FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Pahor: odbijanje reformi opasno

LJUBLJANA, 12. ožujka 2011.(Hina) - Ako Slovenija nastavi sa započetim strukturnim reformama, nema sumnje će se uspješno oporaviti od krize, a odbijanje reformi dovelo bi je u veliku opasnost, izjavio je u subotu slovenski premijer Borut Pahor.

"U državama euro zone postoje teškoće, no u Sloveniji nisu tolike da bi nas to trebalo zabrinjavati. No, ako bi već prihvaćene reforme bile odbijene na referendumima, mogli bismo napraviti opasan korak natrag i naći se u nepredvidljivoj situaciji", rekao je Pahor u izjavi nakon maratonskog sastanka čelnika država članica Europske monetarne unije koji su raspravljali o fiskalnim i drugim planiranim opcijama radi stabilizacije euro zone, poput kontrole javnih troškova i rasta plaća.

Kako u subotu javljaju slovenski mediji, Pahor je u izjavi novinarima nakon sastanka rekao da je Slovenija dosadašnjim mjerama na području strukturnih reformi pokazala da je spremna pratiti ambiciozne ciljeve stabilizacije u euro zoni koje diktiraju Francuska i Njemačka, ali da bi reforme koje predlaže njegova vlada mogle biti ugrožene ako slovenski birači na dva referenduma do sredine ove godine odbiju dva ključna reformska zakona koja je parlament potvrdio krajem prošle godine.

O zakonu koji regulira povremene honorarne poslove studenata, umirovljenika i nezaposlenih, koji predviđa restriktivne vremenske kvote i veće doprinose za takve oblike rada, Slovenci će na referendumu glasovati 10. travnja.

O još važnijem novom zakonu o mirovinskom osiguranju koji predviđa produženje životne dobi za odlazak u redovnu mirovinu na 65 godina starosti za muškarce i žene, te kaznene bodove za one koji bi uz odgovarajući radni staž u penziju odlazili ranije, Slovenci bi prema najavama medija mogli na referendumu odlučivati sredinom svibnja.

Pahor je krajem tjedna izjavio da vjeruje kako će Slovenci unatoč protivljenju tim zakonima, koje pokazuju ispitivanja, vladine reformske zakone ipak podržati nakon što im se izlože argumenti da su promjene neophodne i da Sloveniji u suprotnom prijeti zaostajanje za članicama EU-a koje se dinamično izvlače iz krize upravo ambicioznim reformama.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙