Početak procesa takve tranzicije jasan je pokazatelj da je strategija u Afganistanu uspješna i da uloženi napori daju rezultate. Hrvatska svojim doprinosom međunarodnom angažmanu dio je tog uspjeha, priopćeno je.
Tranzicija ne znači trenutno povlačenje cjelokupnih međunarodnih snaga iz Afganistana, ali je za očekivati da će omogućiti postupno smanjenje međunarodne vojne nazočnosti. To je proces u kojemu će biti potrebno nastaviti pružati pomoć afganistanskim snagama da razviju svoje sposobnosti i time sigurnost svoje zemlje učine održivom i trajnom.
Hrvatska svojim sudjelovanjem u misiji ISAF, osnovanoj mandatom Vijeća sigurnosti UN-a i uspostavljenoj na poziv afganistanske vlade, snažno podupire proces tranzicije kroz aktivnosti obuke i treninga afganistanskih snaga sigurnosti. Veći dio hrvatskog kontingenta posvećen je isključivo treningu i obuci afganistanske vojske i policije. Hrvatska će i dalje nastojati da se njezin angažman što je više moguće usmjeri na to ključno područje, navodi se u priopćenju.
Kroz ISAF se pokazuje dugotrajna čvrsta predanost međunarodne zajednice i njezino zajedništvo u uspostavi održive sigurnosti i stabilnosti Afganistana.
Cilj je afganistanske vlade da institucije te zemlje imaju vodeću ulogu za sigurnost na cijelom njezinom području do kraja 2014. godine. Tu ambiciju podržava i Hrvatska kao članica NATO-a i sudionica ISAF-a, stoji u priopćenju.