Slovenski aktivisti Greenpeace zadnjih dana u vezi s nesrećom u Japanu pozivaju vlasti da organizira javnu raspravu o energetskim alternativama i traže da se nuklearka Krško zatvori najkasnije do 2023. godine.
Vlada i slovenski energetski stručnjaci upozoravaju međutim da sadašnja atmosfera nije dobra za donošenje ishitrenih odluka i da je nuklearna energija za Sloveniju neizostavan izvor energije i u budućnosti, s obzirom na oskudicu ostalih izvora, te da je nuklearka Krško sigurna.
"Nuklearka Krško je sasvim sigurna, a Slovenija se još dugo neće odreći nuklearne energije. Bez nje ne možemo osigurati stabilnu i konkurentnu opskrbu potrošača", rekao je za informativni portal Telekoma Slovenije državni tajnik za energetiku Janez Kopač. On ističe da definitivna odluka o davanju dozvole za rad nuklearke Krško nakon 2023. godine još nije osigurana i da će državna uprava za nuklearnu sigurnost koja to analizira pri odluci uvažiti sve sigurnosne standarde.
Nema još ni odluke o gradnji drugog bloka nuklearke u Krškom i do nje je još daleko, no Slovenija će nakon 2030. godine po svoj prilici trebati drugi blok u Krškom iako su joj energetski prioritet tzv. obnovljivi izvori energije, istaknuo je Kopač.
Što se tiče otpornosti nuklearke u Krškom na potres, ona je građena na visokim protupotresnim standardima i ne bi je mogao oštetiti ni potres koji je teoretski kao mogućnost predviđen na tom području iako do sada takav potres još nikada nije zabilježen, ustvrdio je Kopač.