Hrvatska je zemljopisno razvedena i decentralizirana, a kada je riječ o financijama i ovlastima lokalne uprave jedna od najcentraliziranijih zemalja Europe, rekao je Josipović. To je oslikao podatkom po kojem lokalne uprave sudjeluju sa samo 11 posto u prihodima i rashodima opće države.
Ocijenio je da centralizirana država ne može dovoljno kvalitetno obavljati svoje poslove.
Lokalnim vlastima trebalo bi, kaže Josipović, dodijeliti više poslova, za što potrebna reforma poreznog sustava i proračunskih davanja te teritorijalna konsolidacija odnosno smanjenje broja jedinica lokalne samouprave.
Kriteriji za smanjivanje trebaju biti geografski, financijski, funkcionalni, povijesni i politički, smatra predsjednik Republike.
Dodaje da je decentralizacija politički vrlo osjetljiva, ali da "treba stisnuti zube i to napraviti" pri čemu bi o tom pitanju valjalo postići nacionalni konsenzus, na koji je pozvao i političke stranke.
Na sastanku su razmatrana razna rješenja decentralizacije, a rasprava je vođena na temelju studije "Analitičke podloge za učinkovitu decentralizaciju u Hrvatskoj" Ekonomskog instituta Zagreb, izvijestio je Josipović.
Zamoljen za komentar rada Vlade u provedbi reformi, Josipović je kazao da se reforme ne provode dovoljno brzo i ne daju dovoljno rezultata te da nema vremena za gubljenje.
Član Savjeta i predsjednik Uprave Atlantic grupe Emil Tedeschi kazao je kako poslovna zajednica smatra da je postojeći sustav jedinica lokalne samouprave neodrživ i preskup. Pozvao je na konsenzus političkih opcija oko decentralizacije kako bi se lakše interveniralo u, kako je rekao, osobna lena političkih moćnika.