FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Veliki potres u Japanu pogodio tržišta roba

LONDON, 11. ožujka 2011. (Hina/Reuters) - Veliki potres u Japanu snažno je u petak utjecao na tržišta roba, spustivši cijene nafte i metala zbog bojazni u vezi s mogućim utjecajem te prirordne katastrofe na trećeg po veličini svjetskog potrošača roba.

"Ova prirodna katastrofa može ponovno potaknuti naglo jačanje averzije prema riziku na tržištima i nastavak jučerašnje korekcije na tržištima roba", tumače analitičari Commerzbanka.

"Nakon Kine i SAD-a, Japan je treći po veličini svjetski potrošač roba i ovisi o uvozu gotovo svih roba ", dodaju.

Japan je pogodio potres jačine 8,9 stupnjeva, izazvavši razorni 10-metarski tsunami, zbog čega su zatvorene pomorske i zračne luke, ali i deseci tvorničkih postrojenja, uključujući rafinerije, elektrane i čeličane.

Među tržištima potres je najviše utjecao na ona naftna, pa je tako u Londonu cijena barela pala 2,3 posto, na 112,82 dolara. Na američkom je tržištu oslabila 2,7 posto na 99,95 dolara.

Pale su i cijene metala, pri čemu se posebno izdvaja bakar, važni industrijski metal, čija je cijena za isporuke u tromjesečnom roku pala 1,7 posto na 9.032,50 dolara po toni. Uz potres, glavni je razlog njihova naglog pada bio podatak o kineskoj 4,9-postotnoj inflaciji u veljači. Strahuje se da bi to moglo prigušiti potražnju u vodećem svjetskom potrošaču tog metala.

Stropoštala se i cijena aluminija, za 2,9 posto na 2.513 dolara po toni.

Japan troši samo oko pet posto svjetske proizvodnje bakra i aluminija, naprema udjelu Kine od 40 posto.

"Podaci koje smo primili iz Kine zabrinjavaju, uvoz je znatno niži. Strahuje se i od mogućeg negativnog utjecaja visokih cijena nafte na gospodarstvo“, kazao je Nick Moore iz tvrtke RBS.

Pad je zabilježen i na drugim tržištima roba, poput tržišta pšenice, pri čemu su ono američko već pritisnule podignute procjene američke vlade o zalihama. Tako su cijene na čikaškoj burzi ponovno pale. Na europskim tržištima potonule su 3,9 posto na 217,50 eura po toni.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙