FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Hrvatska u 12,30 sati

ZAGREB, 1. ožujka 2011. (Hina) - Pregled vijest iz Hrvatske u 12,30 sati

ZAGREB - Sinoćnji višesatni protuvladin prosvjed u Zagrebu organiziran putem Facebooka, prošao je bez izgreda, a policija je prije prosvjeda preventivno uhitila četvoricu prosvjednika kod kojih su pronađeni bokseri, skalpel, kamenje i staklene boce. Prema procjeni zagrebačke policije na prosvjedu se okupilo oko tisuću ljudi. Prosvjed je trajao od 18 sati do gotovo pola noći, i u tom vremenu privedeno je ukupno 9 osoba. Četvorica prosvjednika uhićeni su zbog posjedovanja hladnog oružja, dvojica kod sebe nisu imali dokumente, a trojica su nakon obavjesnih razgovora pušteni na slobodu jer nije utvrđeno da su počinili prekršaje. Četvorica kod kojih je pronađeno hladno oružje biti će prekršajno prijavljeni zbog kršenja javnog reda i mira, Zakona o oružju i Zakona o javnom okupljanju. Neki od njih su i ranije bili kazneno prijavljivani. Osim tih privođenja, policija nije imala drugih postupanja i prosvjed je prošao mirno i bez izgreda, za razliku od dva prošlotjedna prosvjeda, kada su na prilazima Markovom trgu izgrednici napali policiju. Sinoćnji prosvjedi okupljenih preko Facebooka počeli su u 18 sati na Cvjetnom trgu, nastavljeni u Radićevoj ulici u prvom pokušaju dolaska na Markov trg, a zatim na Trgu žrtava fašizma, gdje je sjedište HDZ-a, te ispred Nacionalne i sveučilišne knjižnice, gdje je na svečanoj dodjeli "Zlatne kune" nazočna bila i premijerka Kosor. U Radićevu ulicu u drugom pokušaju prosvjednici nisu došli s Trga bana Jelačića, nego obilazno - preko Kaptola i Tkalčićeve. Skup su mirno završili u blizini Kamenitih vrata. Posljednju skupinu prosvjednika, njih 50-ak, koja je nakon službeno završena prosvjeda pješice otišla prema stanu premijerke Jadranke Kosor na Ravnice, zaustavila je policija nešto prije 23 sata kod Dinamova stadiona te su se počeli razilaziti.

ZAGREB - Umirovljeni sudac hrvatskoga Ustavnoga suda Milan Vuković objavio je knjigu "Haaški sud - 'zajednički zločinački pothvat' - Što je to?" sastavljenu od njegovih izlaganja na osam istoimenih stručno-znanstvenih skupova održanih u Zagrebu od 2006. do 2009. U knjizi je objavljeno osam tekstova Milana Vukovića, koji je bio voditelj tih skupova - "Zajednički zločinački pothvat" - što je to?, Političko nasilje nad Hrvatskom, Tragedija koja obeščašćuje sud, Europu i svijet, Obrana nije ratni zločin, Osveta za hrvatsku pobjedu i samostalnost, Thorvald Stoltenberg: "Žao mi je što nisam očuvao Jugoslaviju", Haaški sud: "zajednički zločinački pothvat" - što je to? i Začuđuje šutnja hrvatske pravne znanosti. Vuković smatra kako je kvalifikacija o "zajedničkom zločinačkom pothvatu" u osnovi pravna konstrukcija Carle del Ponte, bivše haaške tužiteljice, za koji bi morao postojati zajednički plan, nacrt ili namjera te dokazi da su optuženici počinili neku radnju koja omogućuje izvršenje zajedničkog plana. "Optuživanje cijeloga hrvatskog vojnog i političkog vrha za 'zajednički zločinački pothvat', dakle optuživanje Hrvatske koja se borila za obranu svoje samostalnosti i samo preživaljavanje svog naroda od okupatora i agresora koji je pred sobom sve uništavao, čin je krajnjeg nemoralnog ponašanja tužiteljtsva Tribunala", ističe Vuković i napominje kako u povijesti civilizacije nije poznato da se sudilo braniteljima koji su od okrutnog agresora i okupatora branili vlastit narod i državu. U predgovoru autor navodi kako činjenica da je bivša tužiteljica Haaškog suda Carla del Ponte u svojoj knjizi "Gospođa Tužiteljica" iznijela stajalište da su "Hrvati podli kurvini sinovi", daje svim Hrvatima pravo da cijeli njezin rad kao haaške tužiteljice "smatraju promašajem i izrazitom mržnjom prema Hrvatima kao pobjednicima nad agresorom i uspješnim braniteljima svoje slobode i samostalne države Hrvatske". Predsjednica Kluba nezavisnih zastupnika Đurđa Adlešić poslala je nedavno pismo ministru pravosuđa Draženu Bošnjakoviću u kojem traži da se prije donošenja konačne presude Haaškog suda u slučaju šestorice političkih i vojnih čelnika bosanskih Hrvata ospori termin "zločinački pothvat", jer ga smatra opasnim i nadasve netočnim. Takva netočna kvalifikacija, po njezinim riječima, opasna je ne samo za haaške optuženike nego i za cijelu zemlju, budući da Hrvatska nije izrasla na zločinu i bitno je pomogla da se BiH održi kao cjelovita država.

RIJEKA - Na Županijskome sudu u Rijeci danas je ponovno počelo suđenje Januzu Dervishiju i Valdetu Xhaki zbog međunarodnog krijumčarenja šest kilograma heroina, ali nastavak rasprave odgođen je zbog zahtjeva obrane Dervishija da mu se ukine pritvor. Dervishijev branitelj Goran Marjanović zatražio je da se njegova branjenika pusti da se brani sa slobode jer talijanska pravosudna tijela, kako je rekao, sigurno neće uskoro dostaviti zatraženu sudsku dokumentaciju vezanu uz krijumčarenje heroina, koja se smatra ključnim dokazom u tom postupku. Marjanović je istaknuo kako Dervishi ne namjerava bježati i izbjegavati dolaske na rasprave, što je, kako je rekao, dokazao povratkom s Kosova. Upozorio je da je Dervishi u pritvoru za ta i druga djela dulje od četiri godine. Dervishi je bio na Kosovu na pogrebu rekao je. Igor Bijelić, koji u ime USKOK-a zastupa tužiteljstvo, usprotivio se ukidanju pritvora ističući da pritvor nikada nije niti zatražen zbog opasnosti od bijega nego zbog mogućnosti ponavljanja kaznenog djela i osobito teških okolnosti u kojima je ono počinjeno. Predsjednik sudskog vijeća Saša Cvijetić odgodio je raspravu do svibnja, ističući da će ponovno poslati požurnicu talijanskom pravosuđu da dostavi tražene zapise. Januz Dervishi optužen je da je organizirao krijumčarenje šest kilograma heroina iz Češke u Italiju 2000. godine, a Valdeta Xhaka tereti se da je pritom pomagao.

ZAGREB - Natjecanje u poznavanju prometnih propisa počinje danas na internetu za sve učenike hrvatskih osnovnih škola, a provodi se putem "Prometne učilice", s ciljem povećanja znanja iz tog područja i smanjivanja stradavanja djece i mladih u prometnim nesrećama, rečeno je dana na konferenciji za novinare u Ravnateljstvu policije. Organizator natjecanja, u okviru kojega će najbolji učenici osvojiti bicikle i kacige, je Ministarstvo unutarnjih poslova, u suradnji s Ministarstvom znanosti, obrazovanja i športa, tvrtkom Markot.tel i uz podršku Hrvatske akademske i istraživačke mreže CARnet. Na hrvatskim cestama prošle godine stradalo je 1337 djece, što je 14 posto manje nego 2009., a 2010. bilo je i manje smrtno stradale djece, njih desetero, u odnosu na dvadesetijedno godinu dana ranije, rekao je Josip Mataija iz Odjela za sigurnost cestovnog prometa MUP-a. U protekle dvije godine smanjio se i broj teško i lakše ozlijeđene djece, dodao je Mataija, ocijenivši takve pokazatelje zadovoljavajućima. S obzirom da se nastavlja trend da djeca u prometu stradavaju kao putnici, Mataija je pozvao roditelje da djecu ispravno smjeste u vozila, na zadnje sjedalo, vezane ili u autosjedalici. Na trećem natjecanju, koje će trajati do 6. svibnja, vrednovat će se rezultati ispita i ukupne aktivnosti na web aplikaciji "Prometna učilica" koja se nalazi na http://ucilica.skole.hr/prometna.

BJELOVAR - Izvanraspravno vijeće Županijskoga suda u Bjelovaru donijelo je rješenje kojim je odbijen prijedlog Županijskoga državnog odvjetništva da se bračnom paru, bjelovarskim poduzetnicima Višnji i Zdravku Pevecu odredi pritvor. Obrazlažući odluku sud navodi da iako se radi o kaznenim djelima, za određivanje pritvora daljnja je pretpostavka nužnost zbog posebno teških okolnosti. Sud se poziva na odluku Ustavnog suda iz 2008. u kojoj se navodi da tijela kaznenog postupka posebno pozorno ispituju svako produljenje pritvora te je pritvor dopušteno odrediti samo u slučaju u kojem postoji visok stupanj vjerojatnosti utvrđenja krivnje i izricanja kazne pa je nužno temeljito analizirati pritvorsku osnovu tijekom cijelog postupka. Sud i dalje smatra da se u konkretnoj situaciji ne smije zanemariti okolnost da se pritvor kao mjera oduzimanja temeljnoga ljudskog prava na osobnu slobodu u tijeku glavne rasprave ne smije za optuženike pretvoriti u kaznu, izvijestio je Županijski sud. Višnja i Zdravko Pevec u pritvoru su bili od lipnja prošle godine, a tereti ih se za tri kaznena djela - zloporabu položaja i ovlasti, zloporabu u gospodarskom poslovanju te povredu vođenja trgovačkih i poslovnih knjiga - kojima su za sebe ostvarili protupravnu korist od 3,8 milijuna kuna i oštetili državni proračun oko 10,5 milijuna kuna.

ZAGREB - U povodu 30. obljetnice smrti velikoga hrvatskog književnika Miroslava Krleže (Zagreb, 1893. - Zagreb, 1981.) redatelj Željko Senečić i scenarist Tomislav Sabljak, koji su svojedobno snimili dokumentarac o Tinu Ujeviću, započeli su snimati dokumenatrni film o Krleži. Scenarij je podijeljen na više poglavlja - započinje s Djetinjstvom u Agramu, Odlaskom u kadetsku školu u Pečuh, Davnim danima, ciklusom Glembajevi, Kraljevom, polemičkim Krležom (u koji spadaju tekstovi "Moj obračun s njima", "Hrvatska književna laž" i "Sukob na ljevici") do "Balada", zatim Zagreba u Krležinim djelima za vrijeme Drugog svjetskog rata. Posebno poglavlje, kako ističe Sabljak je stvaranje Leksikografskog zavoda 1950., koji danas nosi njegovo ime, i Krležino sudjelovanje u radu Akademije, u kojoj je od 1947. do 1957. bio potpredsjednik. Zanimljiv dio scenarija odnosi se na pisanje romana rijeke "Zastave" i filma "Put u raj" u režiji Maria Fanellija i scenografiji Željka Senečića. Do sada je snimljeno 30-tak razgovora s poznavateljima Krležina djela i sudionika u djelima velikog hrvatskog pisca. Među njima su Predrag Matvejević, akademici Jakša Barbić i Krešimir Nemec, Georgij Paro, Ivo Štivičić, Eduard Galić, Branko Hećimović, Neva Rošić, Tonko Lonza, Pero Kvrgić, Rade Šerbedžija, Jovan Ćirilov i drugi. Sabljak je najavio da će u scenariju koristiti i razgovor s Danilom Kišom iz 1982., te materijali u kojima Krleža sam govori o svom odlasku u Pečuh, o sukobu na ljevici. Scenarist je izdvojio i jedan dio u kojem Krleža na kajkavskom čita ulomak iz "Zastava" a poslužio se i arhivskim materijalima iz književnog i kazališnog odsjeka Zavoda za povijest hrvatske književnosti, kazališta i glazbe Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti.

ZAGREB - Glomazni metalni otpad, elektronički i drugi reciklažni otpad Zagrepčani mogu odlagati na sedam reciklažnih dvorišta, kojima upravlja poružnica "Čistoća" Zagrebačkog holdinga, te na odlagalištu Kuniščak kojim upravlja tvrtka Unijapapir, priopćilo je danas Ministarstvo zaštite okoliša odgovarajući na upite građana i udruga u vezi zbrinjavanja reciklažnog otpada. Reciklažna dvorišta nalaze se na lokacijama Susedgrad - Stenjevec, Prudinec - Jakuševec, Tunel (ugao Gračanske i Kvintičke ulice), Kajzerica (Podbrežje bb) Maksimir (Prilesje bb), Dubrava (Osječka bb), Sesvete (Jelkovečka bb), te Kuniščak (Domobranska bb) kojim upravlja tvrtka Unijapapir d.d. Inspekcija zaštite okoliša do sada je obavila nadzore reciklažnih dvorišta na lokacijama Susedgrad - Stenjevec, Prudinec - Jakuševec, Tunel i Kuniščak gdje se odlažu papir, karton, plastika, metalna ambalaža, stiropor, stare baterije, stakleni ambalažni otpad, ravno staklo, PET – boce, PE – folija, limenke, stari lijekovi, otpadne gume bez naplatka, metalni glomazni otpad, elektronički otpad, glomazni otpad, akumulatori, fluorescentne cijevi i zeleni otpad. Na reciklažnom dvorištu Stenjevec (Gospodska bb), uz navedeni otpad, preuzimaju i otpadna motorna i jestiva ulja, zauljena ambalaža te ambalaža onečišćena opasnim tvarima (boje, lakovi i sl.) iz domaćinstava. Tijekom ove godine inspekcija zaštite okoliša nastavlja nadzor i ostalih reciklažnih dvorišta u Zagrebu.

VINKOVCI - Zbog vožnje od 211 kilometara na sat na autocesti A3, 37-godišnjemu hrvatskom državljaninu iz Oriovca uručen je prekršajni nalog na 6000 kuna te mu je izrečena zabrana upravljanja motornim vozilom B kategorije na 12 mjeseci, priopćila je danas vukovarsko-srijemska Policijska uprava. Vukovarsko-srijemska policija zatekla je 37-godišnjeg vozača jučer u 14,40 sati na autocesti A3 kako vozi osobni automobil brzinom od 211 kilometara na sat na dijelu gdje je najveća dopuštena brzina 130 kilometara na sat, navodi se.

KARLOVAC - Na sudu u Gospiću, nakon dviju ukinutih osuđujućih nepravomoćnih presuda karlovačkog Županijskog suda, za ratni zločin protiv civila u Slunju u studenome 1991. godine, održat će se u srijedu i četvrtak ponovljeno, treće suđenje Mići Cekinoviću, zapovjedniku teritorijalne obrane Primišlja u sastavu tzv. krajinske vojske, a održat će se pred potpuno izmijenjenim sudskim vijećem. Sudac Dušan Šporčić, kojemu je predmet dodijeljen, kazao je Hini da će saslušati svjedoke koji su već bili saslušavani u ranijem postupku, a za prva dva zakazana ročišta pozvano je 16 svjedoka. Cekinović, koji je na državnoj granici Srbije i BiH bio po međunarodnoj tjeralici uhićen u travnju 2009. godine i izručen pravosudnim tijelima Republike Hrvatske, najprije je iste godine na Županijskom sudu u Karlovcu osuđen na jednu godinu zatvora, te prošle godine u ponovljenom suđenju na četiri godine zatvora, ali je i tu odluka Vrhovni sud ukinuo i odredio ponovljeno suđenje. Vrhovni sud je prošlogodišnju presudu ukinuo jer je "izreka presude proturječna razlozima presude", upozorivši da naziv konvencija čija su pravila povrijeđena inkriminiranim postupanjem u dispozitivu optužnog akta mora odgovarati onom u izreci presude i u obrazloženju. Vrhovni sud je osim toga utvrdio i da su izneseni razlozi nejasni, te zbog tih povreda kaznenog postupka predmet vratio na ponovno suđenje. U obraloženju druge osuđujuće presude piše da je Cekinoviću dokazano da su pripadnici njegove postrojbe 14. studenoga 1991. u Gornjem Primišlju bez ikakva povoda izudarali civila Tomu Kosa i bez pravne osnove odveli ga i zatvorili na slunjskome vojnom poligonu i da su 16. studenoga ubili civila Pavu Ivšića, ali je bio oslobođen optužbe za uništavanje kuća i protjerivanje Hrvata.

ZAGREB - Biometeorološke prilike u sljedeća tri dana mijenjaju se od nepovoljnih u srijedu, slabljenja nepovoljnih utjecaja u četvrtak, do povoljnih prilika u petak, izvjestio je danas Državni hidrometeorološki zavod. Sutra, u srijedu, biometeorološke prilike će biti nepovoljne i zbog toga će se kod ljudi osjetljivih na vrijeme pojaviti glavobolja, razdražljivost i nesanica te bolovi na mjestima ranijih ozljeda. Reumatičari će također patiti od bolova, a bolesnici s krvožilnim i respiratornim bolestima imat će pojačane tegobe. Nepovoljan vremenski utjecaj bit će najviše izražen na južnom Jadranu. U četvrtak će nepovoljan vremenski utjecaj malo oslabiti, pa bi se i većina ljudi trebala osjećati bolje, a oslabit će i tegobe kod kroničnih bolesnika. U petak će biometeorološke prilike biti povoljne pa bi se većina ljudi trebala osjećati dobro. Poteškoće se ne očekuju niti kod kroničnih bolesnika.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙