U današnjem priopćenju GONG zbog toga od vlade i Sabora zahtjeva da "biračima obrazlože razloge ovakvog nemara prema izbornom procesu te da u što skorijem roku predstave rješenje navedenih problema na zakonit i participativan način".
"Iako je vlast najavljivala donošenje izbornog kodeksa koji bi ujedinio različite propise i aspekte izbornog postupka, to se nije dogodilo, niti je u vezi s time konzultirana zainteresirana javnost", navodi se u priopćenju.
GONG smatra da su ostali nerješeni problemi popisa birača, donosno da i dalje postoji bojazan od manipulacije glasovima “mrtvih” birača koji se nalaze na popisima iz inozemstva.
Također, neusklađenost i razlika u broju birača među nekim izbornim jedinicama višestruko je veća od dozvoljenih pet posto. Time se, ističu, umanjuje vrijednost i ravnopravnost glasova, što dovodi u pitanje ustavnost izbora.
GONG tvrdi da problem predstavlja i neučinkovit nadzor financiranja političkih stranaka i kandidata tijekom kampanja. "Upravo svjedočimo razornim posljedicama nemara i nedostatka nadzora nad financiranjem izbornih kampanja, a i sam GONG je proteklih godina upozoravao da su pojedini troškovi daleko veći od prikazanih. Dosljedno provođenje zakona značilo bi otvaranje istrage o financiranju trenutno vladajuće stranke u Hrvatskoj, ali i drugih stranaka, što je, ne samo nužni dio aktualne borbe protiv korupcije, nego dugoročno ima pozitivne efekte na jačanje pravne države i razvoj političke kulture", navodi se u priopćenju.
Dodaju da nije usvojena ni kvalitetna regulativa o medijskom praćenju izbora, čime su "birači uskraćeni za temeljno demokratsko pravo - na informirani izbor".