FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Svijet u 15,30 sati

ZAGREB, 29. ožujka 2011. (Hina) - Pregled vijesti iz svijeta do 15,30 sati:

LJUBLJANA - Ponovno pokretanje nuklearke Krško može se očekivati krajem ovog tjedna, najavila je u utorak na svojim web-stranicama slovenska uprava za nuklearnu sigurnost. Inspekcija te uprave danas u Krškom provjerava kako se odvijaju pripreme za ponovno uključenje i otklanjanje nekih teškoća koje su konstatirane nakon automatskog isključivanja nuklearke prošle srijede. Dodatne informacije iz nuklearke Krško o tome se jutros nisu mogle dobiti.

Ljubljansko "Delo" danas navodi da u nuklearci još ne mogu najaviti točan datum ponovnog uključenja u mrežu, a zanijekali su i ranije najave da će se to dogoditi već u srijedu. Direktor uprave za nuklearnu sigurnost Andrej Stritar izjavio je za "Delo" da još ne raspolaže svim podacima o tome kako je saniran problem za koji je nakon zaustavljanja nuklearke utvrđeno da postoji u sustavima ulja za podmazivanje turbine i ulja koje osigurava nepropusnost glavnog generatora, ali da će vrijeme do ponovnog puštanja nuklearke u rad biti iskorišteno i za uklanjanje manje greške na glavnoj pumpi reaktora. Za taj problem se i ranije znalo, pa će biti riješen sada kako nuklearku ne bi trebalo još jednom zaustavljati prije njena redovnog godišnjeg remonta sljedeće godine.

ZAGREB - Haaško tužiteljstvo zatražilo je u utorak od sudskog vijeća Haaškoga suda da proglasi krivim i izrekne kaznu doživotnoga zatvora bivšem načelniku Generalštaba Vojske Jugoslavije Momčilu Perišiću za njegovu ulogu u pokolju u Srebrenici, opsadi i teroru civila u Sarajevu i raketiranju Zagreba. "Tražimo da izreknete kaznu doživotnoga zatvora", kazao je Mark Harmon na kraju završnih riječi podsjećajući sudsko vijeće da je u više presuda na Haaškom sudu u ta tri slučaja utvrđeno da se radi o teškim zločinima. Tužitelji su u završnim riječima opisali osobu koja je iz pozadine osigurala logističke i materijalne pretpostavke za etničko čišćenje i zločine koje su provele snage bosanskih i hrvatskih Srba u BiH i Hrvatskoj. On je bio jedna od najvažnijih osoba u SR Jugoslaviji koje su provodile državnu politiku potpore snagama bosanskih i hrvatskih Srba iako su znali kakve su im namjere prema nesrpskom stanovništvu u BiH i Hrvatskoj, poručili su tužitelji koji su ga opisali kao "ratnika iz sjene" koji se skrivao iza tvrdnji službenog Beograda da SRJ nije sudjelovala u sukobu. Generala Perišića optužnica tereti u 13 točaka za pomaganje i podržavanje zločina nad civilima u BiH i Hrvatskoj od čega se četiri točke odnose na raketiranje Zagreba. Optužen je i za propuste u kažnjavanju počinitelja. Tužiteljstvo ga tereti da je pomagao i podržavao snage koje su izvršile masakr tisuća muslimanskih muškaraca u Srebrenici u srpnju 1995., da je pomagao dvogodišnji topnički i snajperski teror stanovnika Sarajeva u kojem su ubijene i ranjene tisuće civila, kao i raketiranje Zagreba višecjevnim raketnim bacačem Orkanom 2. i 3. svibnja 1995. u kojima je poginulo najmanje sedam, a ranjeno je najmanje 194 civila.

ZAGREB - Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju objavio je u utorak podatke o 'ratnim' demografskim kretanjima na prostoru bivše Jugoslavije koje je na suđenjima koristilo haaško tužiteljstvo i po kojima su u ratu u BiH život izgubile 104.732 osobe, priopćio je ICTY. U priopćenju se navodi da je ICTY prvi međunarodni sud koji je koristio demografske procjene, ne samo broja ubijenih, već i ranjenih, nestalih, ekshumiranih i identificiranih osoba, raseljenih osoba i izbjeglica. U priopćenju se ističe da broj od 104.732 žrtve utvrđen kao konačna procjena broja preminulih u Bosni i Hercegovini i dobiven je na temelju 12 različitih izvora. Ti podaci nisu povezani ni s jednom konkretnom optužnicom nego se radi o zbirnom rezultatu izvještaja koji su uvršteni u dokazni materijal u nekoliko suđenja pred ICTY-jem. Prvi izvještaj demografske službe tužiteljstva odnosio se na broj nestalih osoba nakon pada srebreničke enklave u srpnju 1995. godine i uveden je 2000. kao dokaz u predmetu protiv Radislava Krstića, bivšeg visokog oficira vojske bosanskih Srba koji je osuđen za pomaganje i podržavanje genocida u Srebrenici. U tom izvještaju procijenilo se da je 7475 bosanskih muslimana ubijeno nakon pada Srebrenice.

ZAGREB - Sposobnost Hrvatske da pridonese stabiliziranju regije dat će joj veću važnost, kao i podlogu za veći utjecaj unutar EU-a, nego što je njezina veličina i ekonomska snaga, izjavila je u utorak u Zagrebu predsjednica Nacionalnog odbora za praćenje pregovora s EU-om i predsjednica saborskog Kluba zastupnika HNS-a Vesna Pusić na okruglom stolu Političke akademije HNS-a o temi "Hrvatska vanjska politika". "Naša sposobnost da pridonesemo stabiliziranju ove regije dat će nam i veći značaj i podlogu za veći utjecaj unutar europskih institucija i unutar EU-a nego što je naša veličina i ekonomska snaga", kazala je. Istaknula je da je BiH ključ stabilnosti u regiji i da bez njezina stabiliziranja nema stabilnosti u regiji te je naglasila da Hrvatska stoga treba imati posebnu politiku prema BiH. "Činjenica našeg ulaska u Europsku uniju mijenja na nekoliko razina hrvatsku situaciju. Prvo, mi ćemo barem u sljedećih pet godina, a možda i duže biti jedina zemlja u regiji koja će biti članica EU-a. To nam u regiji daje poseban status i ulogu i mislim da smo sazreli kao društvo, kao politička zajednica, do razine da prepoznajemo kako je funkcioniranje i napredovanje zemalja u susjedstvu prema europskim standardima ... za Hrvatsku sigurnosno i ekonomsko pitanje", rekla je Pusić.

BEOGRAD - Beogradsko Više tužiteljstvo podignulo je optužnicu protiv Svetlane Cece Ražnatović (38), najpopularnije srbijanske pjevačice i udovice nekadašnjeg vođe Srpske dobrovoljačke garde Željka Ražnatovića Arkana, zbog zloupotrebe službenog položaja i nezakonitog posjedovanja oružja, prenose u utorak mediji u Beogradu. Ona se tereti za nezakonite prodaje nogometaša nogometnog kluba "Obilić", čija je vlasnica, i nedopuštenog posjedovanja 11 pištolja, a optužnica je, kako se navodi, podignuta nakon više puta proširivane istrage koja je trajala osam godina. Optužnicom je također obuhvaćena njezina sestra Lidija Veličković, kao i nekadašnji čelnici beogradskog nogometnog kluba "Obilić", Dragiša Binić i Jovan Dimitrijević. Ražnatović i njena sestra terete se za zloupotrebu službenog položaja u produljenom trajanju, dok se Binić i Dimitrijević terete za umiješanost u nezakonitu prodaju nogometaša Milana Obradovića moskovskom klubu "Lokomotiva" za tri milijuna dolara, od čega, kako se ističe, ništa nije uplaćeno na račun kluba. Sumnja se da su oni to radili po nalozima Svetlane Ražnatović te da su kao odgovorne osobe u klubu zaključili ugovor o prodaji Obradovića 2. srpnja 2001. godine u Moskvi s predstavnicima moskovskog kluba. Milijun dolara je, kako se sumnja, uplaćeno na račun privatnog preduzeća u Bijeljini, a zatim je novac predat vlasnici kluba na ruke, dok je ostatak išao preko više privatnih računa u Belgiji, Latviji, Španiji, Švicarskoj i u SAD-u.

LONDON - Libijsko prijelazno Nacionalno vijeće u utorak je objavilo da će održati slobodne i poštene izbore i tako zajamčiti prijelaz u demokraciju bude li Moamer Gadafi prisiljen otići s vlasti. To je vijeće sa sjedištem u pobunjeničkome istočnom gradu Bengaziju priopćilo kako želi stvoriti "modernu, slobodnu i jedinstvenu državu". Priopćenje je izdano uoči londonskog međunarodnog ministarskog sastanka o budućnosti Libije. U priopćenju od osam točaka kaže se i da će libijsko gospodarstvo biti iskorišteno na korist svih Libijaca te da će napisati ustav koji će zajamčiti osnivanje političkih stranaka i sindikata. Nacionalno vijeće želi "jamčiti svakome punoljetnom libijskom građanu pravo da glasuje na slobodnim i poštenim parlamentarnim i predsjedničkim izborima, te da se i sam kandidira". Američka veleposlanica u Ujedinjenim narodima Susan Rice u međuvremenu je izjavila da Obamina administracija još nije isključila mogulćnost naoružavanja pobunjenika koji se bore protiv Moamera Gadafija. "Nismo donijeli tu odluku, ali svakako je nismo ni isključili", rekla je u intervjuu za emisiju "Good morning America" mreže ABC-a. Još je rekla da ništa ne upućuje na to da je Gadafi spreman otići s vlasti bez stalnog pritiska međunarodne zajednice.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙