njih je između 80 i 90 posto). Istraživanje o potrošačkim navikama u maloprodaji GfK je proveo na uzorku od 883 ispitanika/kućanstava, metodom osobne ankete, u studenom prošle godine. U prosjeku jedno kućanstvo mjesečno potroši na hranu, piće i ostale proizvode svakodnevne potrošnje oko dvije tisuće kuna. Tek oko 20 posto kućanstava troši više od tri tisuće kuna mjesečno. Kupcima su osobito važni svježina i kvaliteta proizvoda, razina cijene, širina asortimana, jasno istaknuta cijena, čistoća prodavaonice i okoline, ljubazno i susretljivo osoblje, brzina rada blagajni, orijentacija u trgovini, radno vrijeme i akcije sniženja i ocjene se za to kreću od 4,2 do 4,8 (na skali od 1 do 5).

ZAGREB - Redovan promet Zagrebačke burze danas je iznosio 16,08 milijuna kuna, što je za pet milijuna kuna više nego jučer, a nakon dva dana pada, vrijednost dioničkih indeksa je porasla. Indeks Crobex dan je završio na 2.292,97 bodova, što je rast za 0,63 posto, a Crobex10 je ojačao 0,83 posto, na 1.275,92 boda. Najtrgovanija je danas bila dionica HT-a s prometom od 3,76 milijuna kuna. Cijena te dionice je porasla za 0,95 posto, na 296 kuna. Po prometu slijede dionice Đure Đaković Holdinga kojih je protrgovano za 3,19 milijuna kuna, a cijena im je pala za 3,94 posto, na 42,46 kuna. Među milijunaše danas se uvrstila još dionica Podravke čija je cijena porasla za 1,23 posto, na 328,99 kuna. Promet dionicom Podravke iznosi 1,18 milijuna kuna. Nešto više od 970,5 tisuća kuna prometa ostvarila je dionica PIK Rijeke čija je cijena porasla za 7,14 posto. Rast cijene od 1,24 posto bilježi dionica Atlantic Grupe koje je protrgovano za 915,7 tisuća kuna, dok se cijena dionica Ericsson Nikole Tesle nije mijenjala, a promet tim dionicama iznosi 865,2 tisuće kuna. Pad cijena među trgovanijim dionicama zabilježile su dionice Dukata (2,68 posto), Instituta IGH (2,84 posto), dok su među dionicama koje su zabilježile rast cijene uz ostalo i dionice brodarskih kompanija, Atlantske plovidbe kojoj je cijena porasla za 0,96 posto te Uljanik plovidbe s rastom za 0,65 posto.

ZAGREB - Na Tržištu novca danas je oštro pala potražnja, a smanjena je i prosječna kamatna stopa, i to s jučerašnjih 3,52 na 1,28 posto. Danas je prijavljeno 64,8 milijuna kuna potražnje, što je otprilike 48 posto manje nego jučer. Istodobno, ponuda je pala oko 21 posto, te je iznosila 154,8 milijuna kuna. Većinu prometa činile su prekonoćne pozajmice, kojih je plasirano 24,8 milijuna kuna, po kamatnoj stopi od 0,3 posto, što je 0,7 postotnih bodova manje nego jučer. Odobreno je i 10 milijuna kuna pozajmica s rokom vraćanja za tjedan dana, pri čemu je kamatna stopa smanjena s jučerašnjih 4,37 na 3,7 posto. Ukupni promet na Tržištu novca danas je dosegnuo 34,8 milijuna kuna, a prosječna kamatna stopa je pala s jučerašnjih 3,52 na 1,28 posto.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙