Cijene barela sirove nafte na tržištu u Londonu stabilizirale su se tako na 111,83 dolara, nakon što su u četvrtak u vrijeme zatvaranja burze potonule na 111,36 dolara, pod utjecajem glasina o smrti libijskog čelnika Muamara Gadafija. Tijekom jučerašnjeg prijepodneva poskočile su na 119,79 dolara.
Na američkom tržištu barelom se u petak trgovalo po 97,84 dolara, nakon što je u četvrtak u vrijeme zatvaranja potonuo na 97,28 dolara. Tijekom jučerašnjeg dana nakratko je poskočio i na 103,41 dolara.
Naftna su se tržišta smirila nakon što je jedan saudijski dužnosnik u četvrtak kazao da Saudijska Arabija pregovara s europskim kompanijama u nadoknađivanju izgubljene libijske proizvodnje.
Saudijska Arabija još nije objavila službeno priopćenje o pregovorima ali izvori tvrde da može proizvoditi više nafte visoke kvalitete kakva je ona libijska i da je može brzo isporučiti u Europu naftovodom.
Procjene o obujmu smanjenja proizvodnje u Libiji kreću se od 500 do 700 tisuća barela dnevno, koliko procjenjuju u Reutersu, do čak 1,2 milijuna barela dnevno koliko procjenjuje čelnik talijanskog naftnog diva ENI-ja.
Libija ukupno proizvodi 1,6 milijuna barela nafte dnevno.
Tržišta najviše muči neizvjesnost povezana s nemirima na Bliskom Istoku i u sjevernoj Africi.
"Kada na naftna tržišta utječu geopolitički faktori na Bliskom Istoku, uobičajene spekuacije o smjeru kretanja cijena nafte, utemeljene na ponudi i potražnji odnosno na ekonomskim varijablama, gube na važnosti", upozoravaju analitičari u BNP Paribasu.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) objavila je u petak na svojim internetskim stranicama da je cijena barela referentne košarice njezine nafte u četvrtak iznosila 111,01 dolara, što znači da je bila 5,13 dolara skuplja nego dan ranije.