Zainteresirani studenti prijave za određeno europsko sveučilište mogu poslati do 7. ožujka, a program se odnosi na redovite studente preddiplomskog, diplomskog i poslijediplomskog studija, kazala je Jasna Matijević, voditeljica Ureda za projekte i međunarodnu suradnju.
Studenti moraju biti upisani u najmanje drugu godinu preddiplomskog studija i imati najmanje 60 ECTS bodova. Osnovni kriterij za odabir studenata je pismo motivacije, ocjene i znanje jezika.
Matijević je podsjetila da u okviru europskog programa cjeloživotnog učenja, u kome je i Erasmus, Hrvatska sudjeluje punopravno od akademske godine 2011./12., a što znači da može prihvatiti studente i nastavnike partnerskih sveučilišta.
Govoreći o značaju studentske mobilnosti koja je u Hrvatskoj ispod europskog prosjeka, Matijević je naglasila kako se studenti nakon razdoblja studija u inozemstvu, vraćaju u matičnu ustanovu s većim stupnjem samostalnosti, kulturno obogaćeni, s poboljšanim znanjem stranog jezika i većom motivacijom za nastavak studija.
U sklopu studijskog boravka u akademskoj godini 2011./12., studenti mogu boraviti na stranom sveučilištu od tri do 12 mjeseci i dobivaju 400 eura čime im se djelomice pokrivaju troškovi života, puta, smještaja i osiguranja. Ako student već dobiva neku stipendiju u matičnoj zemlji to se ne smatra dvostrukim financiranjem.
Glavna ECTS koordinatorica Mirta Baranović kazala je kako je do danas pristiglo 111 prijava studenata FER-a za akademsku godinu 2011./12.
FER je u dosadašnjim razmjenama bio jedan od najaktivnijih fakulteta, pa je tako u akademskoj godini 2010./11. od ukupno 257 "razmijenjenih" studenata čak 49 bilo s tog fakulteta.