Dow Jones indeks ojačao je 61 bod, ili 0,50 posto, na 12.288 bodova, dok je S&P 500 porastao 0,63 posto, na 1.336 bodova, a Nasdaq indeks 0,76 posto, na 2.825 bodova.
Optimizam ulagača potaknuli su bolji nego što se očekivalo kvartalni poslovni rezultati i najave niza preuzimanja.
Dionica Della poskupila je gotovo 12 posto, jer snažan rast prihoda i dobiti tog proizvođača računala pokazuje da poslovni sektor ponovno više ulaže u tehnološku opremu.
No, najviše je, 21 posto, skočila cijena dionice Family Dollar Storesa, nakon što je Trian Group, tvrtka poznatog investitora Nelson Peltza, ponudila oko 7,6 milijardi dolara za preuzimanje tog diskontnog trgovačkog lanca.
Francuski farmaceutski div ponudio je, pak, 20 milijardi dolara za kupnju Genzyme Corpa, pa je cijena dionice te biotehnološke kompanije porasla 1,1 posto.
Zahvaljujući boljim nego što se očekivalo kvartalnim rezultatima, dionica telekomunikacijske kompanije Comcast poskupila je 4, a proizvođača poljoprivrednih strojeva Deere & Co 2,4 posto.
Nakon oštrog pada dan prije, oporavili su se i energetski te rudarski sektor, što se zahvaljuje rastu cijene nafte zbog političkih tenzija između Izraela i Irana.
S&P indeks energetskog sektora ojačao je 1,3, a rudarskog 1,2 posto.
Pozitivno je na tržište djelovalo i Fedovo povećanje procjene rasta gospodarstva. Američka središnja banka očekuje da će bruto domaći proizvod SAD-a u ovoj godini porasti 3,9, a ne 3,4 posto, koliko je procjenjivala prije tri mjeseca.
U jučer objavljenim dijelovima zapisnika s nedavne sjednice Feda vidljivo je i da čelnici središnje banke smatraju da inflacija još nije problem, ali i da je tržište rada još uvijek nejako.
Zahvaljujući nizu pozitivnih vijesti, S&P 500 indeks jučer je trgovanje završio na 96 posto višoj razini nego što je bio početkom ožujka 2009. godine, kada je Wall Street još bio pod pritiskom financijske krize.
Tako snažan rast tog indeksa u tako kratko vrijeme nije viđen još od 1936. godine i Velike depresije, kaže Howard Silverblatt, analitičar u Standard & Poor'su.
Unatoč nizu dobrih vijesti s korporativne scene, obujam trgovanja ponovno je bio mršav. Na Wall Streetu, American Stock Exchangeu i Nasdaqu vlasnika je jučer zamijenilo 7,9 milijardi dionica, dok je lani dnevni prosjek iznosio 8,47 milijardi.
Pritom je na NYSE odnos između dionica koje su dobile i onih koje su izgubile na vrijednosti iznosio 3 naprema 1.
I na europskim su burzama cijene dionica jučer porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,80 posto, na 6.085 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 0,19 posto, na 7.414 bodova, a pariški CAC 1,0 posto, na 4.151 bod.