Prema anketi objavljenoj u ponedjeljak, a provedenoj u drugoj polovici veljače, za Janšinu Slovensku demokratsku stranku (SDS) trenutačno bi na izborima glasovalo 29 posto glasača, dok je u siječnju u anketi istog lista istu namjeru izražavalo 33 posto ispitanika. To je prvi znatniji pad potpore javnosti oporbi koji su zadnjih mjeseci zabilježila različita ispitivanja.
Mediji navode da je možda riječ o početku trenda gubljenja potencijalnih glasova nakon što se Janša proteklog mjeseca upleo u neugodnu polemiku s premijerom Borutom Pahorom i predsjednikom države Danilom Tuerkom. Janša je najprije Pahora optužio za zatvaranje arhiva koji se odnose na djelovanje bivše službe državne sigurnosti iz vremena komunizma, sugerirajući da se tako štite pojedine osobe koje još djeluju u slovenskoj politici. Pahor je to zanijekao i od Janše zatražio ispriku koju nije dobio.
Po tvrdnjama medija, Janši su u javnosti još više štetili nastupi u kojemu je predsjednika Danila Tuerka optužio da je prije 30 godina kao predsjednik komisije za manjinska pitanja pri tadašnjem Socijalističkom savezu morao nešto znati o tajnom djelovanju represivnog aparata u bivšem sustavu jer je, ustvrdio je, komisija bila "depandansa udbe".
Tuerk je to energično zanijekao optuživši, u intervjuu za "Mladinu", oporbenog prvaka za destruktivnu politiku s kojom se mora prestati jer sramoti državne ustanove, a podsjetio je i na to da se za Janšom, koji je u vrijeme osamostaljivanja države imao status heroja, vuku neraščišćene optužbe o "trgovanju oružjem" koje nisu doživjele epilog.
Iako Janša uzvraća kako je riječ o novom "medijskom linču režimskih medija" koji sada svakodnevno prenose "maštovite" priče kako je 1991., zajedno a tadašnjim ministrom unutarnjih poslova Igorom Bavčarom, primao velike provizije za transport oružja u Hrvatskoj, mediji navode kako se čini da bi cijela afera u koju se upleo za Janšu mogla značiti pad popularnosti i ugroziti njegova nastojanja da na idućim parlamentarnim izborima ponovo osvoji vlast.
Pojedini slovenski analitičari smatraju kako bi oporba ovog proljeća mogla iskoristiti val nezadovoljstva vladom i gospodarsku krizu da izazove nemire i eventualne prijevremene izbore. Redoviti parlamentarni izbori predviđeni su u Sloveniji za jesen iduće godine.
Po mišljenju profesora na Ekonomskom fakultetu u Ljubljani i bivšeg ministra za razvoj u prijašnjoj vladi Jožeta Damjana, sljedeći tjedni će biti test hoće li oporbeni prvaci iskoristiti nezadovoljstvo radom vlade i pokušati izazvati prijevremene izbore u odgovarajućem trenutku, spomenuvši prosvjede koje za iduća dva mjeseca najavljuje članstvo komorskog udruženja malih poduzetnika i obrtnika, koji tvrde da su zbog platne nediscipline i nereda pred slomom.
Za razliku od njega direktor i glavni urednik lista "Finance" Peter Frankl ocijenio je, u raspravi na televizijskoj postaji POP-TV, da ne vjeruje u takav razvoj iako krivi sadašnju vladu, posebno ministra financija Francija Križaniča, za slabo stanje u bankama i poduzećima u državnom vlasništvu.