FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Hrvatska u 4,30 sati

ZAGREB, 27. ožujka 2011. (Hina) - Pregled vijesti iz Hrvatske u 4,30 sati:

ZAGREB

Posljednje djelo Richarda Wagnera "Parsifal" premijerno je večeras u režiji njemačkog redatelja Kurta Josefa Schildknechta i koprodukciji s wuerzburškim Mainfranken Theatrom, nakon 68 godina izvedeno na pozornici zagrebačkog Hrvatskog narodnog kazališta. Petipolsatna izvedba ovog kultnog djela velikog njemačkog skladatelja postavljena je u prigodi proslave 150. godišnjice zagrebačkog HNK, s pretežno inozemnim solističkim postavom, te domaćim zborom i orkestrom, u kojima je nastupilo 150 izvođača. Ravnao je maestro Nikša Bareza. Univerzalna saga o borbi dobra i zla, izgubljenoj nadi, očaju, čežnji i konačnom iskupljenju sadrži elemente obreda, a Wagner ju je žanrovski označio kao svečani posvetni prikaz. "Parsifal" koji svoje izvore crpi iz srednjovjekovnih legendi o kralju Arturu, njegovim vitezovima i potrazi za Svetim gralom smatra se Wagnerovom glazbenom oporukom, u kojoj je kondenzirao osobno moralno vrednovanje vraćajući se korijenima ljubavi i religije. Djelo je puno simbolike u kojoj se prožimaju kršćanstvo i budizam te Schopenhauerova filozofija, u kojoj je sućut odgovor na "kaos u svijetu". U naslovnoj ulozi nastupio je američki tenor John Charles Pierce, dok je glavnu žensku ulogu Kundry otpjevala prvakinja HNK mezzosopranistica Dubravka Šeparović Mušović. Njemački redatelj Kurt Josef Schildknecht u Zagreb je doveo i scenografa Rudolfa Rischera, kostimografkinju Geru Graf i oblikovatelja svjetla Rogera Vanonija.

ZAGREB

Video rad "Žena u ogledalu" Jagode Kaloper, video rad "Generatio aequivoca" Dana Okija i interaktivna skulpturalna instalacija "Živci" Alema Korkuta dobitnici su nagrade za suvremenu umjetnost T-HTnagrada@msu.hr za 2010., koje su im večeras dodjeljene u Muzeju suvremene umjetnosti (MSU). Od 260 radova pristiglih na natječaj, međunarodno stručno povjerenstvo odabralo je 40 radova za izložbu a u drugoj fazi i tri dobitnika. Nagrađena su tri vrlo različita umjetnička rada: skulpturalna interaktivna instalacija sačinjena od mnoštva elemenata, video instalacija od jednog statičnog i sadržajno zbijenog kadra, te video rad u trajanju od 48 minuta montiran od brojnih, vizualno potpuno različitih kadrova. Prvonagrađena autorica Jagoda Kaloper u svojem je radu kombinirala isječke iz filmova u kojima je glumila 1960-ih i 1970-ih, te kadrove sebe koje je sama snimila digitalnom kamerom iz ruke. Autor drugonagrađenog rada Dan Oki prikazuje kultnu plažu Bačvice u Splitu. Video-instalaciju velike dimenzije čini jedan kadar, snimljen iz daljine, iznimno jakim teleobjektivom. Trećenagrađena instalacija Alema Korkuta izazvala je raznovrsne reakcije publike i stručnog povjerenstva. Skupina "živaca", rasprostrta na podu izložbenog prostora, pokreće se impulsom senzora koji reagira na gibanje: kad im se promatrač približi, pokreće se niz nepredvidivih pokreta. Prva nagrada iznosi 75.000, druga 70.000 i treća 65.000 kuna. Nagrađeni radovi postaju vlasništvo MSU-a kao dio "T-HT zbirke".

ZAGREB

U satiričkom kazalištu "Kerempuh" večeras je premijerno izvedena predstava "Bolnica na kraju grada" bugarskoga autora Hriste Bojčeva, u režiji Saše Broz. Tekst je prevela Željka Udovičić koja je ujedno i dramaturginja predstave. U predstavi su nastupili: Borko Perić, Željko Koenigsknecht, Hrvoje Kečkeš, Luka Petrušić, Mario Mirković, Linda Begonja, Nina Erak Svrtan, Branka Trlin, Ivan Đuričić, Anita Matić Delić i Antun Tudić. Dragamaturginja Željka Udovičić ističe da je riječ o bolnici koja je pružila utočište likovima u kojima se prepoznajemo, antijunacima koji završavaju na marginama velikih događanja. Situacije prožete duhovitošću i crnim humorom, koji će nasmijati, ali i natjerati nas da se zamislimo, tjeraju naše junake na borbu za posljednje nade i zadnje ideale unutar začaranog bolničkog kruga – koji prepoznajemo kao vlastiti životni prostor, kaže Udovičić. Hristo Bojčev završio je Nacionalnu akademiju za dramsku i filmsku umjetnost u Sofiji sredinom 80-ih godina prošloga stoljeća. U svojim komadima progovara o aktualnim političkom problemima i sudbinama malih ljudi s margine društva jezikom duhovitim, poetičnim ali i britkim. Od 1997. do danas dobio je niz prestižnih europskih nagrada, a djela su mu predvedena na 20-ak jezika.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙