U takvim je okolnostima indeks londonske burze Ftse oslabio 0,64 posto, na 5.658 bodova, a na sličnom je postotnom gubitku bio i pariški CAC, spustivši se na 3.757 bodova. Frankfurtski DAX indeks bio je pak u manjem plusu, od 0,2 posto, popevši se na 6.660 bodova.
Najveći gubitnici bile su bankovne dionice, uz prosječan pad cijena od 1,5 posto, nakon što je agencija za rejtinge Moody's snizila kreditni rejting Portugalu, potaknuvši bojazni ulagača u vezi stanja u gospodarstvima u rubnom pojasu eurozone.
Značajnije su pritom oslabjele dionice dviju najvećih talijanskih banaka, Intese Sanpaolo i UniCredita, i to za dva odnosno 2,6 posto.
Veće gubitke europskih burzovnih indeksa donekle je priječio sektor energetike, predvođen njemačkim divovima E.ON i RWE, čije su dionice ojačale jedan odnosno 0,4 posto.
Unatoč blagom današnjem oporavku, na tržištu prevladava slabo raspoloženje, a ne jenjaju ni zabrinutosti u vezi događanja na Bliskom Istoku, s obzirom na intenziviranje napetosti u Bahreinu.
"Nisu samo prisutni strahovi u vezi nuklearne krize u Japanu, već i u vezi zbivanja kojima smo jutros svjedočili u Bahreinu. Istodobno prijetnja širenja radijacije u Japanu i dalje slabi povjerenje ulagača", kazao je jedan trgovac dionicama u Londonu.
Na Tokijskoj burzi uslijedio je u srijedu blagi oporavak, budući da su se ulagači odlučili na kupovine dionica nakon što je u protekla dva dana zabilježen najveći val prodaja u protekle 24 godine, izazvan najstrašnijom nuklearnom krizom od Černobila.
Tako je indeks Nikkei ojačao za 5,68 posto, zaključivši trgovanje na 9.093 boda.