"Nismo ni očekivali da će se predsjednik svrstati na jednu od strana, on tu mora zauzeti neutralnu poziciju. No, na razini načela bitno nam je bilo upoznati ga sa situacijom u Večernjem listu, te da se, u skladu s proklamiranim načelom pravednosti i u mjeri u kojoj može djelovati, zauzme da se u hrvatskom medijskom prostoru urede stvari na zakonit način", izjavio je Filić za Hinu.
Predsjednik je, dodao je, načelno zauzeo stav da je kolektivno pregovaranje izuzetno važno kao dio socijalnog dijaloga, a štrajkaši su ga upoznali i da su u 'Večernjak' pozvali inspekciju rada, kako zbog ometanja štrajka od strane poslodavca, tako i zbog neuređenog statusa honorarnih suradnika, tzv. RPO-ovaca.
"Očekujemo da se konačno pojavi inspekcija rada i žao nam je da ona ne funkcionira. Ne moraju nam dati za pravo, ali moraju funkcionirati. Sve to ukazuje da nije riječ o slučajnosti, već da je na djelu trgovina između dijela vlasti i medijskih tajkuna, a na račun novinara i slobodnog novinarstva", rekao je Filić.
Ponovio je da će se štrajk, koji je počeo jučer, nastaviti sve do ispunjenja zahtjeva - potpisa novog ili produljenja važećeg kolektivnog ugovora te odustajanja poslodavca od drastičnog smanjenja materijalnih prava zaposlenika. "Očekuje nas dugotrajna borba da se novinari izbore za svoju poziciju, istražujući istinu, a ne kako im naloži poslodavac", naglasio je Filić.
Očekuje da će se sutrašnjoj prosvjednoj povorci, koja će u 11 sati krenuti od Novinarskog društva prema Večernjem listu, iz solidarnosti pridružiti velik broj novinara, ali i da će im potporu dati i građani. U tom je smislu kazao kako je štrajkašima drago što su im protuvladini prosvjednici sinoć pružili potporu te na isto pozvali i druge građane.